Dask Simav`a 1.5 Milyon TL Ödedi
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dask Simav`a 1.5 Milyon TL Ödedi

BeyazGazete
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK), Kütahya‘nın Simav ilçesinde 19 Mayıs günü meydana gelen depreminde hasar gören bin 100 Zorunlu Deprem Sigortalı konuttan 375‘ine yaptığı tazminat ödemesinin toplamda 1,5 milyon liraya ulaştığı açıklandı.
 
DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yaptığı açıklamada, Simav‘da, 19 Mayıs‘ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ve artçı şokların Zorunlu Deprem Sigortalı konutlarda oluşturduğu hasarın karşılanması için ödemelere devam ettiklerini belirterek, ‘‘Bugün itibariyle hasar oluşmuş bin 100 sigortalı konutumuzdan 375‘ine 1,5 milyon lira tutarında hasar ödemesi yapılırken, diğerleri için çalışmalarımız devam ediyor. DASK‘ın hasar yönetimindeki bu performansı, kuruma duyulan güveni artırmıştır. DASK‘ın deprem hasarını yönetmedeki etkinliği ve hasar ödemesindeki hızı, henüz sisteme dahil olmamış konut sahiplerini Zorunlu Deprem Sigortası‘nın gerekliliğine inandırdı, kuruma duyulan güveni artırdı. Depremden önce Kütahya genelinde Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 124 bin konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken, bugün bu sayı 21 bine çıktı. Poliçelerdeki ivmeyi, deprem bölgesindeki bu ilimizde sigortalılığın yaygınlaşması açısından olumlu değerlendirmekle birlikte bu bilincin depremi yaşamadan önce oluşmasını daha çok temenni ediyoruz‘‘ diye konuştu.
 
 
Yazıcı, birinci deprem risk bölgesindeki Simav‘da, 100 metrekare betonarme bir konutun ayda sadece 12 liraya Zorunlu Deprem Sigortası ile güvenceye alınabildiğini anlatarak, DASK‘ın kuruluşundan bu yana Simav dahil 300‘ü aşkın hasar yapıcı depremde sigortalı konutlara toplam 22,5 milyon lira hasar ödemesi yaptığını ve bu ödemelerin yüzde 97‘sini yıkıma sebep olmayan küçük hasarların oluşturduğunu ifade etti.

Benzer İçerikler

10 Konuttan 6’sı Güvencesiz

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden geçen 16 yıla rağmen hala 10 konuttan 6’sının zorunlu deprem sigortası bulunmuyor.

Devamını Oku

Türkiye’nin Sadece %41’i DASK’lı

Deprem sonrası hasar ve kayıpların karşılanması adına yaptırılması zorunlu olan, zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırma oranı %41'de kaldı.

Devamını Oku

6 Ayda 1 Milyon Konut Sigortalandı

Sigortalı konut sayısı 5 milyona ulaştı. Bu sayının 1 milyonu son altı ay içerisinde elde edildi. DASK 5 yıl içinde 10 milyon sigortalıya ulaşacak.

Devamını Oku