DASK Afet Bonosu İhraç Etti | Deprem Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK Türkiye’nin İlk Afet Bonosunu İhraç Etti

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) Türkiye’nin ilk afet bonosunu ihraç etti. Böylece beklenen “İstanbul Depremi”nin gerçekleşmesi halinde hasar ödemesi için büyük bir kaynak oluşturuldu.
 
Türkiye’de ilk defa kullanılan doğal afet bonosu ile yatırımcılardan 400 milyon dolar toplandı. 3 yıllığına çıkartılan deprem bonosu için öngörülen rakam 100 milyon dolar olmasına rağmen, beklenenden 6 kat fazla talep gelmesi üzerine miktar 400 milyon dolara çıkarıldı. Toplanan bu para 3 yıllığına bağımsız bir bankada değerlendirilecek ve getirileri yatırımcılara ödenecek. Eğer olası İstanbul Depremi 3 yıl içinde gerçekleşmezse toplanan 400 milyon dolar, vade sonunda yatırımcılara iade edilecek. Deprem gerçekleşirse bu rakam hasar ödemesinde kullanılacak. Sağlanan bu kaynak ile beraber DASK’ın tek bir depremde hasar ödeme gücü 7.2 milyar dolara yükseldi. Deprem olmayacağı ihtimaline yatırım yapan bono alıcıları, 3 yıl boyunca Amerikan hazine kağıtları ile değerlendirilecek olan paraları üzerinden, DASK’ın ödeyeceği sigorta primleri kadar bir getiri sağlayacak.
 
 
Afet bonosu deprem kayıt cihazlarından alınan verilerle tetiklenecek. Bu bağlamda DASK, Boğaziçi Üniversitesi  Kandilli Rasathanesi ile işbirliği yaptı. İşbirliği kapsamında mevcuda ek 35 yer hareketi kayıt istasyonu kuruldu, izleme altyapısı güncellendi. Toplam 130 istasyonun 70’inden gelecek veriler, afet bonosunu tetikleyecek olan deprem indeksini belirlemek üzere kullanılacak.
 
Dünyada afet bonosu pek çok ülke tarafından kullanılıyor. Kasırga felaketlerinin sıkça görüldüğü Amerika , adı depremlerle anılan Japonya, sel ve fırtınalar yüzünden büyük maddi hasarlar yaşanan Avrupa afet bonosu piyasasında ilk akla gelenler. Deprem bonosu için en büyük yatırım da yine bu kıtalardan geldi. Deprem bonosu Avrupalı ve Amerikalı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
 
Evinizi koruma altına almak için zorunlu deprem sigortası yaptırmayı unutmayın. Hemen www.sigortam.net adresinden deprem sigortası başvuru formu doldurun, bilgilerinizi tek bir form üzerinden sigorta şirketlerine gönderelim, sigorta şirketleri sizi arasın.

Benzer İçerikler

Deprem Sigortası Sahibi Olanların Oranı 14 yılda 9 Kat Arttı!

Deprem bölgesinde yaşadığınızı unutmayın. En uygun fiyatlı deprem sigortası için Sigortam.net'ten dask başvuru formunu doldurun.

Devamını Oku

Antalya’daki Sigortalı Konut Oranı %42!

Zaman kaybetmeden zorunlu deprem sigortası yaptırın, Sigortam.net'ten en uygun sigorta oranlarına sahip olurken, depremin zararlarından korunun.

Devamını Oku

Türkiye’deki DASK Uygulaması Dünyaya Örnek Oldu!

The Economist dergisinin Londra’da düzenlediği Sigorta Zirvesi’ne davet edilen DASK, geniş kitlelere düşük fiyatla deprem sigortası sağlamadaki deneyimlerini paylaştı.

Devamını Oku