Deprem Sigortası Sahibi Olanların Oranı 14 yılda 9 Kat Arttı!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Türkiye’deki deprem sigortalılık oranını değerlendirdi ve son durum ile ilgili bilgi verdi.

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından deprem sigortasınınönemi görülmeye başlandı. Fakat buna rağmen sigortalılık oranı çok fazla yükselmedi. Bu nedenle Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK çalışma başlattı. Bu çalışmaya göre vatandaşlar tapu işlemleri, elektrik ve su aboneliği gibi işlemlerini yaptırırken zorunlu deprem sigortası şartı konuldu. Bu çalışma sonucunda sigortalılık oranı çok fazla arttı. 2014 yılında Türkiye’deki 6.4 milyon konutun deprem sigortası var. Fakat yine de bu oran yapılması gereken sigortanın sadece %36.5’ine denk gelmektedir. 2000 yılında bu oran %4 olduğu için o yıla kıyasla durum oldukça iyi görünüyor.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK’tan alınan bilgiye göre, Türkiye’de 17 milyon 661 bin konut mevcut. Deprem sigortası yaptırmış olan konutların sayısı ise 6 milyon 437 bin. Üretilen DASK sigorta primi ise, 715 milyon 728 bin 11 lira. Zorunlu deprem sigortası yaptırma oranının en yüksek olduğu bölge ise, Marmara Bölgesi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, 52 şehrin birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çekti. Yalova, Bolu, Düzce ve Tekirdağ’ın %50’de fazla sigortalılık oranı ile Türkiye’deki sigortalılık oranı en yüksek iller olduğunu söyleyen Yazıcı, bu bölgelerde sigortalılık bilincinin arttığını vurguladı.

Deprem Sigortası Olmayan Susuz ve Elektriksiz Kalıyor

AFET Sigortaları Kanunu depremin binaları verdiği zararları, depremden dolayı meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının yarattığı hasarları teminat altına alıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda Afet Sigortaları Kanunu’na göre, zorunlu deprem sigortası yaptırmayan vatandaşlar, devletin konut kredisi ve deprem konutu yardımlarından da faydalanamadıkları gibi, su, elektrik ve doğalgaz abonelik işlemlerini de yerine getiremiyorlar.

Dask adres kodu uygulamasıyla ilgili bilgi almak için dask adres sorgulama içeriğimizi incelemeniz yeterli.

Deprem bölgesinde yer alan ülkemizde doğal afetlerin yaşanma ihtimali çok yüksektir. Hayatınızı riske atmayın, Dask poliçesi için Sigortam.net üzerinden DASK başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımıza 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL