Yeni Yılda Bütçe Planınızın Tutmasına Yardımcı Olacak En İyi Tavsiyeler

11 Aralık 2016

Yeni yıla girmeden önce en fazla yapılan dileklerin başında aşk, sağlık ve para gelmekte. Ancak yeni yıl, aynı zamanda yeni masraflar anlamına geliyor. Yapılan bütçe planlamaları da bu yeni masraflar nedeniyle çoğu zaman “plan” aşamasından öteye gidemiyor. Bu nedenle 2017’de bütçe planlamanıza katkıda bulunacak tasarruf yöntemlerini sizler için derledik.

İşte bütçenizin 2017’de sizi zorlamaması için biraraya getirdiğimiz en pratik tasarruf yöntemleri. 

Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
İhtiyacınız olan sigorta branşını seçin, en iyi fiyata 3 dakikada ulaşın!

Öncelikli Ödemelerinizi Belirleyin

Yeni yıl öncesinde bütçe planlamanızın en başına öncelikli ödemek zorunda olduğunuz kredi taksiti, kira, fatura gibi giderlerinizi koymalısınız.

Böylelikle mali durumunuzu genel olarak anlayabilirsiniz. Bu süreçte borçlarınızı zamanında ödeyerek gecikme faizi gibi gereksiz masraflarla karşılaşmamaya özen gösterin.

 

Gereksiz Masraflardan Kaçının

Planlı bir bütçe oluşturmanın sorumluluk gerektiren bir faaliyet olduğunu unutmayın. Örneğin, çok da şart olmayan pahalı bir kıyafet, parfüm, saat almadan veya maaşınızın önemli bir yüzdesine denk gelecek hesaplarla karşılaşabileceğiniz mekanlara uğramadan önce en az iki defa düşünün.

Tasarruf Modellerini Araştırın

Bütçe planınıza sadık kalmak istiyor, ancak bir türlü harcamalarınızı kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız, bireysel emeklilik sistemi gibi tasarruf modelleri ile hem gereksiz harcamalara karşı önleminizi alabilir, hem de fon gelirlerinin yanında %25 oranında devlet katkısı avantajı ile birikiminizi enflasyon karşısında koruyarak bu süreç sonunda karlı çıkabilirsiniz.

Araç Masraflarınızı Azaltın

Kasko ile Bütçenizi Güvence  Altına Alın

Bütçe planlamalarının gider kaleminde önemli bir paya sahip olan araç masrafları, kaza ve arıza gibi riskleri de barındırması nedeniyle beklenmedik ek giderlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kaza ve arıza risklerine karşı kasko sigortası yaptırarak, hem aracınızı, hem de bütçenizi güvenceye almanız, beklemediğiniz kaza ve arıza olasılıkları sonrasında karşılaşabileceğiniz yüksek külfetlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Ancak aracınızı ve bütçenizi güvence altına almak isterken, kasko için gereğinden fazla harcama yapmamak için mutlaka fiyat karşılaştırması yapmalısınız. Sigortam.net ile Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerine kasko sorgulama ile sadece 3 dk’da ulaşabilir, bütçeniz için en uygun poliçeye kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Trafik Sigortanızı Mutlaka Yaptırın

Sadece karşı ve üçüncü tarafların hasarlarını karşılaması nedeniyle sürücülerin önemli bir kısmının gereksiz olarak gördüğü zorunlu trafik sigortası, aslında sunduğu teminatlarla sürücüleri çok önemli risklere karşı güvence altına almaktadır. Sürüş esnasında bir anlık dalgınlıkla sebep olabileceğiniz kaza sonrasında karşı tarafa vereceğiniz zarar, trafik sigortası poliçeniz tarafından karşılanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığınız takdirde ise olası bir kazada karşı tarafa vereceğiniz hasarı ödemekle yükümlü olacağınız gibi, poliçenizi yaptırmadığınız için de ek olarak ceza ve trafik sigortasını yaptırmadığınız her ay için gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Trafik sigortasını yaptırmamanın yaptırımları bununla da sınırlı kalmıyor.Trafik sigortası poliçenizin olmadığı tespit edildiği takdirde, aracınızın çekileceği gibi, hem çekici masrafından, hem de otoparkta kalacağı her günün ücretinden sorumlu olacağınızı unutmayın.

