DASK'ta Potansiyel Var | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK’ta Potansiyel Var

Emlakkulisi.com
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, Türkiye’de konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğunu, ancak gelişme kaydedilecek bir potansiyelin bulunduğunu bildirdi.
 
Serdar, yaptığı yazılı açıklamada, DASK’ın 2000 yılından bu yana 2,6 milyona yakın konutu sigortaladığı, ancak amaçlarının  Türkiye genelindeki tüm konutların teminat altına almak olduğunu kaydetti.
 
Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip bir binanın deprem nedeniyle hasar görmesi halinde, sigortacılıkta “sigorta havuzu”  adı verilen yapı esas alınarak hayata geçirilen DASK aracılığıyla vatandaşların deprem nedeniyle uğrayacakları kayıpların  telafi edildiğini hatırlatan Serdar, DASK’ın kar amacı gütmeyen bir kurum olarak hizmetlerini sürdürdüğünü belirtti.
 
DASK’ın, kurulduğu tarihten itibaren toplam 178 depremde yüzde 97’si kısmi hasarlar olmak üzere 9 bin 689 konuta 18,6  milyon YTL hasar ödemesinde bulunduğunu bildiren Serdar, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaşmasının, Türkiye’nin bir  deprem ülkesi olduğu ve depremin doğuracağı hasarın kontrol altına alınabileceğinin anlaşılmasıyla gerçekleşeceğini  kaydetti.
 
Her konutun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olmasının sosyal sorumluluk görevi olarak algılanması gerektiğinin altını çizen Serdar, şunları kaydetti:”Türkiye’deki konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğu, fakat gelişme kaydedilecek bir potansiyelin var olduğu çok açık. Sistemde yer alan sigortalı konut sayısının artırılmasıyla bireyler, ülkemiz ve sigorta sektörü adına hem ekonomik hem de sosyal refah açısından büyük önem taşıyan bir başarı elde edilmiş olacak.”

Benzer İçerikler

Türkiye’de Hane Halkının % 35’i Zorunlu Deprem Sigortasına Sahip

DASK Koordinatörü İsmet Güngör: “Türkiye’de hane halkının % 35’i zorunlu deprem sigortasına sahip” dedi. Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak 13 yılda 6 milyon haneyi poliçelendirdiklerini söyledi.

Devamını Oku

DASK’a 241 Milyon Euro Hasar Desteği Geliyor!

 DASK’ın hasar ödemeleri 800 milyon Avro’yu aşarsa, devlet desteği devreye girecektir ve depremin neden olduğu hasarlar kısa sürede telafi edilecektir.

Devamını Oku

Türkiye Deprem Poliçesi Üretiminde 3. Sırada!

Doğal Afet Sigortaları (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar, Türkiye’nin deprem sigortasında dünyadaki ülkeler ile kıyaslandığında en fazla poliçe üretimi yapan 3. ülke olduğunu söyledi.

Devamını Oku