Türkiye'deki Deprem Sigortasına Sahip Konut Sayısı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye’deki Deprem Sigortasına Sahip Konut Sayısı

DASK diğer adıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Türkiye’de 52 şehrin birinci ve ikinci deprem bölgesinde olduğunu ve şu anda 6 milyon 350 bin konutun deprem sigortası bulunduğunu belirtti.

Bu oran, sigorta yaptırılması gereken konutların yaklaşık oalrak %36’sına karşılık geliyor. 2000 yılından bu yana yüzde 4 olan zorunlu deprem sigortası oranı geçen yıllarda %36’ya yükseldi. 

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Elbette yeterli değil diyen Selamet Yazıcı Yalova, Bolu, Düzce ve Tekirdağ’ın 50’nin üzerinde bir oranla Türkiye’deki en yüksek sigortaya sahip olan iller olduğunu belirtti.

Afetler dünyanın bir çok yerinde görüldüğünü ifade eden Yazıcı; ‘’Afetlere asıl olarak sebebiyet verdiğini, doğa olayını afet diye nitelendiriyoruz. Afete mal kaybı ve can kaybına neden olduğu zamanlarda afet diyoruz.

Gelişmiş ülkelerde doğal afet olması durumunda daha az can kaybı yaşanıyor. Ayrıca ekonomik kayıpların bir kısmı sigorta ile telafi ediliyor.’’açıklamasında bulunarak, Yeni Zelanda’da meydana gelen deprem örneğini verdi. 

‘’Yeni  Zelanda’da meydana gelen depremde, 20 milyar dolarlık mali kayıp olduğunu, ancak bunun %80’ini sigorta mekanizmaları tarafından telafi edildi.’’ ifadelerini kullandı.

Sizler de telafisi olmayacak zararlara engel olmak için DASK sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin, doğal afetlere hazırlıklı olun. Kolay ve hızlı bir şekilde teklif almak için Sigortam.net’e gelerek dask başvuru formunu doldurun. 


Benzer İçerikler

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Sigorta Bilincini Yaymak İçin En Etkili Yöntemin Hangisi Olduğunu Söyledi?

Akut Başkanı Nasuh Mahruki insanların doğal afetler karşısında bilinçli olabilmeleri için eğitimin her çeşit algıya hitap edebilmesi gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Su ve Elektrik Aboneliği için DASK Şartı 18 Ağustos’ta Başlıyor

Zorunlu deprem sigortasının varlığı ve geçerliliği, tapu işlemlerinde, su ve elektrik abonelik işlemlerinde ve konut kredisi işlemlerinde kontrol edilecek.

Devamını Oku

DASK 2017’de 10 Milyon Sigortalı Konut Hedefliyor!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), son bir yılda, geçen yılın aynı dönemine göre, sigortalı konut sayısını yüzde 33 artırarak 5 milyon zorunlu deprem sigortalı konut hedefine ulaştı.

Devamını Oku