Doğu Anadolu’daki Konutların Yüzde 85’inde Deprem Sigortası Yok

Sigorta Haberleri
doğu anadoluda evlerde deprem sigortasi yok sigorta haberleriSon yıllarda sigorta sektörünün büyük bölümü yabancıların eline geçen Türkiye’de, sigorta sektörüyle ilgili istatistikler, ’’Türkiye’nin sigortası yok’’ dedirtiyor.
Deprem ve trafik gibi zorunlu sigortalarda bile sigortalılık oranı çok düşük kalan Türkiye’de kişi başına toplanan sigorta primi ise Avrupa ülkelerinin 20’de biri kadar bile etmiyor.
Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Hazine Müsteşarlığı, TÜİK, Emeklilik Gözetim Merkezi ve sigorta sektöründeki diğer kuruluşlardan derlediği verilere göre, deprem ve trafik gibi zorunlu alanlarda bile Türkiye’de sigortalılık oranı oldukça düşük kaldı.

Konutların yüzde 79’unun deprem sigortası yok

Türkiye, dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunuyor.
Ülke topraklarının % 96’sının farklı oranlarda tehlikeye sahip deprem bölgeleri içerisinde olduğu ve nüfusun yüzde 98’inin bu bölgelerde yaşadığı belirtiliyor.
Yasa gereğince ülke genelindeki belediye sınırları içerisinde bulunan 12 milyon 988 bin konuttan sadece 3 milyon 237 bin konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Sigorta yapma zorunluluğu olan her 100 konuttan ise ancak 25’i için sigorta yaptırıldı.

En az konut sigortası Doğu Anadolu Bölgesi’nde

1999 yılında büyük bir deprem yaşanan Marmara Bölgesi’ndeki konutların yüzde 67,4’ü sigortasız. İç Anadolu Bölgesi’ndeki konutların yüzde 71,5’inin, Ege Bölgesi’nde yüzde 76,7’sinin, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 82,6’sının, Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 82,7’sinin, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 88,2’sinin, Doğu Anadolu Bölgesi’nde de yüzde 85,5’inin deprem sigortası bulunmuyor.
İl bazında bakıldığında sigortalılık oranları çok daha düşük noktalara iniyor. Zorunlu deprem sigortası yapılması gereken konutların Şırnak’ta sadece yüzde 3,3’ü, Hakkari’de yüzde 4,2’si, Muş’ta yüzde 5,5’i, Mardin’de yüzde 7,9’u, Iğdır’da yüzde 8’i, Van’da yüzde 9’unun sigortası bulunuyor. Büyük bir deprem beklenen ve 2 milyon 714 bin konut bulunan İstanbul’da bile her 100 konuttan sadece 34,8’i için zorunlu deprem sigortası yaptırıldı.
Marmara Depreminin çok büyük zarar verdiği Kocaeli’de sigortalı konut oranı yüzde 31,8, Yalova’da yüzde 42,9, Sakarya’da yüzde 38,2 düzeyinde seyrediyor.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlar da var

Diğer bir zorunlu sigorta dalı olan Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası (zorunlu trafik sigortası) kapsamında trafikteki tüm araçlar için sigorta yaptırılma zorunluluğu bulunuyor.
TRAMER verilerine göre, Türkiye’deki 14 milyon 474 bin motorlu taşıta rağmen Mayıs 2010 itibariyle yürürlükteki poliçe sayısı 11 milyon 60 binde kalıyor. Buna göre motorlu taşıtların yüzde 23,6’sının zorunlu sigortası bulunmuyor. Zorunlu sigortası bulunmayan taşıt oranı otomobillerde yüzde 6,33 gibi makul bir oranda kalırken, otobüslerde yüzde 21,5, minibüslerde yüzde 18,5, kamyonlarda yüzde 23,8 civarında seyrediyor.

Motorlu araçların yüzde 75’nin kaskosu yok

Her yıl yaklaşık 1,5 milyon aracın trafik kazasına katıldığı Türkiye’de araçların sadece yüzde 24,8’inin kaskosu bulunuyor. Trafiğe kayıtlı araç sayısının 14 milyon 316 bin olduğu 2009 yılı sonu itibariyle kasko sigortası poliçesi sayınının ise 3 milyon 544 binde kaldığı belirlendi. Buna göre trafikteki araçların yüzde 75,2’sinin kaskosu bulunmuyor.

Bireysel emeklilikte sadece 2,1 milyon kişi var

Zorunlu sosyal güvenlik sisteminin emeklilikte bireylere yeterince gelir sağlamadığı Türkiye’de bireysel emeklilik sistemine katılım oranı da oldukça düşük seyrediyor. Nüfusu 72,5 milyonu aşan Türkiye’de bireysel emeklilik sistemindeki katılımcıların sayısı Haziran 2010 itibariyle sadece 2 milyon 135 bin kişide kalıyor.

Devler desteğine rağmen tarımın sigortası yok

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin ekmeğini yediği tarım sektöründe de sigorta yok denilecek bir düzeyde kalıyor. Her yıl büyük doğal afetlerin yaşandığı bir ülke olmasına rağmen 2008 yılı sonu verilerine göre Türkiye’deki sigortalı tarım alanı 4,5 milyon dekarda kalıyor.
Türkiye’de 250 milyon dekar alanda tarım yapıldığı tahmin ediliyor. Tarım sigortası yapılan alan tarım yapılan toplam alanın yüzde 2’sine bile ulaşmıyor.

45 milyon kredi kartının sadece 50 bini sigortalı 

Bankalar Arası Kart Merkezi’nin verilerine göre Türkiye’de vatandaşların cebinde 45 milyon adet kredi kartı bulunuyor. Yaklaşık 1 milyon 500 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemiyor. Buna rağmen kredi kartı borcunu ödeyememe riskine karşı düzenlenen sigorta poliçesi sayısı 50 binde kalıyor. Her yıl binlerce yangının yaşandığı Türkiye’de sivil yapılar, ticari yapılar ve sınai yapılar için düzenlenen yangın sigortası poliçesi ise 2 milyon 851 bin.
Küresel ısınmayla birlikte son yıllarda giderek artan sel felaketine karşı düzenlenen sigorta poliçesi sayısı da 46 bin civarında. Yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle birçok insanın beklemediği bir anda işini kaybetme riskiyle karşı karşıya bulunduğu Türkiye’de istihdam sigortası poliçelerinin sayısı da 50 bin civarında bulunuyor.

Kişi başına sigorta primi 109 dolara geriledi

Akla gelebilecek her türlü riskin sigortalanabildiği bir çağda Türkiye, kişi başına sigorta primi üretiminde dünyanın en düşük ülkeleri arasında kalıyor.
Hazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre 2008 yılında 116 dolar olan Türkiye’deki kişi başına prim üretimi 2009 yılında 109 dolara kadar geriledi.
Hazine’nin sigortacılık sektörüne ilişkin verilerine göre OECD ülkelerinde kişi başına ortalama prim üretimi 3 bin 15 dolar düzeyinde bulunuyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL