6 Milyon Bina DASK Kapsamında Yer Alıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ın yürüttüğü çalışmalar deprem sigortasının zorunlu olarak yaptırılmasını sağlıyor. Bu zorunluluğun yanlış olduğunu düşünenlerin deprem bölgesinde yer alan bir ülkede yaşadığımızı unutmaması gerekiyor.

Depremin ne zaman yaşanılacağı bilinmiyor. Fakat zorunlu deprem sigortası yaptırılarak deprem sonrası yaşanan zararların telafisi sağlanabiliyor. Maddi açıdan zor durumda kalmamanız sağlanıyor.

DASK’ın yaptığı çalışmaya göre, yeni bir ev almak veya ev kiralamak isteyen kişiler, DASK sigortası yaptırmadan elektrik ya da su abonesi olamıyor. Bu çalışma yasal olarak düzenlendi ve bu düzenlemeden sonra ülke genelinde sigortalılık oranı arttı.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Türkiye’deki 6 milyonun üzerindeki bina deprem sigortası kapsamda yer aldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bu yasal düzenlemeyle birlikte sigortalılık oranının %40’a çıktığının altını çizdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Atalay şunları söyledi: “Deprem sigortası Türkiye’de mecburi ama maalesef deprem sigortası yaptırmak çok düşüktü. Yeni yasa ile deprem sigortası yaptırmadıkça elektrik ve su abonesi dahi alamıyor. Bu müeyyideyi getirdik ve şuanda %40’lara çıktı. Halen düşük ancak her yeni binada ve kiralamada artık deprem sigortası yaptırılması zorunlu.”

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına göre binalarda depremin neden olduğu maddi zararlar ile deprem nedeniyle ortaya çıkan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması sonucu oluşan zararlar da teminat altına alındı. Ayrıca, deprem sigortası olmayan kişiler devletin konut kredisi ve deprem konutu yardımlarından da faydalanamıyor.

Her 10 Konuttan 6’sı Sigortasız

DASK’ın internet sitesindeki bilgiye göre, Türkiye’deki 6 milyon 359 bin 765 konut, zorunlu deprem sigortası kapsamında yer alıyor. Birinci deprem bölgesinde yer alan illerdeki vatantaşların deprem sigortası yaptırmadığı da görüldü. Dolayısıyla bu sigortalılık rakamı yeterli seviyede değil. Bunların dışında yaklaşık her 10 konuttan 6’sının da deprem sigortası bulunmadığı görüldü.

Hayatınızı tehlikeye atmayın, deprem sonrası oluşacak masraflar ödeyeceğiniz primden daha yüksek olacaktır. Bu nedenle hemen Sigortam.net üzerinden DASK başvuru formunu doldurarak sigorta uzmanlarımızın en kısa sürede sizi aramasını sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL