Hasar Tespit Eğitimi Veriliyor!

Deprem, ülkemizde ne yazık ki kaçınılmaz olaylardan biri. Jeopolitik konumu nedeniyle fay hattı üzerinde bulunan ülkemizde depremin ne zaman olacağının bilgisi ise kesin olarak ne yazık ki verilemiyor.

Bu durumda vatandaşlara düşen görev ise önlem almak. Bir dakika sonra depremin olabileceği gerçeğiyle yaşanmalı ve bu nedenle deprem sigortası yaptırılmalıdır. Sigortasız yakalanılan zararlar büyük paralar gerektirir ve bunu karşılamak zorunda kalırsınız. Oysa ki sigortanız varsa bu paralar sizin cebinizden çıkmaz sigorta kapsamında karşılanır.

Deprem sigortası, 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından önemli görülmüş ve 2000 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu sigortanın amacı depremin yarattığı hasarları teminat altına almaktır. DASK sigortasının yaptırılması kanunen zorunlu tutulmuştur. DASK sigortasının öneminin aktarılması için çalışmalar devam etmektedir.

 

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni düzenleme yaptıklarını, bu düzenlemeye göre artık evine su, elektrik ve doğalgaz bağlatmak isteyen kişilerin zorunlu deprem sigortası yaptırmış olma şartı aranacağını, aksi durumda işleminin yapılmayacağını söylemişti.

2015'te 750 Personele Hasar Tespit Eğitimi Verilmesi Amaçlanıyor

Yeni bir çalışma da şu şekilde: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de 15 ayrı bölgede bulunan bina ve bina türü yapılar için hasar tespit eğitim planı hazırladı. Bu kapsamda 2014’de 6 bölgeden ve 33 ilden büyük kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelleri ile diğer kamu personellerinden 240 kişiye “Hasar Tespit Eğitimi” verildi ve sertifikalar dağıtıldı. 2014’ün sonuna kadar da kalan 9 bölgedeki 48 ilde görev yapan 750 inşaat mühendisi ve mimar personele eğitim verilmesi planlanıyor.

2015’te de 750 personele eğitim verilmesi planlanıyor. Birinci aşamada 1.500 personeli sertifikalandırmak amaçlanıyor. Verilen bu eğitimlerle deprem bilincinin artırılmasının yanı sıra deprem bölgesinde görev yapacak olan çalışanların ihtiyaç duyacağı aletler, araçlar, yelek, palto, arazide çalışma şartlarını iyileştirilme vs. karşılanması hedefleniyor. Dolayısıyla bu tür projelerin yapılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Depremin farkında olun, iş işten geçmeden önleminizi alın. Zorunlu deprem sigortanızı vakit kaybetmeden yaptırın büyük zararları karşılamak zorunda kalmayın. Hemen Sigortam.net’ten DASK başvuru formumuzu doldurun, en uygun DASK fiyatları ile kısa sürede size ulaşalım.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL