Çocuk Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçla yapılan seyahatlerde çocukların güvenli ve rahat bir şekilde yolculuk yapmları için tercih edilen çocuk oto koltuklarının seçim sürecinde de oldukça dikkatli olma gerekiyor. Özellikle olması gereken standartta olmayan ve gerekli güvenlik önlemlerini sağlamayan oto koltukları, araç içinde çocuklar için büyük riske neden oluyor.

Çocuk oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alınacak oto koltuğunun ECE(Avrupa Güvenlik Standartı) sertifikasına sahip olup olmadığıdır. Ayrıca her çocuk oto koltuğunun çocuğun yaşına, boyuna ve kilosuna göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Almayı düşündüğünüz çocuk oto koltuğunun güvenilir olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken maddeler ise şöyle; 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Çocuk Oto Koltuğu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuk oto koltuğunun olası bir kaza esnasıbda darbe basıncını emme özelliğine sahip köpük malzemeyle yapıldığına emin olmalısınız.
  • Alınacak olan koltuk 5 noktalı eminyet kemerine sahip olmalıdır. Daha eski model oto koltuklarında ise genellikle 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmaktar ve 5 noktalı emniyet kemerleri kadar güvenli değildir.
  • Çocuk oto koltuğunun araç için en iyi ve en kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOFIX(International Standard Organisation Fix) bağlantısına sahip olduğuna emin olun.
  • Koltukta güvenliği arttıracak baş, boyun bölümlerinin ve yan desteklerinin bulunup bulunmadığına dikkat edin.
  • Alınacak olan çocuk oto koltuğunun üretiminde terlemeyi azaltan teknik ve yıkanabilir kumaşların kullanıldığına dikkat edin.
  • Çocuğun oto koltuğuna yerleştirilmesi veya kaldırılması esnasındaki kullanım rahatlığına önem gösterin.

Çocuk Kilidi

Çocuk kilidi araba hareket halindeyken arka koltukta bulunan çocukların güvenliğini sağlamak ve kapılarla olan temaslarında olası kazaları önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

Çocuk kilidi arızaları herhangi bir aksesuar arızası gibi görülmemeli ve yanlış yöntemlerle tamir edilmeye çalışılmamalıdır. Bu durum güvenliğinizi tehikeye atabilir. Bu nedenle çocuk kilidinin arızalanması durumunda araç servise götürülmelidir.

Çocuk kilidi arızasında yapılan yanlışlardan birisi de bu kilidin iptal edilmeye, devre dışı bırakılmaya çalışılmasıdır. Bu kilit devre dışı bırakıldığı andan itibaren arka koltuktaki çocuklar koruma altından çıkar.

Çocuk Kilidi ile İlgili Detaylar

Çocuk kilidinin bir aksesuar olarak değerlendirilmesi yanlış yöntemlerin uygulanmasına bu ise; genellikle çocuk kilidi arasında yanlış uygulamalara sebebiyet vermektedir. Çocuk kilidinden tam olarak verim alınabilmesi, işlevini yerine getirebilmesi için; çocuk kilidi arızasında araç servise götürülmeli, çocuk kilidinin çalışır duruma getirilmesi sağlanmalıdır.

Çocuk kilidinde yapılan yanlış uygulamalardan biri de arızalar sebebi ile kilidin işlevini yerine getirememesi yahut yanlış işlev görmesi durumunda çocuk kilidinde iptale, devre dışı bırakmaya gidilmesidir. Çocuk kilidinin devre dışı bırakılması, arka koltukta yer alan bebeklerin-çocukların tehlikeye açık hale gelmesine sebep olacaktır. Yani amaçlanan güvenlik önlemine sahip olunamayacaktır.

Çocuk kilidinin hasar görmesi durumunda devre dışı bırakılmasının aksine bu kilit ile ile ilgili meydana gelen arızaya servis müdahalesi yapılmalıdır. Çocuk kilidi sorunlarının doğru şekilde çözülmesi ve güvenliği sağlamasına yönelik yapılması gereken tek ve en önemli şey bu kilidin tamiridir.

Ülkemizde hergeçen gün artan kazaların nedenleri arasında ihmalkarlık büyük oranlarda yer alıyor. Araca güvenlik kilidinin, çocuk koltuğunun dahil edilmesinin ihmali nedeni ile büyük çaplı kazalarda can kaybı da yüksek oranları içermektedir. Aile arabası olan her araçta, çocuk kilidi bulunması çocukların yaşamlarını kaybettiği ya da zarar gördüğü kazaları azaltacaktır.

Hem kendiniz, hem de aileniz için olası hastalık veya kaza riskleri karşısında önlemlerinizi almak için ise geç kalmayın. Özel Sağlık Sigortası ve kasko avantajlarından bir an önce yararlanmak için hemen ister online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Müşteri Yorumları