Çanakkale Depremleri DASK’ın Önemini Bir Kez Daha Gösterdi

Geçtiğimiz haftalarda art arda yaşanan depremlerle yüreklerin ağza geldiği Çanakkale’de herhangi bir can kaybının yaşanmaması önemli bir teselli olurken, depremler sırasında ciddi hasar gören binalar ise zorunlu deprem sigortasının önemini akıllara getirdi. DASK’tan yapılan açıklamaya göre Çanakkale’de bulunan her 10 konuttan sadece 4’ünün deprem sigortası bulunuyor. 

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğu hatırlatılarak, binaların sağlam yapılmasının yanı sıra zorunlu deprem sigortası ile de güvence altına alınması gerektiği vurgulandı. Türkiye’deki deprem algısının tamamen değişmesine neden olan 17 Ağustos 1999 depreminden önce sigortalı konut sayısının sadece 500 bin civarında bulunduğu belirtilen açıklamada günümüzde ise bu sayının 7.7 milyona ulaştığı ifade edildi. Alınan mesafenin bir hayli olumlu olduğu ancak halen istenilen seviyelere ulaşılamadığını da kamuoyuyla paylaşan DASK, açıklamasında hedeflerinin kısa vadede 10 milyon sigortalı konut olduğunu açıkladı.

DASK’lı Konut Sayısında Marmara İlk Sırada

DASK tarafından açıklanan verilere göre ise ülkemizdeki deprem sigortası yaptırma oranı açısından Marmara Bölgesi %53 ile ilk sırada yer alıyor. Marmara Bölgesini sırasıyla %43’le İç Anadolu, %41’le Ege, %36’yla Akdeniz, %35’le Karadeniz, %33’le Doğu Anadolu Bölgesi, %31’le ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi takip ediyor.

Depremlerin tehdit ettiği can güvenliği dışında, neden olduğu maddi zararlar da afet sonrasında normal yaşama dönülebilmesinin önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Bu nedenle olası bir deprem nedeniyle evinizde meydana gelebilecek hasarların kısa sürede karşılanması adına zorunlu deprem sigortanızın bulunması büyük önem taşıyor.

DASK Dünyaya Örnek Olmaya Devam Ediyor

Türkiye’nin deprem tehlikesine karşı attığı en önemli adımlardan birisi olan DASK, diğer dünya ülkelerinin de dikkatini çekmeyi başardı. Gerek fon büyüklüğü gerekse de teknolojik altyapısı ile doğal afetlerin tehditi altında bulunan ülkeler için de bir model olma özelliği taşıyan DASK, son dönemde Kazakistan, Güney Kore, Pakistan ve İran gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülke tarafından araştırılıyor.

DASK için Sigortam.net’i Arayın

Konutunuzu deprem ve depremlerin neden olabileceği hasarlara karşı güvence altına almak istiyorsanız vakit kaybetmeden DASK başvurusu yapmak için Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL