Dask Simav`a 1.5 Milyon TL Ödedi

BeyazGazete
Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK), Kütahya‘nın Simav ilçesinde 19 Mayıs günü meydana gelen depreminde hasar gören bin 100 Zorunlu Deprem Sigortalı konuttan 375‘ine yaptığı tazminat ödemesinin toplamda 1,5 milyon liraya ulaştığı açıklandı.
Dask Simav`a 1.5 Milyon TL ÖdediDASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yaptığı açıklamada, Simav‘da, 19 Mayıs‘ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ve artçı şokların Zorunlu Deprem Sigortalı konutlarda oluşturduğu hasarın karşılanması için ödemelere devam ettiklerini belirterek, ‘‘Bugün itibariyle hasar oluşmuş bin 100 sigortalı konutumuzdan 375‘ine 1,5 milyon lira tutarında hasar ödemesi yapılırken, diğerleri için çalışmalarımız devam ediyor. DASK‘ın hasar yönetimindeki bu performansı, kuruma duyulan güveni artırmıştır. DASK‘ın deprem hasarını yönetmedeki etkinliği ve hasar ödemesindeki hızı, henüz sisteme dahil olmamış konut sahiplerini Zorunlu Deprem Sigortası‘nın gerekliliğine inandırdı, kuruma duyulan güveni artırdı. Depremden önce Kütahya genelinde Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 124 bin konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken, bugün bu sayı 21 bine çıktı. Poliçelerdeki ivmeyi, deprem bölgesindeki bu ilimizde sigortalılığın yaygınlaşması açısından olumlu değerlendirmekle birlikte bu bilincin depremi yaşamadan önce oluşmasını daha çok temenni ediyoruz‘‘ diye konuştu.
Yazıcı, birinci deprem risk bölgesindeki Simav‘da, 100 metrekare betonarme bir konutun ayda sadece 12 liraya Zorunlu Deprem Sigortası ile güvenceye alınabildiğini anlatarak, DASK‘ın kuruluşundan bu yana Simav dahil 300‘ü aşkın hasar yapıcı depremde sigortalı konutlara toplam 22,5 milyon lira hasar ödemesi yaptığını ve bu ödemelerin yüzde 97‘sini yıkıma sebep olmayan küçük hasarların oluşturduğunu ifade etti.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL