Deprem TIR’ında 6 Şiddetinde Deprem Yaşatıldı

Zaman
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’nun, deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini arttırmaya yönelik yeni projesi Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı, etkinliklerine Balıkesir’de başladı. TIR’da öğrencilere, uygulamalı simülasyonla 6 büyüklüğünde deprem yaşatılıyor. Ayrıca uzmanlar, deprem sırasında nasıl davranılacağını uygulamalı olarak gösteriyor.
Deprem TIR'ında 6 Şiddetinde Deprem YaşatıldıBatı Anadolu faylarında bulunan 10 il ve 14 ilçede 50 binden fazla kişiye deprem eğitimi verilecek. Deprem simülasyon TIR‘ı, Bursa’dan İstanbul’a faylar üzerinde 3 bin 500 km.’den fazla yol yapacak. 30 Eylül ve 1 Ekim 2010 tarihlerinde Salih Tozan kültür Merkezi yanındaki TIR’da öğrencilere, simülasyonda deprem anında nasıl bir durumla karşı karşıya kalacakları gösterildi. Balıkesirlilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer ve TIR etkinliklerinin organizasyonuna Balıkesir Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Balıkesir Belediyesi de destek verdi.
 DASK ve KRDAE işbirliğiyle Türkiye’de deprem bilincini geliştirmek için yola çıkan Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaştırılmasını da amaçlıyor. Türkiye’de bu sigortanın kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan, yüzde 25’ne tekabül eden 3,3 milyonunun poliçesi bulunuyor. Poliçeli konutn sayısının, iki üç yıllık dönemde 5,5 milyona çıkarılması hedefleniyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmenlerinden oluşan ekip, ziyaret edilen illerde kamu görevlileri, öğrenciler ve diğer vatandaşlara depremi, depremden korunma yollarını ve Zorunlu Deprem Sigortası’nı anlatıyor. TIR’ı ziyaret eden herkese, ‘Deprem Geçecek, Hayat Devam Edecek’ temalı depreme hazırlık eğitim seti veriliyor.

Öğrenciler 6 Büyüklüğünde Deprem Yaşıyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nde görevli Jeofizik Mühendisi Yavuz Güneş, doğal afetler ve DASK üzerine günde üç seminer verdiklerini söyledi. Deprem TIR’ında Elazığ’da meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin birebir candındırmasının yapıldığını ifade eden Güneş, ‘Öğrencilerimize çeşitli hediyeler de veriyoruz. Arkadaşlarımız. deprem anında nasıl davranacaklarını anlatıyor. Beş kişilik bir ekiple çalışıyoruz.’ dedi.
Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı projesiyle ziyaret edilecek yerler arasında Bursa, Bandırma, Biga, Edremit, Balıkesir, Bergama, İzmir, Manisa, Akhisar, Salihli, Simav, Afyonkarahisar, Dinar, Burdur, Denizli, Nazilli, Aydın, Kuşadası, Milas, Bodrum, Muğla, Marmaris, Fethiye ve İstanbul yer alıyor. Tur, 12 Kasım’da sona erecek.
Bu arad uzman psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, yarın (1 Ekim) Salih Tozan Kültür Merkezi’nde halka açık bir seminer verecek. Dökmen, proje kapsamındaki seminerinde erteleme psikolojisinin deprem tehdidi altındaki bir ülkede kaotik sonuçları ve bunun önüne geçme yöntemlerini anlatacak.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL