DASK 2017’de 10 Milyon Sigortalı Konut Hedefliyor!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), son bir yılda, geçen yılın aynı dönemine göre, sigortalı konut sayısını yüzde 33 artırarak 5 milyon zorunlu deprem sigortalı konut hedefine ulaştı.


18 Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’nun getirdiği destekleyici düzenlemelerle ulaşılan bu sayının ardından DASK’ın hedefi, zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını 2017’de 10 milyona çıkarmak.

Afet Sigortaları Kanunu ile birlikte konut kredileri ve tapu işlemlerinin yanı sıra elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası poliçesi aranmasının bu artışa büyük katkıda bulunduğunu belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları ifade etti:

“Amacımız, sigortalılık bilincini geliştirip kapsamdaki tüm konutları deprem sigortası güvencesine kavuşturmak. Ülke genelinde 5 milyon sigortalı konut sayısına ulaşmayı bu anlamda çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Yeni Afet Sigortaları Kanunu sigorta artışına önemli bir ivme kazandırdı. Bu artışa gün geçtikçe daha da ivme kazandırmayı ve 12 yılda ulaştığımız bu sayıyı 5 yıl içinde ikiye katlamayı hedefliyoruz.”

Zorunlu Deprem Sigortası, DASK

Zorunlu deprem sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. Zorunlu deprem sigortası, depremlerin meskenlerde yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise 2000 yılında zorunlu deprem sigortası teminatı vermek üzere kurulmuştur.

Zorunlu deprem sigortası, Türkiye’deki bütün sigorta şirketlerine bağlı yaklaşık 16.000 yetkili acente ve sigorta, acentesi ve banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri zorunlu deprem sigortası yaparken aracılık görevini üstleniyor.
Konutlar DASK tarafından teminat altına alınıp herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından karşılanıyor.

Zorunlu deprem sigortalı konutlar her yıl yaklaşık yüzde 9 artıyor. Büyük depremlerin zorunlu deprem sigortalı konut artışında önemli rol oynadığını da vurgulayan şunları DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı ifade etti:

“Son yıllarda zorunlu deprem sigortası her yıl ortalama yüzde 9’a yakın bir büyüme gösteriyor. Geçen yıl Van’da yaşanan deprem nedeniyle bu artış biraz daha fazla, yaklaşık yüzde 12,5 oldu. Bu artışın yüzde 5’i Van depreminden sonra gerçekleşti. 2012 yılının ilk döneminde ise yüzde 11,5 düzeyinde bir büyüme var. Yeni yasada öngörülenek kontrol noktaları, zorunlu deprem sigortasını deprem olmadan yaptırmamız için işimizi kolaylaştırıyor. Yeni yasayla birlikte bu artış oranının daha da yükselmesini bekliyoruz.”

Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 16 milyon civarında konuttan 4 milyonunun, yani dörtte birinin poliçesi bulunuyor.
Konutlarınızı olası bir depreme karşı hızlı bir şekilde koruma altına almak için DASK sigortası yaptırın. Kolay ve hızlı bir şekilde teklif almak için Sigortam.net’e gelerek başvuru formunu doldurun. Başvuru formunu doldurmak için tıklayın.

DASK poliçesi içeriğini öğrenmek için tıklayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL