Zorunlu Deprem Sigortası İndirimlerinden Nasıl Yararlanılır?

DASK indirimleri, 2018’de güncellenerek yeniden belirlendi. Özellikle DASK poliçe yenileme dönemlerinde ortaya çıkan DASK indirimleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu sayede DASK poliçe ödemesi yaparken indirim avantajlarını bilerek işlemlerinizi zamanında yapabilirsiniz. Peki DASK indirimleri hangi şartlarda kullanılabilir?

DASK İndirimleri

İnşaat Ruhsatı Ve Bina Yönetimi İndirimleri
dask indirimleriEvinizin inşaat ruhsatını aldığınız tarih, indirim oranlarını etkileyen birinci etkendir. Eğer evinizin inşaat ruhsatını 2007 veya sonrasına ait bir yılda aldıysanız, zorunlu deprem sigortası yaptırırken %10 oranında bir indirimden yararlanırsınız.

Bina/site yönetimleri tarafından yaptırılan deprem sigortası ise farklı bir indirim oranına sahiptir. Yönetimin zorunlu deprem sigortasını yaptırma durumu, ana gayrimenkulün yönetim işleri içerisinde değerlendirilir. Bu sebeple DASK, bina/site yönetimi tarafından tüm konutlar için yaptırılır ise tarife üzerinden %20 oranında bir indirim uygulanması söz konusu olur.

Aynı zamanda bahsedilen indirimlerin yalnızca biri uygulanabilir diye bir kural yoktur. Hem inşaat ruhsatından kaynaklı indirim hem de site yönetimi tarafından yaptırılan sigorta indirimi şeklinde iki indirim de aynı zamanda ortaya çıkabilir. Mevzuata göre birleşen indirimler birbiri ile toplanarak uygulanır.

DASK fiyatları üzerinden yapılan indirim oranlarını ise yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

  
DASK Poliçe Yenileme İndirimleri

DASK indirimleri, her poliçe yenileme döneminde indirimli poliçe yaptırabilme fırsatı sunar. Eğer DASK poliçenizi zamanında yenilerseniz indirim fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? DASK sigorta poliçenizin süresi dolduktan sonra 30 gün içerisinde DASK yenileme işlemlerinizi tamamlarsanız deprem sigortası poliçenizi daha uygun koşullarda ödeme imkanını elde edebilirsiniz.

DASK indirim oranları ise yenilme tekrarına göre değişiklik gösterir. Poliçenin birinci, ikinci ve üçüncü yenilemesinde %10 indirim uygulanır. İlk üç yenilemeden sonraki işlemlerde ise indirim oranı %20 olur. Yenileme işlemlerinizi zamanında tamamlarsanız, zorunlu deprem sigortası poliçenizi her seferinde indirimli yaptırabilirsiniz.

Yenileme zamanınızı kaçırmamak için DASK poliçenizi takip etmelisiniz. DASK sorgulama yaparak poliçeniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. DASK sorgulama hakkına merak ettikleriniz için “Dask Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?” makalemizi inceleyebilirsiniz.

DASK fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmez. Bu sebeple fiyatları araştırmak için zaman kaybetmek yerine Sigortam.net‘ten hızlı ve kolay şekilde DASK poliçenizi yaptırabilirsiniz. DASK sigortası fiyatları için tıklayın.

Müşteri Yorumları