Dask Poliçesinin İçeriği Nedir?

dask poliçesiZorunlu deprem sigortası yaptırmak ve DASK poliçesi almak için hangi belgeleri tamamlamanız gerektiğini biliyor musunuz? DASK poliçesi almak için sigorta şirketleri birçok bilgi vermenizi isteyecektir. DASK başvuru işlemlerine geçmeden önce DASK poliçesi için gereken bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda DASK poliçesi bedelinin belirlenme süreci hakkında da sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Deprem kuşağında ve sürekli risk altında bulunan ülkemizdeki yapıları depremin olası zararlarından korumayı amaçlayan DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası, tüm binalar için gerekli olmasının yanı sıra devlet tarafından yaptırılması şart koşulan bir sigorta türüdür.

Bu çerçevede DASK poliçesi yaptırmayanlar, bu sigorta kapsamında karşılanacak zararlar için doğal afetlerle ilgili mevzuat çerçevesinde hak iddia edememektedirler.

Ayrıca, zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış olan binalar için, kamu kurum ve kuruluşlarında tapu tescil işlemleri dahil hiçbir işlem yapılmamaktadır. Diğer bir düzenleme sonucunda da konutlarda elektrik ve su aboneliğinin başlatılabilmesi için DASK poliçesinin beyan edilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK Poliçesi için Hangi Bilgilere İhtiyacınız Var?

DASK poliçesi yaptırmak için başvuracağınız sigorta şirketleri tarafından sizden istenecek bilgiler şunlardır;

  • Adınız, adresiniz, telefonunuz
  • Vergi kimlik numaranız ve T.C. kimlik numaranız
  • Sigorta yaptıracağınız yerin açık adresi
  • Tapu bilgileriniz (ada, pafta, parsel, sayfa no)
  • Binanın inşa yılı (1975 ve öncesi, 1976 – 1996 arası, 1997 – 1999 arası, 2000 ve sonrası olarak belirlenmektedir.)
  • Binanın yapı tarzı (çelik / betonarme karkas, yığma kagir vb.)
  • Binanın toplam kat sayısı
  • Binanın mevcuttaki hasar durumu (hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı)
  • Meskenin (dairenin) brüt yüz ölçümü (m2)

DASK Poliçe Bedeli Nasıl Belirleniyor?

Deprem sigortası yapılırken metrekare birim ücreti Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenmektedir ve sigorta poliçe bedelleri her sigorta şirketinde aynı olsa da ödenecek primler, bölgelerin ve yapıların risk derecelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu açıdan deprem sigortası ne kadar sorusunun sabit bir cevabı yoktur. DASK fiyatları için aşağıdaki 3 nokta belirleyici olmaktadır:

1) Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi,

2) Binanın yapı tarzı (betonarme- ahşap- kagir vb.),

3) Meskenin brüt yüzölçümü.

Bu bilgilere göre tespit edilen tutar doğrultusunda primler her yıl peşin olarak ödenmektedir. DASK ödemelerinin peşin olarak yapılmasının nedeni primlerin poliçe düzenlenmeden önce sigorta şirketleri tarafından Doğal Afet Sigortalar Kurumu’na yatırılıyor olmasıdır. Poliçe satışları sigorta şirketleri ve yetkili acenteler tarafından DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) adına gerçekleştirilmekte, bu nedenle şirketler arasında ödenecek primlerin hesaplanması açısından fark bulunmamaktadır.

Bir yıllığına yapılan ve her yıl yenilenmesi gereken DASK poliçelerinde yenileme esnasında indirim alınabilmektedir. DASK poliçesinin düzenlenebilmesi için tapu kaydı şart olmasına rağmen henüz bağımsız tapusu olmayan meskenlerin sigortası, sigorta ettirenin beyanına dayanarak ve arsa tapusuna ait bilgilerle yapılabilmektedir.

Olası bir depreme karşı her zaman hazırlıklı olmak ve zorunlu deprem sigortanızı hızlı bir şekilde yaptırmak için Sigortam.net’e gelerek başvuru formunu doldurun. DASK başvuru formunu doldurmak için tıklayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL