Deprem Anında Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Deprem anında yapılması gerekenlerDeprem anında yapılması gerekenler nelerdir? Deprem sırasında kendinizi açık ve kapalı mekanlarda nasıl korumalısınız? sorularının cevaplarını bilmek, depremin gerçekleşme riskine karşı bilinçli olmayı sağlar.

Siz de deprem anında yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olun, olumsuz bir durum gerçekleştiğinde önleminizi alın.

Ülkemiz topraklarının %98’i deprem kuşağında bulunmakta. Bu durum ülke nüfusunun ezici bir çoğunluğunun deprem tehlikesi altında yaşadığını gösteriyor.
Dolayısıyla deprem öncesi önlem almak, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri bilmek, hayati önem taşıyor. Birçoğumuz bu konuda konuşuruz fakat, yapılması gerekenleri ya erteler ya da önemsemeyiz.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Bu yazıda deprem esnasında sırasıyla yapılması gerekenleri ve olası bir deprem anında yapıldığında hayat kurtaracak detayları bulacaksınız. Peki tam olarak deprem anında yapılması gerekenler nedir? Bu bilgilere liste halinde yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler:

  • Deprem olduğunu anladığınız anda kontrolsüz bir şekilde koşmayın veya bağırmayın, yani mümkün olduğunca paniklememeye çalışın. Ama etrafınızda insanlar varsa deprem olduğuna dair mutlaka uyarılarda bulunun.
  • Güvenli bir yer bulup diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçinceye kadar bulunduğunuz yerde kalın ve sakinleşmek için derin nefes almaya dikkat edin.

Eğer kapalı bir mekandaysanız;

  • Dayanıklı bir eşyanın altına veya yanına yine kafanızı koruyacak şekilde çökün. Etrafta bulunan camlara dikkat edin.
  • Yine sarsıntı geçene kadar koşmayın olduğunuz yerde bekleyin. Kesinlikle merdiven veya asasör ile dışarı çıkmayı denemeyin. Aynı şekilde bulunduğunuz yerde balkon varsa balkona çıkmayın veya atlamayın. Geçtiğimiz depremlerde binası yıkılmadığı halde atlayarak kendini yaralayan birçok insanımız oldu.

Eğer açık bir mekandaysanız;

  • Üzerinize gelebilecek herhangi bir cisimden kaçınacak şekilde kendinizi koruyun.
  • Eğer araba içerisindeyseniz arabanızı açıklık bir yere sürün ve deprem süresince burada bekleyin. Köprülerden ve altgeçitlerden uzaklaşın.
  • Kapalı alanlarda yapılması gerekenleri daha önceden tatbik etmek önemlidir. Böylece olası bir deprem halinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini önceden bilecek ve çok daha hazırlıklı olacaksınız. Ne yapacağını bilmek ve paniklememek deprem sırasında hayat kurtaran önemli ayrıntılardır.

Mutlaka Deprem Sigortası Yaptırın

Deprem gerçeğiyle yaşamaya alışmak kadar zararları en aza indirmek için hazırlık yapmak da büyük önem taşır. Çünkü deprem sonrasında da çeşitli zararlarla karşılaşabiliriz. Maddi anlamda zararınızın önüne geçebilmek için alınabilecek en temel önlem evinize zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırmaktır.

Unutmayın deprem sigortası yaptırmak sizi büyük maddi bir külfetin altına sokmaz tersine herhangi bir hasar durumunda maddi olarak sizi korur. Eğer DASK yaptırmadıysanız Sigortam.net üzerinden DASK başvurusu yapabilir kolayca sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL