Sigortalarınızda Deprem Teminatı Var mı?

Zorunlu deprem sigortasının tanıtımı için hazırlanan resmi bilgilere göre ülkemizde doğal afetler nedeniyle binalarda meydana gelen yapısal hasarların 3’te 2’si deprem sonucu oluşmaktadır. En fazla hasar veren bu doğal afette ortaya çıkan maddi kayıpları hasarları en aza indirmek için 1999 yılında “Zorunlu Deprem Sigortası” yürürlüğe konmuş ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu –  kısa adıyla DASK – kurulmuştur.

 

Deprem sigortası hangi binalar için yapılır?

 
Deprem sigortası, belediye sınırları içinde kalan özel mülkler için yapılması zorunlu bir sigorta türüdür.  Mesken olarak kullanılan binalara dahil olan iş yerleri, dükkan ve benzeri ticarethaneler de zorunlu deprem sigortası kapsamında yer almaktdır.
 

Deprem sigortası teminatları nelerdir?

Devlet tarafından depremin neden olduğu hasarları güvence altına alan deprem sigortası ile şu konular teminat altına alınmaktadır:
– Depremin kendisinin neden olduğu maddi zararlar
– Deprem sonucunda meydana gelen yangın, patlama, tsunami ve yer kayması olaylarının verdiği hasarlar (bunların dışındaki olaylar sigorta kapsamında değildir.)
 
Maddi hasarlar tanımı kapsamında ise sigortalı yapının temellerinde, ana duvarlarında, tavanında, tabanında ve merdiven, sahanlık, koridorlar ve benzeri bölümlerinde oluşan hasarlar yer almaktadır.
 
Yapısal kısımların dışında kalan evin içindeki mobilyalar ve değerli eşyalar DASK kapsamında yer almamaktadır. Ayrıca deprem nedeniyle oluşan iş kayıpları, enkaz kaldırma masrafları, sağlık ve vefat masrafları ve binanın kendi özellikleri nedeniyle zamanla oluşan hasarlar da teminat dışında bulunmaktadır.
 

Deprem sigortası teminatı nasıl belirlenir?
 

Binalarda deprem sigortası bedeli tespiti için Hazine Bakanlığı’nca "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı" yayınlanmaktadır. Tarifede yer alan metrekare bedelleri meskenin alanı ile çarpılarak sigorta teminat bedeli hesaplanır.
 
Teminat tutarının bir üst limiti bulunmaktadır. Bu üst limit, sigorta kapsamına alınan tüm meskenlerin yeniden inşa değerine göre belirlenmektedir. Bu üst limit 2006 yılından itibaren 110 bin TL’dir. Konut değerinin bu üst limiti aşması durumunda konut sigortası ile ek teminat alınabilmektedir.
 

Deprem sigortası primleri nasıl belirlenir?

DASK sigorta primleri belirlenirken binanın bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı ve meskenin brüt olarak alanı dikkate alınmaktadır. Deprem riski yüksek bölgelerde primler daha yüksek, riskin düşük olduğu yerlerde ise primler daha düşük olarak belirlenmektedir.
 
Ödenen prim ne olursa olsun, ödenecek tazminat DASK üst limitini geçemez.
 

Konut sigortanızda deprem teminatı var mı?

Konut sigortaları ek teminatları arasında “deprem ve yanardağ patlaması” bulunmaktadır. Ancak bu teminat doğrudan DASK teminatı değildir.
 
Zorunlu Deprem Sigortası yapılan meskenin yeniden inşa bedeli, tazminat bedelinden yüksek olduğu durumlarda, konut sigortası yaptırırken ek teminat olarak “deprem ve yanardağ patlaması” teminatı da poliçeye dahil ettirilebilir.
 
Bir başka deyişle, deprem nedeniyle oluşan hasarın tazminatı ilk olarak DASK limitleri dahilinde yapılmaktadır. DASK ile belirlenmiş üst limiti aşan değerler için konut sigortası poliçesine deprem teminatı isteğe bağlı olarak ekletilebilmektedir.
 

Kasko sigortanızda deprem teminatı var mı?

Deprem sırasında binalardan kopan parçalar, devrilen direkler ve yıkılan binalar sonucunda araçlar da büyük hasarlar almakta, hatta pert olmaktadırlar.
 
Aracınızın deprem sonucunda alacağı hasarlar için kasko sigorta poliçenize deprem teminatı ekletmenizi tavsiye ederiz. Kasko sigortasında deprem teminatı asıl güvenceler arasında yer almamakta, isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.  Deprem teminatı sigorta pirimini yaklaşık %3 oranında artırmaktadır.
 
Evinizi depreme karşı güvence altına almak için Zorunlu Deprem Sigortasına Sigortam.net’ten kolayca başvurabilirsiniz. Ayrıca evinizin içindeki eşyalarınızı sigorta altına almak ve ihtiyacınıza en uygun konut sigortasını ve aracınız için kasko sigortasını seçmek için de uzman müşteri temsilcilerimiz ile ister internet üzerinden ister telefon ile ulaşabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL