DASK’ın ”Fay Hatları Tırı” Projesine ABD’den Mansiyon Ödülü Aldı

Zaman
Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) ”Fay Hatları Tırı” projesi, dünyanın saygın yayınlarından PR News’un Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi yarışmasında finalde yarıştı.
DASK'ın ''Fay Hatları Tırı'' Projesine ABD'den Mansiyon Ödülü AldıYarışmada, DASK, kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla 2010’da başlattığı ”Fay Hatları Tırı” projesiyle, yarışmanın ‘Kamu Projeleri’ kategorisinde ABD ve dünyanın diğer ülkelerinden 6 finalist aday arasında yer aldı.
Bunun yanında ilaç firması AstraZeneca Türkiye de, ilk yardım konusunda toplumsal bilinç ve farkındalık yaratmayı amaçlayan ‘İlk Yardıma İlk Adım’ kampanyasıyla, ‘Kar Amacı Gütmeyen/Kurumsal Ortaklık’ kategorisinde yine 6 adayla birlikte finale kaldı.
Washington’daki Ulusal Basın Kulübünde düzenlenen törende her iki Türk kuruluşu da mansiyon ödülüne layık görüldü.
Törenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, ilk kez böyle bir yarışmaya katılmaktan ve finalistler arasında yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

-‘110 bin kişiye ulaştık’-

Finale katılan projeyle 2010 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hatları üzerinde çok sayıda yere uğrayarak yüz yüze iletişim sağladıklarını ve insanlara deprem ve zorunlu deprem sigortasıyla ilgili bilgiler verdiklerini kaydeden Yazıcı, bir yıllık program süresince 110 bin kişiye ulaştıklarını bildirdi.
Projeyle aslında 100 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini, ulaştıkları 110 bin kişiyle bu rakamın daha da üzerine çıktıklarını ifade eden Yazıcı, tırın bu yıl Güneydoğu Anadolu bölgesinde de bir tur daha yapacağını belirtti.
Yazıcı, ‘Birinci olmak istiyorduk ama mansiyonla yetindik. Artık bundan sonraki projelerimizin daha iyi netice vereceğini düşünüyorum ama bu bile bize, bundan sonra bu tarz toplumu bilgilendirici çalışmalar yapma konusunda cesaret veriyor’ dedi.
Deprem ve zorunlu deprem sigortasıyla ilgili olarak toplumu bilgilendirmek amacıyla bu yıl planladıkları daha birçok sosyal sorumluluk projesinin de olduğunu kaydeden Yazıcı, bu projelerden biri olan ‘Şehirler Yarışıyor Sigortalar Kazanıyor’ adlı yarışma projesinin 5 Martta Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı etkinlikle başlatıldığını hatırlattı.
Bu projenin de hem zorunlu deprem sigortasının yaygınlaşmasına hem de toplum olarak depremle ilgili bilincin gelişmesine yardımcı olacağını ifade eden Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:
‘Bu yarışma bağlamında yerel yönetimlerle, yerel halkla yerinde görüşerek, değişik hedef kitlelerine yönelik çok sayıda program yapmayı öngörüyoruz. Bunun neticesinde yıl sonu itibarıyla zorunlu deprem sigortasının rakamlarında önemli artış bekliyoruz. Kısa vadeli hedeflerden ziyade, orta vadeli bilinçlendirici ve kalıcı davranış oluşturucu etki yapmaya çalışıyoruz. Burada zorunlu deprem sigortasının, genel anlamda sigortanın toplum tarafından daha çok kullanılmasını ve toplumun hayat içinde karşılaştığımız riskleri sigortayla yönetmesini daha iyi becermesini hedefliyoruz. DASK olarak, bu yıl yapacağımız faaliyetlerle kamuoyunda çok daha fazla yer edineceğimize inanıyorum’.
Ellerinde birçok proje olduğunu ve PR News’un yarışmasına gelecek yıl tekrar başvurmayı planladıklarını belirten Yazıcı, afet bilincini geliştirme adına üniversiteler, kamu yöneticileri, akademisyenler, yerel idareler gibi çok değişik alanlardan hedef kitlerine ulaşmayı öngören programlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

-Fay hatları tırı projesi-

Fay Hatları Tırı projesiyle, bugüne kadar Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hatları üzerindeki toplam 30 il ve 16 ilçeyi dolaşarak 110 bin kişiye ulaşıldı. DASK’ın Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle başlattığı proje kapsamında Kandilli eğitmenleri ziyaret edilen tüm merkezlerde günde 3 kez olmak üzere toplam 225 seminer verdi.
Proje kapsamında yapılan ankette, katılımcıların yüzde 78’inin seminerler ve uygulamalı deprem eğitimi sayesinde Zorunlu Deprem Sigortasıyla ilgili yeni bilgiler edindiğini söylediği belirtildi.
AstraZeneca Türkiye’nin, Tuvana Okuma İstekli Çocuklar Vakfı (TOÇEV) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ortak yürüttüğü ‘İlk Yardıma İlk Adım’ projesinde de, ilk yardım konusunda toplumsal bilinç ve farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Proje çerçevesinde 45 şehirde, 132 Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında toplamda 27,010 öğrenciye ulaşılarak ilkyardımın önemi anlatıldı.
‘İlk yardım bilinci’nin Türkiye’nin her köşesindeki öğrenci ve öğretmenlere ulaşabilmesi, ilkokul öğrencilerine daha güvenli bir hayat ve çevre sağlamak için gerekli olan araç ve bilginin öğretilmesini hedefleyen proje kapsamında, okullara, MEB rehberliğinde hazırlanan, ‘ilk yardım el kitabı’ ve ‘ecza dolapları’ da dağıtılıyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL