DASK Ödemeleri Nasıl Yapılır?

dask ödemeleriDASK ödemeleri nasıl yapılır? DASK ödemeleri ne kadar süre içerisinde yapılır? DASK ödeme hakkının kaybedilme durumu var mıdır? soruları DASK sigortası yaptıran veya yaptırma planı olan herkesi yakından ilgilendirir. Biz de bu sebeple DASK ödemeleri hakkında merak edilenler detayları sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Deprem bölgesi üzerinde yaşadığımızdan dolayı beklemediğimiz bir anda depremle karşılaşma riskimiz yüksek. Dolayısıyla deprem sigortasına önem vermek gerekiyor. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili deprem sonrası oluşan maddi zararlar Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınmıştır. 

Peki DASK ödemeleri tam olarak neyi ifade eder? DASK, olası bir depremden dolayı hasar meydana gelmesi durumunda zorunlu deprem sigortası yaptırılmış olan binalar için ödemeyi belirli süre ve şartlarda yapar. Hasar ve zararlara karşılık bir ödeme gerçekleştiren DASK, deprem sonrası olumsuz sonuçları gidermeyi amaçlar.

DASK Ödemeleri Ne Kadar Süre İçerisinde Yapılır?

Öncelikle zararın belirgin olması ve kesinleşmesi gerekir. Hasar ne şekilde meydana geldi ve hasar bedeli ne kadar konuları belli olduktan sonra evrakların tamamlanma aşamasına geçilir. Evrakların tamamlanması sonucunda ise tazminat ödemeleri yapılır. Bu süre evrakların tamamlamasından en geç 1 ay içerisinde dolar. Yani evrakların toplanmasından itibaren 1 ay içerisinde DASK ödemesi gerçekleştirilir.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Zorunlu Deprem Sigortasında Tazminat Hakkının Kaybedilmesi Durumu Olabilir Mi?

Malik veya intifa hakkı sahibi, binanın ve her bir bağımsız bölümün projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edilmesine veya zayıflatılmasına karşı gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Malik veya intifa hakkı sahibi, hasarın projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek tadilat nedeniyle ortaya çıktığının tespit edilmesi durumunda, sigortadan tazminat alma hakkını kaybeder.

Bu sebeple projeye aykırı olarak eklenen bölümler ve riski arttıran tadilatlar sonucu zarar meydana geldiyse DASK ödemesini yapılmama durumu ortaya çıkar.

Siz de henüz deprem sigortanızı yaptırmadıysanız, gecikmeden evinizi depreme karşı güvenceye alın! Zorunlu deprem sigortası için Sigortam.netüzerinden DASK başvuruformu doldurun, internetten hızlı ve kolay bir şekilde DASK satın alma işlemlerinizi tamamlayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL