Deprem Sigortası Poliçesini Yenileyene Avantaj

Referans
Bu oranın, Hazine tarafından her yıl kademeli olarak artırılması bekleniyor.
Kuruluşunun 10. yılında, olası Marmara depreminin sonuçları ve Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarına hız veren Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), gerçekleştirdiği etkinliklerle sigorta gündeminin de baş sırasına yerleşti. DASK, Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesinden sonra son günlerde DASK Gönüllüsü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ve Mahalle Afet Gönüllüleri’nin (MAG) inşa ettikleri baraka ile depremden sonra hayatın nasıl devam edeceğine dikkat çekildiği bir sokak etkinliğine imza attı. DASK ayrıca, Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ına gösterilen yoğun ilginin ardından Batı Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesi üzerinde çalışıyor.

Sırada Ege Bölgesi var

Eylül ayında hayata geçmesi planlanan projeyle bu kez de Ege Bölgesi’ndeki iller ziyaret edilecek. ZDS’yi yaygınlaştırmak için ZDS poliçelerini yenileyenlere sağlanan avantajların da artırılması bekleniyor. Yüzde 20 oranındaki yenileme indirimi sürecek. Henüz kesinleşmemekle birlikte bu oranın Hazine tarafından her yıl kademeli olarak artırılması da gündemde. DASK, 2010 yıl sonunda zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını 5 milyona çıkarmayı hedefliyor.
DASK’ın projeleriyle ilgili olarak Referans’ın sorularını yanıtlayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, DASK’ın kâr amaçlı bir kurum olmadığını, vatandaşın lehine hareket edilerek Hazine tarafından gerek prim gerekse teminatlarda ayarlama yapıldığını vurguluyor. 2010 yılında ZDS poliçelerinde fiyat artışına gidilmediğini ifade eden Serdar, 2009 yılı fiyatlarının bu yıl da uygulandığına dikkat çekiyor.

Hazine karar verecek

2009 yılında başlatılan ZDS poliçesini yenileyenlere yüzde 20 oranındaki indirimin önümüzdeki dönemde de süreceğini belirten Serdar, ‘Yenileme indirimi ilk yıl yüzde 20, ikinci yıl yüzde 21, daha sonra yüzde 22 gibi olabilir. İndirimlerde böyle bir düşünce daha sağlıklı. Ancak bu, Hazine’nin yetkisinde. Fiyatları Hazine belirleyecek’ diyor. Hazine Müsteşarlığı’nın ZDS tarife ve talimatlarında yaptığı değişiklikle 2009 yılı başından itibaren poliçelerini vade bitiminden itibaren 1 ay içinde yenileyen sigortalılar ödeyecekleri prim tutarında yüzde 20 oranında yenileme indiriminden yararlanıyor.
Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesinin de oldukça başarılı olduğunu ifade eden Serdar, ‘Yapılan araştırmalarda vatandaşın hasar olduğunda nereye başvuracağı; sigorta poliçesini yaptırırken hangi belgelerle başvuracağı gibi konularda yeterince bilgi sahibi olmadığı ortaya çıktı. Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesi ve sokak etkinlikleriyle vatandaşlara ulaşmaya çalıştık. Amacımız, öncelikle DASK’ı ve zorunlu deprem sigortasını tanıtmak. Broşür vb. ile diğer bilgileri de vatandaşlara iletiyoruz’ diyor.

Ünlüler de dahil olacak

Batı Anadolu Fay Hattı TIR’ının halen proje aşamasında olduğunu belirten Serdar, projenin önümüzdeki günlerde yönetimden geçmesini beklediklerini ve muhtemelen eylül ayının belirli tarihlerinde gerçekleştirileceğini söylüyor. İşadamlarından, sanat dünyasından ve bilim adamlarından DASK’ın birçok gönüllüsünün olduğunu belirten Serdar, ‘Bu gönüllüler de DASK’ı ve ZDS’yi tanıtım projesine dahil edilecek. Bu gönüllülerle bir araya gelip neler yapabiliriz, birlikte nasıl çalışacağız şeklinde oturup konuşacağız; onların fikirlerini alacağız. Bu kişilerin fikirleri ve önerileri de bizim için çok önemli olacak’ diyor.
‘Eureko Sigorta’nın DASK idareciliği ağustos ayında sona eriyor. Yeni dönemle ilgili düşünceleriniz nelerdir’ sorumuzu ise Serdar şu şekilde yanıtlıyor: ‘Bu tamamıyla bizim dışımızda. Başvurular, Hazine Müsteşarlığı’na yapılıyor. DASK idareceliğini isteyen şirketler, gerekli belgeleri Hazine’ye verdi. Hazine de inceleme aşamasında.’
ZDS uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. ZDS, depremlerin binalarda yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor. DASK ise 2000 yılında ZDS hizmeti vermek üzere kamu ve özel sektör işbirliği ile oluşturuldu. Türkiye’deki 29 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 15.700 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılan ZDS’yi ayda yaklaşık 11 TL ödeyerek yaptırmak mümkün. ZDS’de yıllar boyunca poliçe adetlerine bakıldığında 2001 yılında 2 milyon 428 bin olan poliçe adedi, geçen yıl 3 milyonu geçerek, 3 milyon 426 bine yükseldi. Bu yıl, yılbaşından 22 Haziran’a kadar olan dönemde ise 1 milyon 734 bin poliçe adedine ulaşıldı.

TIR’ın uğradığı illerde poliçe adedinde sıçrama yok

İdris Serdar, ‘Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ının uğradığı illerde ZDS poliçe sayılarında bir artış oldu mu’ sorumuzu şu şekilde yanıtladı: ‘Çok ciddi miktarda olmamakla birlikte bazı illerde artışlar yaşandı. Ancak, artış beklediğimiz bazı illerde düşüş oldu. Sözgelimi, Ankara’da poliçe adetlerinde düşüş yaşandı. Kat Mülkiyeti Kanunu’na geçişte yaptıran bazı bireyler poliçenin süresi dolunca yenilemedi. Biz zaten önemli bir sıçrama da beklemiyorduk. Ziyaretlerde sadece ZDS ile ilgili bilgiler vermedik. Olası bir depremde bireylerin nasıl davranmaları gerektiği de öğretildi. Aynı zamanda ZDS’nin bir formalite değil, bir gereklilik olduğu bilincini aşılamaya çalışıyoruz.’ TIR, 50 günlük yolculuğunda 4 bin km’den fazla yol yaptı ve 45 bin kişiye doğrudan ulaştı. 20 il merkezini ziyaret eden TIR’ın son durağı 15-16 Haziran’da Çanakkale oldu.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL