444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dask Simav`a 1.5 Milyon TL Ödedi

22 Temmuz 2011
BeyazGazete
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK), Kütahya‘nın Simav ilçesinde 19 Mayıs günü meydana gelen depreminde hasar gören bin 100 Zorunlu Deprem Sigortalı konuttan 375‘ine yaptığı tazminat ödemesinin toplamda 1,5 milyon liraya ulaştığı açıklandı.
 
DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yaptığı açıklamada, Simav‘da, 19 Mayıs‘ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ve artçı şokların Zorunlu Deprem Sigortalı konutlarda oluşturduğu hasarın karşılanması için ödemelere devam ettiklerini belirterek, '‘Bugün itibariyle hasar oluşmuş bin 100 sigortalı konutumuzdan 375‘ine 1,5 milyon lira tutarında hasar ödemesi yapılırken, diğerleri için çalışmalarımız devam ediyor. DASK‘ın hasar yönetimindeki bu performansı, kuruma duyulan güveni artırmıştır. DASK‘ın deprem hasarını yönetmedeki etkinliği ve hasar ödemesindeki hızı, henüz sisteme dahil olmamış konut sahiplerini Zorunlu Deprem Sigortası‘nın gerekliliğine inandırdı, kuruma duyulan güveni artırdı. Depremden önce Kütahya genelinde Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 124 bin konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken, bugün bu sayı 21 bine çıktı. Poliçelerdeki ivmeyi, deprem bölgesindeki bu ilimizde sigortalılığın yaygınlaşması açısından olumlu değerlendirmekle birlikte bu bilincin depremi yaşamadan önce oluşmasını daha çok temenni ediyoruz‘‘ diye konuştu.
 
 
Yazıcı, birinci deprem risk bölgesindeki Simav‘da, 100 metrekare betonarme bir konutun ayda sadece 12 liraya Zorunlu Deprem Sigortası ile güvenceye alınabildiğini anlatarak, DASK‘ın kuruluşundan bu yana Simav dahil 300‘ü aşkın hasar yapıcı depremde sigortalı konutlara toplam 22,5 milyon lira hasar ödemesi yaptığını ve bu ödemelerin yüzde 97‘sini yıkıma sebep olmayan küçük hasarların oluşturduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Edin

Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı Anıtpark'ta

14 Haziran 2010 Pazartesi
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem  Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı Düzce’ye geldi.

DASK, Deprem Riskine Telefon Kulübesi ve Otomobille Dikkat Çekecek

05 Haziran 2010 Cumartesi

Ev haline getirilmiş kulübe ve otomobil Kadıköy ve Bakırköy’de meydanlarda sergilenecek.

DASK Türkiye Genelinde 3,5 Milyon Poliçeye Ulaştı

04 Haziran 2010 Cuma

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, Türkiye genelinde 3,5 milyon poliçeye ulaştıklarını belirtti.