DASK'ta Potansiyel Var | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK’ta Potansiyel Var

Emlakkulisi.com
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, Türkiye’de konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğunu, ancak gelişme kaydedilecek bir potansiyelin bulunduğunu bildirdi.
 
Serdar, yaptığı yazılı açıklamada, DASK’ın 2000 yılından bu yana 2,6 milyona yakın konutu sigortaladığı, ancak amaçlarının  Türkiye genelindeki tüm konutların teminat altına almak olduğunu kaydetti.
 
Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip bir binanın deprem nedeniyle hasar görmesi halinde, sigortacılıkta “sigorta havuzu”  adı verilen yapı esas alınarak hayata geçirilen DASK aracılığıyla vatandaşların deprem nedeniyle uğrayacakları kayıpların  telafi edildiğini hatırlatan Serdar, DASK’ın kar amacı gütmeyen bir kurum olarak hizmetlerini sürdürdüğünü belirtti.
 
DASK’ın, kurulduğu tarihten itibaren toplam 178 depremde yüzde 97’si kısmi hasarlar olmak üzere 9 bin 689 konuta 18,6  milyon YTL hasar ödemesinde bulunduğunu bildiren Serdar, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaşmasının, Türkiye’nin bir  deprem ülkesi olduğu ve depremin doğuracağı hasarın kontrol altına alınabileceğinin anlaşılmasıyla gerçekleşeceğini  kaydetti.
 
Her konutun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olmasının sosyal sorumluluk görevi olarak algılanması gerektiğinin altını çizen Serdar, şunları kaydetti:”Türkiye’deki konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğu düşünüldüğünde Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip konut sayısının düşük olduğu, fakat gelişme kaydedilecek bir potansiyelin var olduğu çok açık. Sistemde yer alan sigortalı konut sayısının artırılmasıyla bireyler, ülkemiz ve sigorta sektörü adına hem ekonomik hem de sosyal refah açısından büyük önem taşıyan bir başarı elde edilmiş olacak.”

Benzer İçerikler

DASK’ın Hedefi 10 Milyon Sigortalı Konut!

DASK 2017 yılında 10 milyon sigortalı hedeflediklerini açıkladı. Sigortam.net'ten DASK başvuru formunu doldurun, en uygun DASK fiyatlarına ulaşın.

Devamını Oku

Deprem Sigortası Sahibi Olanların Oranı 14 yılda 9 Kat Arttı!

Deprem bölgesinde yaşadığınızı unutmayın. En uygun fiyatlı deprem sigortası için Sigortam.net'ten dask başvuru formunu doldurun.

Devamını Oku

17 Ağustos Depreminden Bu Yana Deprem Sigortası

17 Ağustos depreminden bu yana zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 6,5 milyonu aştı.

Devamını Oku