DASK 10 Milyon Sigortalı Hedefliyor | DASK | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK’ın Hedefi 10 Milyon Sigortalı Konut!

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, 2017 yılı hedeflerini açıkladı. Hedef; 10 milyon eve sigorta yapmak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 2012’de Afet Sigortaları Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte 2.5 milyon konuta sigorta yaptı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Yazıcı, kanunun yürürlüğe girmesinden önce zorunlu deprem sigortasına bu kadar talebin olmadığını, yalnızca konut kredisinde ve tapu işlemlerinde gerekli görüldüğünü söyledi. Kanundan sonra ise, evlerine su ve elektrik aboneliği başlatacak olanlarda da zorunlu tutuldu. Durum böyle olunca sigorta yaptıranların sayısı da yükseldi. Deprem sigortası olan konutların sayısında 2012’de %29, 2013’de %26 ve 2014’ün ilk yarısında %15 oranında yükselme yaşandı.

2017 senesinde 10 milyon konutu sigortalı yapmayı hedeflerinin altını çizen Yazıcı, bunun için toplumun daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini, deprem ülkesinde olduğumuz için deprem riskinin her zaman yakınımızda olduğunu bu nedenle sigortanın öneminin daha iyi anlatılmasının gerekliliğini vurguladı.

Toplumun değişik kesimleri için değişik iletişim araçlarından faydalanarak ulusal ve yerel olarak tanıtım ve bilinçlendirme projelerinin çalışmalarını yaptıklarını belirten Yazıcı, sigortalıların sayısını arttırmanın yanı sıra ilerleyen süreçte de sigortalıların sistemde kalıcılığının sağlanmasının da önemli olduğunun altını çizdi. Bu anlamda da çalıştıklarını anlatan Yazıcı, bu anlamda tüm sigorta alanlarının gelişmesinin amaçlandığını vurguladı. Poliçe yenileme zamanı gelenlere vade hatırlatma mesajları gönderdiklerini söyleyen Yazıcı, hala yenilenmeyen poliçeler için sigortalıları arayarak hatırlatmada bulunduklarını ve sigorta satın aldıkları acentelere yönlendirdiklerini belirtiyor.

Poliçe yenilemelerinde indirim kampanyası ve acentelere teşvik etmek amacıyla da kampanyalar yaptıklarını dile getirdi. Yıllık yapılan deprem sigortasının zamanında yenilenmesinin sektörün gelişimi ve sürekliliği açısından gerekli olduğunun altını çizdi. Bu nedenle yaptıkları tüm çalışmaların devamlılık içerdiğinin altını çizdi. Yine bu amaçla Türkiye’de birçok şehirde 2009 yılından bu yana bilinçlendirme eğitimleri de verdiklerini ve yarışmalar düzenlediklerini aktardı. Türkiye’de ilk defa “DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması” düzenlediklerini söyleyen Yazıcı, başarılı geçen bu yarışmayı ileriki senelerde de gerçekleştirmeyi planladıklarını söylerine ekledi.

Siz de sigortanızı yaptırmak için depremi büyük risklerle yaşamayı beklemeyin, hemen Sigortam.net’ten DASK başvuru formumuzu doldurun, sigorta uzmanlarımız en uygun DASK fiyatları ile kısa sürede size ulaşsın.

 


Benzer İçerikler

Türkiye’nin Sadece %41’i DASK’lı

Deprem sonrası hasar ve kayıpların karşılanması adına yaptırılması zorunlu olan, zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırma oranı %41'de kaldı.

Devamını Oku

10 Konuttan 6’sı Güvencesiz

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden geçen 16 yıla rağmen hala 10 konuttan 6’sının zorunlu deprem sigortası bulunmuyor.

Devamını Oku

Deprem Sigortası Sahibi Olanların Oranı 14 yılda 9 Kat Arttı!

Deprem bölgesinde yaşadığınızı unutmayın. En uygun fiyatlı deprem sigortası için Sigortam.net'ten dask başvuru formunu doldurun.

Devamını Oku