ZDS’de Hedef 5 Yıl İçinde Yüzde 60 Sigortalılık Oranı

Sigortacı Gazetesi
“Afet Sigortaları ile uygulamaların ve yeni yasa çalışmalarının değerlendirilmesi” konulu panelde konuşmacılar çıkacak yasa ile sigortalılık oranının artacağını dile getirdiler.
dask için hedef 5 yıl içinde yüzde 60 sigortalılık oranıSigorta Brokerleri Derneği’nin 20 Nisan’da Milli Re’de düzenlediği “Afet Sigortaları ile uygulamaların ve yeni yasa çalışmalarının değerlendirilmesi” konulu panele Milli Re Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Yunak Panel Yöneticisi olarak katıldı. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selamet Yazıcı, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik ve Eureko Sigorta Genel Müdürü ve DASK İdarecisi Okan Utkueri panele konuşmacı olarak katıldılar.
Paneldeki konuşmasında kısaca Afet Sigortaları Kanun Tasarısı’ndan bahseden Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selamet Yazıcı, 10 sene önce benzer bir toplantıda DASK’ın temellerinin atıldığını ve aynı hızlı gelişmelerin afet sigortaları için de geçerli olmasını umut ettiklerini söyledi. ZDS için tapu ve konut kredisi dışında bir kontrol mekanizmasının bulunmadığına dikkat çeken Yazıcı, kontrol alanının elektrik ve su idareleri ile genişleyeceğini belirtti. Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “İzlanda’dan sınırlarımıza kadar ulaşan kül bulutunun verdiği zararlar hesaba katılmamıştı, birçok işletme zarar gördü ve böyle bir sigorta yok. Afet Sigortaları Kanunu ile amacımız öngörülmeyen hasarlara karşı proaktif davranmak. İleride afetler nedeni ile karşılaşılabilecek teminatsız kalma durumuna karşı tedbir olacak böyle bir havuza ihtiyaç var. DASK’ın havuz sistemi olarak yönetilmesi düşünülebilir. DASK’ın ZDS dışında teminatlar da verebilmesi tasarı ile gelecek yenilikler arasında. Yeni kontrol mekanizmaları ile ZDS’de sigortalılık oranının 5 yıl içinde yüzde 60’a ulaşmasını hedefliyoruz.”
Paneldeki konuşmasında DASK’ın yönetim sisteminden bahseden Eureko Sigorta Genel Müdürü ve DASK İdarecisi Okan Utkueri, 10. yılını dolduran DASK’ın ZDS’de 3,5 milyon müşteriye ulaştığını söyledi. DASK’ta 2009 sonunda 322 milyon TL’lik prim üretimi gerçekleştirildiğini belirten Utkueri, 2000 yılında DASK kurulmadan önce 500 bin deprem teminatlıkonut sigortasıolduğuna hatırlattı. ZDS’nin en yaygın yapıldığı bölgelerin yüzde 33 ile Marmara ve yüzde 34 ile İç Anadolu bölgesi olduğunu ifade eden Okan Utkueri Türkiye genelinde ise ZDS sigortalılık oranının yüzde 26,6 olduğunu söyledi. Okan Utkueri DASK’ın teknolojik altyapısının çok iyi olduğuna değinerek sözlerine şöyle devam etti: “DASK’ın bilgi işlem altyapısı çok önemli, yüzde 99.9 hizmet seviyesi ile çalışıyoruz. DASK Garanti Bankası’nın imkânlarını kullanıyor. Mevcut serverları, sistem güvenliği ve back-upları ile son teknolojiye sahip bir altyapısı var. 2009’da yazılım değişikliği gerçekleştirdik.

Tüm sigorta şirketleri büyük destek verdi. Zor bir çalışma oldu ama her taraf için çok kullanışlı bir sistem ortaya çıktı. İki yıldır yürüttüğümüz tanıtım kampanyalarımız sonucunda 2008’de yüzde 52 olan bilinirliğimizi 2009’da yüzde 70’e çıkardık. Sigorta aracılarının da sistemin tanıtımında daha etkin rol oynamaları gerekiyor.”

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL