Çok Yakıt Tüketen Arabalar için 10 Öneri!

Araç sahipleri için en önemli konulardan biri yakıt tasarrufudur. Benzine yapılan zamlar bir de aracın çok yakmasıyla birlikte araç sahiplerinin bütçesini derinden sarsmaktadır.

Aracın çok fazla yakıt tüketmesi kendi özelliklerinden kaynaklanan sebepler ve kullanımla alakalı sebepler olarak ikiye ayrılmaktadır. Araba alırken bu hususa dikkat etmek yakıt tasrrufu yapan araçları tercih etmek yerinde olacaktır. 

Arabadan Kaynaklanan Sebepler

Araçtaki motor eğer uzun süre değiştirilmediyse yakıt daha fazla harcanacaktır. Aracın hava filtresi kirlendiği zaman da değiştirilmesi gereklidir. Eğer bu yapılmazsa aracın yakıt tüketimi de artacaktır. Debriyaj sistemi kontrol edilmeli, gerektiğinde parçalar değiştirilmelidir.

Çünkü debriyaj balatasının kayması demek harcanın yakıtın oldukça fazla olacağı anlamına gelmektedir. Araç lastiklerinin basınçları doğru seviyede olmalıdır. Aksi durumda yakıtınız daha fazla harcanacaktır. Aracınızın rot ayarını düzenli olarak yaptırmamak da yakıtın çabuk tükenmesine yol açar.

Sürücülerin Yakıt Tasarrufunda Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Trafikteyken önünüzdeki araca çok fazla yaklaşmayın, takip mesafenizi koruyun. Önünüzdeki aracın durumuna göre fren ve gaza sık sık basmanız yakıtınızın çabuk tükenmesine yol açar.
 
Ne kadar çok hız yaparsanız yakıt tüketiminiz de o kadar fazla artar. Dolayısıyla ideal hız sınırlarını aşmamaya özen göstermeniz hem de riskleri önlemek açısından son derece önemlidir.
 
Trafikte seyrederken camları ve klimayı fazla açmamaya gayret gösterin. Çünkü bu durum yakıtınızı oldukça fazla tüketecektir.
 
Aracınızda gereksiz yükleri bulundurmayın. Çünkü aracınızın ağırlığı arttıkça yakıt tüketimi de o oranda artacaktır.
 
Arabanızın periyodik bakımlarını ihmal etmemeniz gerekir.Aracınız sorun olan kısımlarının onarılması, işlevini tam olarak yerine getiremeyen parçalarının da değiştirilmesi gerekir. Çünkü bu durum yakıt tüketimini oldukça olumsuz etkileyecektir.
 
Aracınız için güvenilir ve kaliteli yakıt kullanın. Diğer yağlar aracınıza ve önemli parçalarına zarar verebilir.
Yakıt tüketimini önemseyip bütçenizi koruduğunuz gibi kasko sigortası yaptırarak da olası risk durumunda çıkan masrafları sigorta güvencesine alın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online teklif alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Müşteri Yorumları