Deprem Sigortası Unutulmuş

Yeni Mesaj
 
Kütahya Simav’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri Zorunlu Deprem Sigortası’na çevirdi. Kütahya’da kapsama giren 125 bin konut bulunurken, bunların 18 bin 196’sı sigortalı.
 
Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri Zorunlu Deprem Sigortası’na çevirdi. Kütahya’da Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamına giren 125 bin konuttan 18 bin 196’sının poliçesi bulunuyor. Depremin merkez üssü Simav’da ise 1526 adet konut güvence altında. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Kütahya, yüzde 14 sigortalılık oranıyla Türkiye genelinde 55’nci sırada yer alıyor. Olması gerekenle kıyasladığımızda yüzde 14 sigortalılık oranı düşük kalıyor” dedi. Depremin ardından şu ana kadar 103 adet hasar ihbarı aldıklarını belirten Selamet Yazıcı, şunları söyledi: “Ağırlıklı olarak hasarın yaşandığı bölge Simav oldu. Hasar ihbarlarının 86 adeti Simav ilçesinden geldi. Kütahya’nın Pazarlar ve Şaphane ilçelerinden de ihbarlar geldi. Bu depremde çok büyük hasar meydana gelmediği için hasar ihbar sayısının 200 adeti geçmeyeceğini düşünüyoruz.”.
 
 

Deprem olunca poliçe sayısı artıyor

 
Depremin ardından sigorta talepleri almaya başladıklarını da dile getiren Selamet Yazıcı, “Bu tarz durumlarda hareketlilik oluyor. Japonya depreminde bile sigorta talepleri arttı. Çok yüksek bir sıçrama olmasa da, depremin olduğu bölge ve çevresinde yüzde 3 ile 5 arasında bir artış gözleniyor” dedi. Selamet Yazıcı, DASK’ın bugüne kadar 300 deprem nedeniyle 14 bin 900 kişiye ödeme yaptığını kaydetti. Hasar ödemelerinin 21 milyon liraya ulaştığını belirten Yazıcı, şöyle konuştu: “Çok büyük hasar ödemedik. Bu da penetrasyonun (sigortalılık) düşük olduğunu gösteriyor. Bu rakam bile sigortaya ne kadar ihtiyaç olduğunu kanıtlıyor. Sigortalılık oranı daha fazla olsa, DASK daha fazla yara sarma işlevi görür.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL