444 24 00
7/24 Yanınızdayız

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Hangi Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu?

sigortahaber.tv
 
DASK, afetle mücadelede BM’nin önünde
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı Uluslararası Doğal Afetleri Azaltma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada son 60 yıl içinde Türkiye’deki doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasarların üçte ikisinin deprem nedeniyle meydana geldiğini belirtti. Yazıcı, “Topraklarının yüzde 96’sı, nüfusunun yüzde 98’i değişen seviyelerde deprem bölgesinde bulunan Türkiye’de kurumsal ve bireysel düzeyde alınan önlemler artırılmalı” dedi. Yazıcı, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Afet Azaltma Strateji Merkezi tarafından hazırlanan 2005 – 2015 Hyogo Eylem Planı’na değinerek Türkiye’nin 2000’de kurulan DASK sayesinde afetlere yönelik sigorta uygulaması açısından bu planın önünde gittiğini şu sözlerle ifade etti:“Zorunlu Deprem Sigortası sisteminin yürütülmesinden sorumlu DASK, deprem, deprem sonucu oluşan yangın, yer kayması ve infilakın doğrudan oluşturduğu maddi hasarlara karşı konutları raporda da öngörüldüğü şekilde düşük sigorta primleriyle güvence altına alıyor. Yine raporda yer alan sigorta ve reasüransla finansal risk paylaşımının sağlanması, kamu-özel sektör işbirliğinin kurulması, afet riskinin azaltılması çalışmalarına özel sektörün dahil edilmesi, afet riskinin yönlendirileceği alternatif ve yenilikçi finansal enstrümanlar geliştirilmesi maddeleri de DASK tarafından deprem açısından tam olarak karşılanıyor.”
 
Türkiye sigortalılıkta yüksek gelirli ülkelerle aynı kulvarda
IFRC’nin (The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies) kentsel riske odaklanan 2010 Dünya Afet Raporu’na da açıklamasında yer veren Yazıcı şöyle konuştu:“Bu rapor afet sigortası yaptırma oranının düşük gelirli ülkelerde yüzde 1, orta gelirli ülkelerde yüzde 3 iken yüksek gelirli ülkelerde ortalama yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’ye baktığımızda ise bugün Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3,3 milyonunun, yani yüzde 25’inin güvence altına alındığını görüyoruz. Türkiye bu oranla yüksek gelir seviyesine sahip ülkelere hızla yaklaşıyor. Ancak bu oranı elbette yeterli bulmuyor, 3–4 yıl içinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısını 5,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.”

Benzer İçerikler

DASK, 15 Yıl İçinde 160 Milyon TL Tazminat Ödemesi Yaptı!

Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ndan alınan bilgiye göre son 15 yıl içerisinde depremzedelere 160 milyon TL’yi aşan tazminat ödendi. 

Devamını Oku

Hasar Tespit Eğitimi Veriliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de 15 ayrı bölgede bulunan bina ve bina türü yapılar için hasar tespit eğitim planı hazırladı. 

Devamını Oku

Fay Hatları Tır’ı Batı Anadolu Turunun İlk Yarısında 37 Bin 500 Kişiye Ulaştı

Deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmak için yola çıkardığı Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı 6 il ve 8 ilçeden oluşan ilk 14 durağını ziyaret ederek yolculuğunun yarısını tamamladı.

Devamını Oku