444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hasarlı Bina DASK'tan Yararlanabilir mi?

23 Temmuz 2014

Ülkemizde jeolojik, topografik özellikler nedeniyle doğal afetlerin sıklıkla yaşanması DASK’ın yani Doğal Afetler Sigortalar Kurumu’nun ortaya çıkmasının ve gittikçe artmasının en önemli sebebidir. 

Buna bağlı olarak son 60 sene içerisinde doğal afetlerin sebep olduğu hasara dayalı istatistikler degerlendirildiğinde; depremin neden olduğu hasarın oranı oldukça yüksek. Oranlar dikkate alındığında ise zorunlu deprem sigortasının önemi de açıkça ortaya çıkıyor. 

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Zorunlu deprem sigortası sayesinde; depremde yaşanan yıkımları, ihtiyacınıza göre edineceğiniz bir deprem poliçesi sayesinde devletin imkanlarına bağlı olmadan telafi etmek mümkün. Ancak zorunlu deprem sigortasının kapsayacağı hakların da bir sınırı var, bu sınırlar sigortalıların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. DASK Prim Hesaplama ile konutuzun prim ücretini hemen öğrenin.

 

DASK Kapsamındaki Teminatlar

Zorunlu deprem sigortası;

  • Depremin,
  • Deprem sonucu yangının,
  • Deprem sonrası infilakın
  • Deprem sonucu yer kaymasının sebebiyet verdiği zararları teminat altına alır.

 

Hasarlı Binanın DASK'ı

DASK ile ilgili merak edilen bir konu ise hasarlı binaların sigortalanıp sigortalanamayacağı. Hasarlı binalar da DASK kapsamında güvenceye alınabilir ancak bazı şartları da içerisinde barındırır. Binanın daha önce depremde hasar görmüş olması, onarılmasının söz konusu olması ve onarıldığını ispatı olan belgenin sunulabilmesi gerekir. Bu şartların dışında kalan hasar içermeyenn veya hafif hasarlı binaların deprem sigortası ise, sigortalının beyanına bağlıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hasar gören binalar; Hafif, Orta ve Ağır hasarlı olarak 3 bölüme ayrılmaktadır.  Ağır hasarlı olarak adlandırılan binanın yıkılması, orta hasarlı binanın onarılması ve güçlendirilmesi, Hafif hasarlı olarak belgelendirilen binalar ise sigortalının talebine göre sigortalanmakta, orta hasarlı binaların sigortalanabilmesi için; binaların oturulabilir olduklarını gösteren ‘’Yapı Kullanma İzni’’ verildiğinin kanıtlanması gerekir. Eğer ‘’ Yapı Kullanma İzni’’ alınamıyorsa; yapı denetimi olan illerde, onarımı denetlen denetim firmalarından onarım ruhsatına uygun olarak yapıldığını gösteren belge yeterli olacaktır.

Yaygın hasara yol açan deprem hallerinde ise bölgede etkilenen binalar; ‘’Acil Yardım Süresi’’sona erene kadar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘’Hasarsız’’ yahut ‘’Az Hasarlı’’ belge almak koşulu ile sigortalanabilir. Hasarlı binaların sigortalanması kadar önemli olan bir konu da; ''Deprem Sonrası Hasar Bildirim Süreci'' hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaktır.

Siz de deprem anında ciddi hasarlara karşı önlem almak için DASK başvuru formunu doldurun, deprem anında bir de maliyetinizin sıkıntısını yaşamayın.


Okumaya Devam Edin

DASK Yenileme İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

18 Mart 2013 Pazartesi
2014 yılına kadar DASK poliçelerini ilk defa yenileyenler %20 poliçe yenileme indiriminden yararlanırlar. Bu tarihten sonraki yenilemeler için indirim %10 oranında uygulanır.

DASK Adres Kodu Uygulaması Nedir?

21 Mart 2013 Perşembe

Ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel adres kodu, deprem sigortası ürünlerinde büyük avantaj sağlamaktadır.

DASK Ödemeleri Nasıl Yapılır?

30 Aralık 2013 Pazartesi

DASK, olası bir depremden dolayı hasar meydana gelmesi durumunda zorunlu deprem sigortası yaptırılmış olan binalar için ödemeyi belirli süre ve şartlarda yapar.