17 Ağustos Depreminden Bu Yana Deprem Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

17 Ağustos Depreminden Bu Yana Deprem Sigortası

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dan (DASK) yapılan açıklamada 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremin 15.yıldönümünde deprem sigortasında gelinen nokta değerlendirildi.

Açıklamada, Marmara depreminin ardından 2000 yılında uygulamaya konulan zorunlu deprem sigortası, Afet Sigortaları Kanunu’ylada 2,5 milyona yakın poliçe artışına ulaştı. Böylece, zorunlu deprem sigortasına sahip konut sayısı 6,5 milyona ulaştı. Böylece; Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına dahil olan 17,7 milyon konutun % 37’si sigorta sistemine dahil oldu. 

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK Yönetimi Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, konuya ilişkin değerlendirmelerinde, Afet Sigortası Kanunu sayesinde hiç sigorta ürünü kullanmamış kişilere ulaştıklarını söyledi

Su ve elektirik abonolik işlemleri için depresm sigortası poliçesi alanların çoğunluğunun ilk defa sigorta ürünü kullandığını da dile getiren Yazıcı, ‘’ Bu kişileri sigorta sisteminde tutabilmel için poliçe yenilemelerini de arttırmaya odaklandıklarını, kişilerin sigorta sistemine dahil olması ve kalması sadece DASK için değil, Türkiye sigorta sektörü için de oldukça önemli’’ ifadelerini kullandı.

Yazıcı sayısal verile ilgili; DASK kurulduğunda yaklaşık 460 bin deprem teminatı bulunana konut varken bugün, 6,5 milyın konutun deprem sigortası ile olası bir gasara karşı önlem aldığı bilgisini verdi.

Türkiye gibi bir deprem ülkesinde bu rakamın da henüz yeterli olmadığını belirten Yazıcı ‘’ Sigortalılık oranını ve bilincini arttırmak için bilinçlendirme faaliyetlerimizi yoğun olarak sürdürüyoruz.’’ Değerlendirmesinde bulundu.

2017’deki Hedef 10 Milyon Deprem Sigortalı Konut

Yazıcı, deprem sigortasına sahip illerle ilgili şu bilgileri verdi; ‘’ Depresm sigortalılık oranı en yüksek iller arasında % 61,5 ile Yalova, % 60, 4 ile Bolu, % 57,5 ile Düzce, % 56,1 ile Tekirdağ ilk sıralarda geliyor. 

Deprem sigortalı konut oranı, büyük illerde ise; İstanbul’da İstanbul’da % 46,9’a, Ankara’da % 43,5’e, Antalya’da % 42’ye, İzmir’de % 36’ya, Kayseri’de % 28,6’ya ulaştı.
Depresm sigortasında artış yaşanan iller ise daha çok yakın zamanda deprem yaşayan iller; Kocaeli % 44,9, Çanakkale % 46,4 Elazığ % 26, Kütahya %26, Van % 25,3 ile bu iller arasında yer alıyor."

Yazıcı 2017 sonuna gelindiğinde 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

158 Milyon Lira Hasar Ödemesi Yapıldı

DASK’ın tek bir depremdeki ödeme gücünün 12 milyar lirayı geçtiğini vurgulayan Selamet Yazıcı, 

‘’ DASK’ın kuruluşundan bugüne kadar 422 depremin, zorun deprem sigortalı konutlarda neden olduğu küçük, orta yahut büyük düzeyde hasarlar için 21.000’nin üzerinde konut 158 milyon lira hasar ödemesi yaptık. Bu ödemenin 122 milyon lirası depremde büyük yıkıntı yaşayan Van, 3 milyon lirası ise Simav için yapıldı.  Gökçeada depreminden sonra alınan hasar ihbarı 1.400 adet ve halen hasar ödemeleri çalışmaları devam ediyor.’’ Bilgisini verdi.

DASK’ın zorunlu deprem sigortasındaki başarısıyla dünyada ilgili odağı olduğunu da belirten Yazıcı sözlerine şöyle devam etti:

‘’DASK’ın 2000’den beri almış olduğu yol diğer ülkeler için de örnek oldu. DASK çalışmalarımız uluslararası alanda ilgi görüyor. DASK’ın özellikle, afet zararları finansmanındaki rolü, sigortacılığın henüz çok gelişmemiş olduğu piyasada sigortalılık oranlarındaki başarısı, uygun fiyatlarla sigorta teminatları sunabilmesi, hasar ödemesi kapasitesi ve kamu-özel sektör iş birliğinde başarılı bir şekilde dikkat çekiyor. Bu ilgi ise hem ülkemiz hem kurum açısından oldukça gurur verici.’’

Her geçen gün artan DASK’lı konutların arasında siz de katılmak, doğal afetlere karşı binanınız ve kendinizi korumak için DASK başvurusu yapmayı ertelemeyin.


Benzer İçerikler

Konutların Yalnızca Dörtte Biri Sigorta Sahibi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından kamuoyu ile paylaşılan verilere göre, 2012 Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de bulunan konut sayısı toplamda 16 milyon 375 bin 840 adete ulaştı. 

Devamını Oku

Yönetmeliğe Göre Yapılan Binalara DASK İndirimi

Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile genel şartlarında yapılan güncellemelerle yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar zorunlu deprem sigortasında avantajlı olacak.

Devamını Oku

Türkiye Deprem Poliçesi Üretiminde 3. Sırada!

Doğal Afet Sigortaları (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar, Türkiye’nin deprem sigortasında dünyadaki ülkeler ile kıyaslandığında en fazla poliçe üretimi yapan 3. ülke olduğunu söyledi.

Devamını Oku