36.747 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Deprem Sonrası Devlet Yardımı Olsa da Zorunlu Deprem Sigortası Yapmakta Fayda Var

22 Kasım 2010
Radikal/ Noyan DOĞAN
 
Bana soruyorlar, “Zorunlu deprem sigortasından ve gerekliliğinden bahsediyorsun ama devlet her depremde vatandaşa ev dağıtıyor. Neden prim ödeyip de sigorta yaptıralım. Nasıl olsa devlet yardım ediyor”. 
DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!
Nitekim, dün de bir okuyucumdan benzeri bir e-posta aldım. Okuyucum, yazısında şöyle diyor: “Bugün devletin depremde zarar görenlere evlerini verdiğini gördük. Söyler misiniz neden deprem sigortası yaptıralım? Nasılsa devlet veriyor.” 
 
Yorumlar ve serzenişler doğru. Katılmamak da elde değil. Ama resmin tamamını görmek gerekiyor. “Nasıl yani” diyecek olursanız… Anlatayım. 
Hatırlayacaksınız; 8 Mart tarihinde, Elazığ’da 6 şiddetinde büyük bir deprem meydana gelmiş ve ağırlıklı olarak da Kovancılar ilçesinde zarara yol açmıştı. 
Depremde 42 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev de yerle bir olmuştu. Yine hatırlayacaksınız, deprem sonrası Başbakan Erdoğan, bölgeye gidip, depremzedelere ev sözü vermişti. Konutları da TOKİ yapacaktı. 
 
8 ayda 474 konut yapıldı 
 
İşte geçen pazar günü yani, depremden 8 ay sonra, Başbakan yine bölgeye gitti… Bu sefer söz verdiği evleri hak sahiplerine teslim etmek için. Elazığ’da depremden sonra inşasına başlanan bin 830 konuttan 474’ünü TOKİ tamamladı ve Başbakan Erdoğan da merasimle depremzedelere evlerini verdi. 
 
Depremzedeler yeni evlerinde güle güle otursunlar. Diyecek bir şey yok. İnşallah suları, elektrikleri vardır. Önümüz kış… Umarım ısınacak bir sistem yapılmıştır. Hani olur ya, “Başbakan söz verdi, bir an önce bitirelim, nasıl olsa ileride eksikler tamamlanır” şeklinde aceleye getirilmiş de olabilir. Eminim kalan bin 376 konut da en kısa sürede hak sahiplerine teslim edilecektir. 
 
Biz gelelim resmin bütününe. Konutlar ne zaman teslim edilmeye başlandı? Depremden 8 ay sonra. O da bir kısmı. Çok iyi hatırlıyorum, evsiz kalanlar uzun süre, çok zor şartlarda çadırlarda, prefabrik evlerde yaşamak zorunda kaldılar. Su bulamadılar. Isınamadılar. 
 
DASK, 20 gün sonra ödedi 
 
Oysa aynı depremde, zorunlu deprem sigortasını yaptırmış olup, evi yıkılan ya da zarar görenler de vardı. 
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), depremden çok kısa bir süre sonra yani, 20 gün bile geçmeden, sigortası olanların tüm hasarlarını ödedi. DASK, Elazığ depreminde 222 konut sahibine 305 bin TL’ye yakın ödeme yaptı. Ne zaman? Depremden taş çatlasın 20 gün sonra 8 ay sonra değil. 
 
Bu bir… Devam ediyorum. Sanmıyorum ki, TOKİ, o evleri bedava dağıtsın. Daha açık bir anlatımla; evet, depremzedelere 8 ay sonra evleri teslim edilmiştir ama o evler bilabedel verilmemiştir. Evleri alanlar aylık küçük rakamlarla, uzun vadede bunun bedelini TOKİ’ye yani, devlete ödeyecektir. 
Ne olur ne olmaz sigorta yapılmalı 
 
Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Doğrudur, depremde devlet baba yardım ediyor ama 8 ay sonra ve üstelik bedava da değil. 
O yüzden ben yine zorunlu deprem sigortasının yapılması gerektiğini şiddetle savunuyorum. Ne olur, ne olmaz.

Okumaya Devam Edin

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Sigorta Bilincini Yaymak İçin En Etkili Yöntemin Hangisi Olduğunu Söyledi?

Akut Başkanı Nasuh Mahruki insanların doğal afetler karşısında bilinçli olabilmeleri için eğitimin her çeşit algıya hitap edebilmesi gerektiğini söyledi.

DASK'ta Potansiyel Var

İdris Serdar, DASK’ın 2000 yılından bu yana 2,6 milyona yakın konutu sigortaladığı, ancak amaçlarının  Türkiye genelindeki tüm konutların teminat altına almak olduğunu kaydetti.

Deprem TIR'ında 6 Şiddetinde Deprem Yaşatıldı

DASK’ın, deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini arttırmaya yönelik yeni projesi Batı Anadolu Fay Hatları TIR'ı, etkinliklerine Balıkesir'de başladı