444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dask Poliçesinin İçeriği Nedir?

27 Eylül 2012
Deprem kuşağında ve sürekli risk altında bulunan ülkemizdeki yapıları depremin olası zararlarından korumayı amaçlayan DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası,  tüm binalar için gerekli olmasının yanı sıra devlet tarafından yaptırılması şart koşulan bir sigorta türüdür. Bu çerçevede DASK poliçesi yaptırmayanlar 27.03.2001 tarihinden itibaren, bu sigorta kapsamında karşılanacak zararlar için doğal afetlerle ilgili mevzuat çerçevesinde hak iddia edememektedirler.
 
Ayrıca, zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış olan binalar için, kamu kurum ve kuruluşlarında tapu tescil işlemleri dahil hiçbir işlem yapılmamaktadır. Ağustos 2012 de getirilen yeni uygulama ile konutlarda elektrik ve su aboneliğinin başlatılabilmesi için de DASK poliçesinin beyan edilmesi zorunlu hale getirilmiştir.
 

DASK Poliçesi için Hangi Bilgilere İhtiyacınız Var?

 
DASK poliçenizi yaptırmak için başvuracağınız sigorta şirketleri tarafından sizden istenecek bilgiler şunlardır;
 
* Adınız, adresiniz, telefonunuz 
* Vergi kimlik numaranız ve T.C. kimlik numaranız
* Sigorta yaptıracağınız yerin açık adresi
* Tapu bilgileriniz (ada, pafta, parsel, sayfa no)
* Binanın inşa yılı (1975 ve öncesi, 1976 – 1996 arası, 1997 – 1999 arası, 2000 ve sonrası olarak belirlenmektedir.)
* Binanın yapı tarzı (çelik / betonarme karkas, yığma kagir vb.)
* Binanın toplam kat sayısı
* Binanın mevcuttaki hasar durumu (hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı)
* Meskenin (dairenin) brüt yüzölçümü (m2)
 
 

DASK Poliçe Bedeli Nasıl Belirleniyor?

 
Deprem sigortası yapılırken metrekare birim ücreti Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenmektedir ve sigorta poliçe bedelleri her sigorta şirketinde aynı olsa da ödenecek primler, bölgelerin ve yapıların risk derecelerine göre farklılık gösterebilmektedir.
 
Zorunlu deprem poliçesi prim tutarında şu 3 nokta belirleyici olmaktadır:
 
1) Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi,
 
2) Binanın yapı tarzı (betonarme- ahşap- kagir vb.),
 
3) Meskenin brüt yüzölçümü.
 
Bu bilgilere göre tespit edilen tutar doğrultusunda primler her yıl peşin olarak ödenmektedir. DASK ödemelerinin peşin olarak yapılmasının nedeni primlerin poliçe düzenlenmeden önce sigorta şirketleri tarafından Doğal Afet Sigortalar Kurumu’na yatırılıyor olmasıdır. Poliçe satışları sigorta şirketleri ve yetkili acenteler tarafından DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) adına gerçekleştirilmekte, bu nedenle şirketler arasında ödenecek primlerin hesaplanması açısından fark bulunmamaktadır.
 
Bir yıllığına yapılan ve her yıl yenilenmesi gereken DASK poliçelerinde yenileme esnasında indirim alınabilmektedir. DASK poliçesinin düzenlenebilmesi için tapu kaydı şart olmasına rağmen henüz bağımsız tapusu olmayan meskenlerin sigortası, sigorta ettirenin beyanına dayanarak ve arsa tapusuna ait bilgilerle yapılabilmektedir. 
 
Olası bir depreme karşı her zaman hazırlıklı olmak ve zorunlu deprem sigortanızı hızlı bir şekilde yaptırmak için Sigortam.net’e gelerek başvuru formunu doldurun. DASK başvuru formunu doldurmak için tıklayın.

Okumaya Devam Edin

Neden Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmalısınız?

18 Haziran 2010 Cuma

587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası, deprem ile oluşacak maddi zararları sigorta bedeli kadar kapsar.

Zorunlu Deprem Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

18 Haziran 2010 Cuma

Deprem sigortası teminatları, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından belirlenmiştir. Teminatlar, sadece depremin neden olduğu hasarları değil, değil deprem sonrasında yaşananabilecek başka olumsuz koşullarıda karşılacak şekilde düzenlenmiştir.

Hasar Anında Yapmanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

18 Haziran 2010 Cuma

Hasarın gerçekleştiğini öğrendiğiniz tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde DASK'na veya sözleşmeyi yapan sigorta şirketine ya da aracısına haber vermeniz gerekir.