Deprem Anında Yapılması Gerekenler | DASK | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Deprem Anında Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Ülkemiz topraklarının %98’i deprem kuşağında bulunmakta. Bu durum ülke nüfusunun ezici bir çoğunluğunun deprem tehlikesi altında yaşadığını gösteriyor.

Dolayısıyla deprem öncesi önlem almak, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri  bilmek, hayati önem taşıyor. Birçoğumuz bu konuda konuşuruz fakat, yapılması gerekenleri ya erteler ya da önemsemeyiz.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Bu yazıda deprem esnasında sırasıyla yapılması gerekenleri ve olası bir deprem anında yapıldığında hayat kurtaracak detayları bulacaksınız.

Ne Yapılması Gerekiyor?

Deprem ilk olarak bir sesle başlar. Bu sesi yer sarsıntısı izler. Bulunduğunuz yer deprem şiddetine, depremin gerçekleştiği bölgeyle mesafesine bağlı olarak değişecek şiddetle sarsılacaktır.

  • Deprem olduğunu anladığınız anda kontrolsüz bir şekilde koşmayın veya bağırmayın, yani mümkün olduğunca paniklememeye çalışın. Ama etrafınızda insanlar varsa deprem olduğuna dair mutlaka uyarılarda bulunun.
  • Güvenli bir yer bulup diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçinceye kadar bulunduğunuz yerde kalın ve sakinleşmek için derin nefes almaya dikkat edin.

Eğer kapalı bir mekandaysanız;

  • Dayanıklı bir eşyanın altına veya yanına yine kafanızı koruyacak şekilde çökün. Etrafta bulunan camlara dikkat edin.
  • Yine sarsıntı geçene kadar koşmayın olduğunuz yerde bekleyin. Kesinlikle merdiven veya asasör ile dışarı çıkmayı denemeyin. Aynı şekilde bulunduğunuz yerde balkon varsa balkona çıkmayın veya atlamayın. Geçtiğimiz depremlerde binası yıkılmadığı halde atlayarak kendini yaralayan birçok insanımız oldu.

Eğer açık bir mekandaysanız;

  • Üzerinize gelebilecek herhangi bir cisimden kaçınacak şekilde kendinizi koruyun.
  • Eğer araba içerisindeyseniz arabanızı açıklık bir yere sürün ve deprem süresince burada bekleyin. Köprülerden ve altgeçitlerden uzaklaşın.
  • Kapalı alanlarda yapılması gerekenleri daha önceden tatbik etmek önemlidir. Böylece olası bir deprem halinde  nasıl hareket etmeniz gerektiğini önceden bilecek ve çok daha hazırlıklı olacaksınız. Ne yapacağını bilmek ve paniklememek deprem sırasında hayat kurtaran önemli ayrıntılardır.

Mutlaka Deprem Sigortası Yaptırın

Deprem gerçeğiyle yaşamaya alışmak kadar zararları en aza indirmek için hazırlık yapmak da büyük önem taşır. Çünkü deprem sonrasında da çeşitli zararlarla karşılaşabiliriz. Maddi anlamda zararınızın önüne geçebilmek için alınabilecek en temel önlem evinize zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırmaktır. Unutmayın deprem sigortası yaptırmak sizi büyük maddi bir külfetin altına sokmaz tersine herhangi bir hasar durumunda maddi olarak sizi korur. Eğer DASK yaptırmadıysanız Sigortam.net üzerinden DASK başvurusu yapabilir kolayca sigortanızı yaptırabilirsiniz. 


Benzer İçerikler

Hasar Anında Yapmanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

Hasarın gerçekleştiğini öğrendiğiniz tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde DASK'na veya sözleşmeyi yapan sigorta şirketine ya da aracısına haber vermeniz gerekir. 

Devamını Oku

DASK Prim Hesaplama

Hem sevdiklerinizi hem binanızı korumak için deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu deprem sigortası (DASK) tutarları sigortalanacak olan yapının yapı tarzına ve yapının Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nda hangi bölgede bulunduğuna göre hesaplanır. Hesaplama kriterleri bütün sigorta şirketleri için aynıdır.

Devamını Oku
54.322 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X