Trafik sigortası için de tıpkı kasko sigortasında olduğu gibi gereğinden fazla prim ücreti ödememek için mutlaka fiyat karşılaştırması yaparak trafik sigortası teklifi almalısınız.

Yakıt Tasarruf Tekniklerini Uygulayın

Araç sahipleri için en önemli masrafların başında gelen yakıt tüketiminde ise, sürüş sırasında dikkat edilecek birkaç metodla tasarruf sağlanabilmektedir.  Araçlarda yakıt tasarrufu ile ilgili daha detaylı bilgileri “Ekonomik Sürüş Teknikleri ile Yakıt Tasarrufu” başlıklı içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

  • Aracınız küçük hacimli bir motora sahipse özellikle yokuşlarda klimanın açık olması, motorunuzun gereğinden fazla zorlanarak yıpranmasına ve daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır.
  • Araçlarda yakıt tüketiminin gereğinden fazla artmasına neden olan bir diğer durum ise basıncı gereken seviyeden düşük olan lastiklerdir. Çünkü basıncı düşük lastikler sürtünme direnci arttırarak, daha fazla yakıt tüketimine sebep olmaktadır.
  • Sürüş sırasında aracınızda bulunan gereksiz ağırlıklar, yakıt tüketiminin ekstra oranda artmasına neden olacaktır. Bu nedenle aracınızda mümküm olduğunca gereksiz ağırlığa neden olacak eşya veya aksesuarlara yer vermeyin.
  • Yakıt tüketiminin artmasına neden olan bir diğer durum ise süratliyken aracın camlarının açık olmasıdır. Çünkü araç içerisine giren rüzgar hem araç ağırlığını arttırması, hem de ters yönde itici bir kuvvet oluşturması nedeniyle yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.
  • Araç yakıt tüketiminin gereğinden fazla artmasına neden olan bir diğer durum ise ani kalkışlardır. Ani kalkış sırasında yanmamış yakıtın yanma odalarına gitmesi gereksiz yakıt tüketimine sebep olmaktadır.

Gelir ve Giderlerinizi Kayıt Altına Alın

Gelir ve giderlerinizin düzenli olarak kayıt altında tutmanız, bütçe planlamanızın en önemli aşamalarından birisi. Ancak klasik defter – kalem yönteminin dışında teknolojiden yararlanarak bu işi de kolaylıkla halledebilirsiniz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bazı uygulamalar gelir ve gider hesaplamalarınızda oldukça yardımcı olabilir. İşte o programlardan bazıları:

Hesap Cüzdanım

Gelir ve giderlerinizin kaydını tutarak paranızı daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olan uygulama, aynı zamanda grafiksel bilgilendirmelerle gelecek aylardaki bütçe planlarınızı da kolaylaştırıyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.onetwoapps.mh&hl=tr

Para Yönetimi

Kişisel hesap yönetimi için hazırlanmış bir uygulama olan Para Yönetimi ile bütçenizi uygulamanın esnek ve özelleştirilebilir özelliklerini kullanarak kolayca yönetebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.realbyteapps.moneymanagerfree&hl=tr

 

Monefy – Money Manager

Gelir ve gider hesaplama uygulamalarının en popülerlerinden biri olan Monefy ile gelir ve giderlerinizi anı anına kayıt altına alabilir, kullanışlı ara yüzüyle işlemlerinizi kolaycak gerçekleştirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.monefy.app.lite&hl=tr

AndroMoney

Bütçe takibi uygulamalarının en iyilerinden birisi olarak gösterilen AndroMoney’in tek handikabı ise Türkçe seçeneğinin bulunmaması. Uygulama, klasik işlevlerin dışında sezgisel yöntemlerle de finans yönetiminde size yardımcı oluyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kpmoney.android&hl=tr

Poliçenizi En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Kasko ve trafik sigortası poliçelerinizi en iyi fiyat garantisi ile yaptırmak için geç kalmayın. Siz de 2.5 milyonu aşkın mutlu Sigortam.net müşterisi gibi ister sigorta sorgulama ile, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak ihtiyacınız olan poliçeye %45’e varan fiyat avantajı ile sahip olun. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.