Dask'a İlgi Yetersiz- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dask’a İlgi Yetersiz

DikkatHaber
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3,3 milyonunun, yani yüzde 25'inin güvence altına alındığını belirterek, 'Ancak bu oranı yeterli bulmuyor, 3–4 yıl içinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısını 5,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz' dedi.
DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!
Selamet Yazıcı, Uluslararası Doğal Afetleri Azaltma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, son 60 yıl içinde Türkiye'deki doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasarların üçte ikisinin deprem nedeniyle meydana geldiğini kaydetti. Yazıcı, 'Topraklarının yüzde 96'sı, nüfusunun yüzde 98'i değişen seviyelerde deprem bölgesinde bulunan Türkiye'de kurumsal ve bireysel düzeyde alınan önlemler artırılmalı ' ifadesini kullandı.
 
Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Afet Azaltma Strateji Merkezi tarafından hazırlanan 2005–2015 Hyogo Eylem Planı'na değinen Yazıcı, Türkiye'nin 2000'de kurulan DASK sayesinde afetlere yönelik sigorta uygulaması açısından bu planın önünde gittiğini dile getirdi.
 
Yazıcı, şöyle devam etti:
 
'Zorunlu Deprem Sigortası sisteminin yürütülmesinden sorumlu DASK, deprem, deprem sonucu oluşan yangın, yer kayması ve infilakın doğrudan oluşturduğu maddi hasarlara karşı konutları raporda da öngörüldüğü şekilde düşük sigorta primleriyle güvence altına alıyor. Yine raporda yer alan sigorta ve reasüransla finansal risk paylaşımının sağlanması, kamu-özel sektör işbirliğinin kurulması, afet riskinin azaltılması çalışmalarına özel sektörün dahil edilmesi, afet riskinin yönlendirileceği alternatif ve yenilikçi finansal enstrümanlar geliştirilmesi maddeleri de DASK tarafından deprem açısından tam olarak karşılanıyor.'
 
Açıklamasında, Uluslararası Kızılhaç Ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'nun (IFRC) 2010 Dünya Afet Raporu'na da değinen Yazıcı şunları ifade etti:
 
'Bu rapor afet sigortası yaptırma oranının düşük gelirli ülkelerde yüzde 1, orta gelirli ülkelerde yüzde 3 iken yüksek gelirli ülkelerde ortalama yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'ye baktığımızda ise bugün Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3,3 milyonunun, yani yüzde 25'inin güvence altına alındığını görüyoruz. Türkiye bu oranla yüksek gelir seviyesine sahip ülkelere hızla yaklaşıyor. Ancak bu oranı elbette yeterli bulmuyor, 3–4 yıl içinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısını 5,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.'

Benzer İçerikler

Fay Hatları Tır’ı Batı Anadolu Turunun İlk Yarısında 37 Bin 500 Kişiye Ulaştı

Deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmak için yola çıkardığı Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı 6 il ve 8 ilçeden oluşan ilk 14 durağını ziyaret ederek yolculuğunun yarısını tamamladı.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

Siz de konutunuzun zorunlu deprem sigortası fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız zorunlu deprem sigortası ile ilgili bu içeriğimize mutlaka göz atın.

Devamını Oku

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Hangi Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu?

Son 60 yıl içinde Türkiye’deki doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasarların üçte ikisinin deprem nedeniyle meydana geldiğini belirtti.

Devamını Oku