Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler

Son günlerde en çok merak edilen konulardan olan Corona Virüsü, hastalığın yayılmaya devam etmesi ve ölümle sonuçlanan vakaların artması ile tartışılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve Çin dışında bir çok ülkede de görülmeye başlayan virüs, tedavi edilmediğinde ağır solunum yolu yetersizliklerine neden olup ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Peki Corona Virüsü nedir, Corona Virüsü semptomları nelerdir, Corona Virüsü korunma yöntemleri nelerdir? Virüs ile ilgili merak edilen bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Önemli Bilgilendirme: Bazı sigorta şirketleri COVID-19 salgın hastalık tedavilerini güvence altına almaktadır. Uzman sağlık yöneticilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir?


Corona Virüsü (Koronavirüs), Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre; kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan “Coronaviridae” familyasına ait bir virüstür. İnsanlarda genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur ve ölümle sonuçlanabilir. Dünyada bilinen diğer salgın hastalıklardan MERS ve SARS virüsleri de Corona Virüsü’nün türleri arasındadır. Çin’in Wuhan şehrinde 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve salgına neden olan virüs ise Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)‘dür.

Dünya Sağlık Örgütü yeni tip virüse “Covid-19” adını verdiklerini duyurdu. Aynı zamana henüz kesin bir aşı tedavisi olmayan virüse karşı 18 ayda bir aşı geliştirilebileceğini açıkladılar.

2019-nCoV virüsü, Wuhan koronavirüsü veya Wuhan zatürresi olarak da biliniyor. Covid-19 koronavirüsünün araştırmalara göre insandan insana bulaşma hızı da 2020 Ocak ayında artış gösterdi.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?


Şu ana kadar bildirilen 2019-nCoV virüsü belirtileri; öksürük, yüksek ateş, solunum güçlüğü, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve multi organ yetmezliği olarak açıklandı.

Virüs’nün bulaştığı kişilerde görülen semptomların oranları; %90 ateş, %80 yorgunluk ve kuru öksürük, %20 nefes darlığı, %15 solunum sıkıntısı olarak belirtiliyor. Uzmanların belirttiğine göre Corona Virüsü kuluçka süresi yani virüsün bulaşmasından semptomların oluşmaya başladığı süre ise 2-14 gün arasındadır. Şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucu 2019-nCoV Corona Virüsü ölüm oranının %3’ün altında olduğu tahmin edilmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?


Corana Virüsü bulaşma yolu, damlacık yolu şeklinde açıklandı. Hastalık, havada veya yüzeylerde bulunan, virüs içeren damlacıkların nefes yoluyla vücuda girmesi sonucu bulaşmaktadır. Aynı zamanda insandan insana bulaştığı kesinleşen hastalık, yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarda bulaşabilmektedir. Yani sağlıklı bir insanın, enfekte bir insanın vücut salgıları ile temas etmesi virüsün yayılmasına neden olabiliyor. Enfekte kişinin temas ettiği bir yer veya eşyaya dokunmak, sonrasında dokunulan el ile ağza, burna veya gözlere temas etmek de virüsün yayılmasını sağlayabiliyor.

Corona Virüsü tedavisi için henüz özel bir yöntem geliştirilemedi. Hafif seyirli olan kişilerde ilaç tedavisi olmadan geçebilirken, altta başka hastalıkları olan kişilerin ve hastalığı ağır atlatanların hastanede yatarak tedavi olmaları gerekmektedir.

Corona Virüsü’nden Korunma Yöntemleri


T.C. Sağlık Bakanlığı riskli bölgelere gidecek kişilerin alabileceği önlemleri açıkladı. Corona Virüsü’ne yakalanmamak için yapılması gerekenler;

  • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır. (En az bir metre uzakta bulunulması önerilmektedir.)
  • Gerekmedikçe hasta insanların yoğun olduğu sağlık merkezlerine/hastanelere gidilmemelidir. Sağlık merkezine gidilmesi gerekiyorsa diğer hastalara mümkün olduğunca en az şekilde temas edilmelidir.
  • Yaşlı ve altta hastalıkları olan kişilerin virüsün olduğu riskli bölgelere seyahat etmeleri, doktorlarına danışarak olmalıdır.
  • Riskli bölgelerde çiğ süt ve hayvansal ürünleri tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketmek gibi gıda güvenliği önerilerine dikkat edilmelidir.
  • Canlı veya ölü, yabani ve evcil hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
  • Elleri en az 20 saniye olacak şekilde sabun ve suyla yıkayarak el hijyenine dikkat edilmelidir. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Maske takılması, öksürük ve hapşırık durumlarında mendil kullanılması, ellerin sık bir şekilde yıkanması, enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerle temastan sonra elleri; yüze, ağza, burna ve gözlere temas ettirmemek virüsten korunmak için oldukça önemlidir.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni virüs çeşidi gibi diğer solunum yolu hastalıklarına karşı da önlem almak gerekmektedir. Ölümcül bir virüs riski olmasa bile özellikle ellerin temiz tutulması, kirli ellerin yüz bölgesine sürülmemesi, kapı kolları gibi sık dokunulan yüzeylerin temizlenmesi/dezenfekte edilmesi gibi önlemlerin gündelik hayat içerisinde de uygulanmasında fayda vardır.

Corona Virüs Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılıyor?


Sağlık Bakanlığının yayınlandığı Corona Virüs genelgesi ile birlikte Corona Virüs hakkında birçok tedbir getirildi. COVID-19 şüphesiyle sağlık kurumlarına başvuran hastaların teşhis ve tedavileri belirli devlet hastaneleri tarafından yerine getiriliyordu. Artık özel ve vakıf hastanelerinde de Corona Virüs tanısı konulmuş hastaların kabul edileceği ifade edildi.

Sağlık kurumlarına başvuran hastaların, Corona Virüs tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunlu hale getirildi.

Aynı zamanda içerisinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı doktorlarından en az ikisinin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi kabul edildi. Pandemi hastanesi genelgede; COVID-19 tanısı almış (Testi pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanıyor.

Corona Virüs belirtileri gösterdiğini düşünen ve tedirgin olan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığının “Alo 184” Corona Virüs Danışma Hattını arayarak danışmanlık hizmeti alabiliyorlar. Alo 184 Hattının hastaları yönlendiren algortiması, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından oluşturuldu. Bu algoritma; yaş, kronik rahatsızlık, hastalık belirtileri gibi bilgilere dayanarak arayan kişinin hastalık riskini değerlendiriyor ve gerekli ise vatandaşı en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriyor.

Sağlığınızı Güvenceye Alın!


Hasta olmanız halinde ya da rutin sağlık kontrolleriniz için sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelerden yararlanabilirsiniz. Hızlı ve kaliteli tedavi alma hakkınızı güvence altına alın, hastalık durumunda düşünmeden belirlediğiniz anlaşmalı özel hastaneye gidin!

Sigortam.net internet sitesinden sağlık sigortası teklifi alarak ya da 444 24 00 Sigorta Destek Hattından arayarak sağlık sigortanızı geç olmadan yaptırabilirsiniz.

Müşteri Yorumları