Türkiye'deki Deprem Sigortasına Sahip Konut Sayısı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye’deki Deprem Sigortasına Sahip Konut Sayısı

DASK diğer adıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Türkiye’de 52 şehrin birinci ve ikinci deprem bölgesinde olduğunu ve şu anda 6 milyon 350 bin konutun deprem sigortası bulunduğunu belirtti.

Bu oran, sigorta yaptırılması gereken konutların yaklaşık oalrak %36’sına karşılık geliyor. 2000 yılından bu yana yüzde 4 olan zorunlu deprem sigortası oranı geçen yıllarda %36’ya yükseldi. 

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Elbette yeterli değil diyen Selamet Yazıcı Yalova, Bolu, Düzce ve Tekirdağ’ın 50’nin üzerinde bir oranla Türkiye’deki en yüksek sigortaya sahip olan iller olduğunu belirtti.

Afetler dünyanın bir çok yerinde görüldüğünü ifade eden Yazıcı; ‘’Afetlere asıl olarak sebebiyet verdiğini, doğa olayını afet diye nitelendiriyoruz. Afete mal kaybı ve can kaybına neden olduğu zamanlarda afet diyoruz.

Gelişmiş ülkelerde doğal afet olması durumunda daha az can kaybı yaşanıyor. Ayrıca ekonomik kayıpların bir kısmı sigorta ile telafi ediliyor.’’açıklamasında bulunarak, Yeni Zelanda’da meydana gelen deprem örneğini verdi. 

‘’Yeni  Zelanda’da meydana gelen depremde, 20 milyar dolarlık mali kayıp olduğunu, ancak bunun %80’ini sigorta mekanizmaları tarafından telafi edildi.’’ ifadelerini kullandı.

Sizler de telafisi olmayacak zararlara engel olmak için DASK sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin, doğal afetlere hazırlıklı olun. Kolay ve hızlı bir şekilde teklif almak için Sigortam.net’e gelerek dask başvuru formunu doldurun. 


Benzer İçerikler

Türkiye’de Hane Halkının % 35’i Zorunlu Deprem Sigortasına Sahip

DASK Koordinatörü İsmet Güngör: “Türkiye’de hane halkının % 35’i zorunlu deprem sigortasına sahip” dedi. Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak 13 yılda 6 milyon haneyi poliçelendirdiklerini söyledi.

Devamını Oku

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

Siz de konutunuzun zorunlu deprem sigortası fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız zorunlu deprem sigortası ile ilgili bu içeriğimize mutlaka göz atın.

Devamını Oku

Deprem Sonrası Devlet Yardımı Olsa da Zorunlu Deprem Sigortası Yapmakta Fayda Var

Zorunlu deprem sigortasından ve gerekliliğinden bahsediyorsun ama devlet her depremde vatandaşa ev dağıtıyor. Neden prim ödeyip de sigorta yaptıralım. Nasıl olsa devlet yardım ediyor. 

Devamını Oku