444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK'ta Potansiyel Var

29 Eylül 2010
Emlakkulisi.com
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, Türkiye’de konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğunu, ancak gelişme kaydedilecek bir potansiyelin bulunduğunu bildirdi.
 
Serdar, yaptığı yazılı açıklamada, DASK’ın 2000 yılından bu yana 2,6 milyona yakın konutu sigortaladığı, ancak amaçlarının  Türkiye genelindeki tüm konutların teminat altına almak olduğunu kaydetti.
 
Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip bir binanın deprem nedeniyle hasar görmesi halinde, sigortacılıkta “sigorta havuzu”  adı verilen yapı esas alınarak hayata geçirilen DASK aracılığıyla vatandaşların deprem nedeniyle uğrayacakları kayıpların  telafi edildiğini hatırlatan Serdar, DASK’ın kar amacı gütmeyen bir kurum olarak hizmetlerini sürdürdüğünü belirtti.
 
DASK’ın, kurulduğu tarihten itibaren toplam 178 depremde yüzde 97’si kısmi hasarlar olmak üzere 9 bin 689 konuta 18,6  milyon YTL hasar ödemesinde bulunduğunu bildiren Serdar, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaşmasının, Türkiye’nin bir  deprem ülkesi olduğu ve depremin doğuracağı hasarın kontrol altına alınabileceğinin anlaşılmasıyla gerçekleşeceğini  kaydetti.
 
Her konutun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olmasının sosyal sorumluluk görevi olarak algılanması gerektiğinin altını çizen Serdar, şunları kaydetti:”Türkiye’deki konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğu, fakat gelişme kaydedilecek bir potansiyelin var olduğu çok açık. Sistemde yer alan sigortalı konut sayısının artırılmasıyla bireyler, ülkemiz ve sigorta sektörü adına hem ekonomik hem de sosyal refah açısından büyük önem taşıyan bir başarı elde edilmiş olacak.”

Okumaya Devam Edin

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Sigorta Bilincini Yaymak İçin En Etkili Yöntemin Hangisi Olduğunu Söyledi?

18 Ağustos 2010 Çarşamba
Akut Başkanı Nasuh Mahruki insanların doğal afetler karşısında bilinçli olabilmeleri için eğitimin her çeşit algıya hitap edebilmesi gerektiğini söyledi.

Deprem TIR'ında 6 Şiddetinde Deprem Yaşatıldı

01 Ekim 2010 Cuma

DASK’ın, deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini arttırmaya yönelik yeni projesi Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı, etkinliklerine Balıkesir'de başladı

Sigortacılar için Depremden Sonraki En Büyük Tehdit Ne?

12 Ekim 2010 Salı
Artık Doğu Karadeniz’in kaderi haline gelen sel, 26 Ağustos’ta Rize’yi bir kere daha vurdu ve 13 kişi hayatını kaybetti.