444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK’a 241 Milyon Euro Hasar Desteği Geliyor!

11 Aralık 2014

Deprem kuşağında yer alan ülkemizin farklı bölgelerinde yaşanan sarsıntılarda pek çok insan hayatını kaybediyor. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayan, depreme hazırlıksız yakalanan kişiler evlerinden oluyor. Bütün bu üzücü olaylara karşı çalışmalarını arttıran DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), olası bir hasar yapıcı depreme karşı devletin de desteğini arkasına alarak reasürans korumasını artırdı. Depremin neden olduğu hasarlarına ilişkin alınan karar Resmi Gazete’de yerini aldı.

Bu karara göre; DASK Yönetim kurulu tarafından zorunlu deprem sigortası için oluşturulan 31 Ekim 2015 dönemine ilişkin koruma kapsamında, 840 milyon euro üzerindeki hasar fazlası reasürans dilimlerinde her bir dilimden %10 pay alabilecek şekilde Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na devlet aracılığıyla 241 milyon euro hasar fazlası reasürans desteği verilecek.

Elde edilen reasürans korumasına karşılık, piyasa fiyatı esas alınarak hesaplanan 5 milyon 832 bin 500 euro reasürans primi, genel bütçeye gelir olmak üzere Hazine Müsteşarlığının hesabına Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirası üzerinden ödenecek.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı'nın Uygulamaya Yönelik Açıklaması

Gerekli olması durumunda, hasar ödemelerine devletin payı baz alınarak katılım sağlanacak ve hasar ödemesi Hazine Müsteşarlığı bütçesiyle DASK’ ödeme gerçekleşecek. Karar ile ilgili açıklama yapan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şöyle konuştu:

 “Devlet tarafından sağlanan destek sayesinde, ilave kapasitenin uygun şartlarla sağlanması mümkün olmuştur. Dünyanın sayılı büyük programları arasında yer alan 2014 yılı reasürans programımızın başarıyla oluşturulmasında ve tamamlanmasında bu destek önemli faktörlerden biri oldu. Büyük bir deprem durumunda  DASK’ın hasar ödemeleri 800 milyon Avro’yu aşarsa, devlet desteği devreye girecek ve bu tutarın üzerindeki ödemelere diğer reasürans şirketleri ile birlikte gerçekleştirilecektir.‘’

Müdahalede bulunamayacağınız durumlardan biri de doğal afetlerdir. Bu yüzden siz de DASK başvurusu için acele edin, evinizin ve sevdiklerinizin hayatını riske atmayın.


Okumaya Devam Edin

Deprem Yolda !

21 Mayıs 2010 Cuma
DASK ve Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile ?Deprem Yolda? Projesi kapsamında bilgilendirme çalışması yapılacak.

Deprem Hasarını Hangi Poliçe, Nasıl Öder?

17 Haziran 2010 Perşembe

Deprem olması durumunda hangi poliçe zararınızı karşılar öğrenerek, önlem alın.

Deprem Analizi Nasıl Yapılır?

02 Nisan 2014 Çarşamba

Unutmayın! Depremi yaşadıktan sonra değil yaşamadan önce aldığınız önlemler sizin ve ailenizin hayatını kurtarır.