Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

Deprem sigortası, zorunlu olarak yaptırılması gereken bir poliçe olduğu için ödeme detayları da önemlidir. DASK primi nasıl ödenir? DASK ödemesi için şartlar nelerdir? sorularının cevaplarını öğrenerek ödeme sürecinde rahat edebilirsiniz.

Bu sebeple henüz DASK ödemesi yapmayanların merak ettiği ödeme detaylarını yazımızda bir araya getirdik ve DASK primi nasıl ödenir, detayları nelerdir? konusu altında ayrıntıları sizlerle paylaştık.

DASK Primi Nasıl Ödenir?

dask primi nasıl ödenirDASK pirimi nasıl ödenir? sorusunda en merak edilen kısım ödemenin şartları. Zorunlu deprem sigortası primi poliçe düzenlendiği zaman yılda 1 kez olmak üzere peşin olarak ödenir.

Yıllık prim bedeli peşin ödendiğinden DASK poliçesi, aslı ödemenin yapıldığına dair makbuz yerine geçmektedir. Bu sayede ayrı bir ödenme belgesine gerek kalmaz.

Deprem sigortası primleri, Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatlarına göre belirlenmektedir. Bir mesken için DASK poliçe bedeli sabittir, yani aynı konut için farklı sigorta şirketleri farklı DASK fiyatı belirleyemezler.

DASK bedelinin sigorta şirketine göre değişmemesi, aynı şartlar altındaki binalar için geçerlidir. Farklı şartlara sahip binalarda farklı DASK primleri ortaya çıkar. Binaların içerisinde olduğu yerin deprem risk bölgesi, binanın ahşap ya da betonerme olması yani yapı tarzı, brüt yüz ölçümü gibi etkenler DASK fiyatlarının bina özelliklerine göre değişebilmesini sağlar. Aynı bina için farklı sigorta şirketlerinin farklı fiyatlar ortaya çıkarması ise mümkün değildir.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK Ödemelerinde Bilinmesi Gerekenler

DASK ödemelerinde poliçenizin durumuna göre ödeme planları değişebilir. Poliçenizin geçerlilik süresi dolduysa 30 gün içerisinde yenileme işlemlerini yapmanız önemlidir. Çünkü poliçenizi yenilerken 30 günlük süreyi geçirmezseniz yenileme indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

DASK ödemelerinde indirim detaylarını öğrenmek için “Zorunlu Deprem Sigortası İndirimlerinden Nasıl Yararlanılır?yazımıza göz atabilirsiniz.

DASK fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmediği için araştırma yaparak vakit kaybetmeyin. Sigortam.net’e gelerek en hızlı ve kolay şekilde DASK sigorta başvurunuzu yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken DASK başvuru formunu doldurmak. DASK başvurusu yapmak için tıklayınız.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL