En Kolay DASK Hesaplama ile DASK Fiyatları Öğrenme

Günümüzde 7 milyon üzerinde kişinin sahip olduğu zorunlu deprem sigortası ile ilgili DASK hesaplama ve DASK prim hesaplama bilgilerini bir araya getirdik. İçeriğimizi aynı zamanda DASK fiyatları ve adres kodu, prim vb diğer bilgilere nasıl ulaşacağınızı açıklayan bir rehber olarak da görebilirsiniz.

Türkiye tarihinin en ağır felaketlerinden birine neden olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından ilk defa gündeme gelen zorunlu deprem sigortası, daha bilinen adıyla DASK, günümüzde yüz binlerce konut sahibine, olası doğal afetler sonucunda ortaya çıkabilecek hasarlara karşı güvence sağlıyor.   

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK Hesaplama için Ne Yapılmalı?

DASK ile ilgili neredeyse hemen hemen tüm işlemlerinizi online olarak ister bilgisayarınızdan, isterseniz de telefonunuzdan yapabilirsiniz. Poliçeniz ile ilgili detaylara ulaşmak için DASK sorgulama yöntemini kullanarak, DASK’ın resmi web sitesi üzerinden kişisel vepoliçe bilgilerinizin girişini yapmanız yeterlidir. Bu işlemlerinizin ardından poliçe yenileme tarihinizi, prim tutarınızı ve teminatlarınızı detaylıca inceleyebilirsiniz. DASK poliçe sorgulama işleminiz için T.C. Kimlik numarınız dışında, ad – soyad  poliçe numarası, vergi numarası, pasaport numarası gibi bilgilerinizi de kullanabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigortası poliçe hesaplama işlemlerinizi DASK’ın resmi web sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi internette bulunan diğer araçlar aracılığıyla da yapabilirsiniz. DASK sigortası günümüzde sigorta türleri içerisindeki en ucuz sigortalardan birisidir. DASK yaptırmak isteyen kişinin yıllık prim tutarını belirleyen ise birkaç önemli faktör bulunmaktadır. DASK priminizin tutarı konutunuzun yaşı, yapım yürü, bulunduğu il gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak DASK’ın resmi web sitesi üzerinden bulunduğunuz yerin bilgilerini girdikten sonra, konutunuzla alakalı diğer özellikleri de ekleyerek kolaylıkla yıllık prim tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. DASK prim hesaplama ile poliçe prim tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için görsele tıklayabilirsiniz.

DASK Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi DASK fiyatları, ülkemizdeki sigorta çeşitleri arasındaki en ucuz sigortalardan birisidir. Ancak buna rağmen konuttan konuta poliçe prim fiyatlarında farklılıklar görülebilir. Bu durumun oluşmasında konutun bulunduğu yerin deprem risk derecesi başta olmak üzere, bina yaşı ve binanın yapımında kullanılan malzemelerle alakalıdır. Sigortacılığın diğer tüm türlerinde olduğu gibi riskin boyutuna göre prim tutarları belirlenmektedir. Bu kural DASK için de geçerlidir. Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile DASK fiyatı hesaplaması yapabilmeniz için ilk olarak poliçenizle alabileceğiniz en yüksek sigorta bedelini hesaplamalısınız. Bu bedeli bulduktan sonra tarife oranı ile çarpımından zorunlu deprem sigortası priminizi hesapyalabilirsiniz. DASK hesaplama işlemlerinde aşağıdaki yöntem kullanılmaktadır. DASK tarife yönteminde üç farklı bina türü, 15 farklı ise tarife bulunmaktadır. Hesaplamalarda kullanılan deprem risk bölgeleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırladığı Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası referans alınarak kullanılmaktadır.

Çelik, betonarme ve karkas yapılardaki oranlar birinci derece risk bölgelerinde %2.20, ikinci derece risk bölgelerinde %1.55, üçüncü derece risk bölgelerinde %0.83, dördüncü derece risk bölgelerinde %0.55, beşinci derece risl bölgelerinde ise 0.44 olarak belirlenmiştir.

Yığma kagir yapılarda ise bu oranlar deprem risk bölgelerine göre 1. derecede %3.85, 2. derecede %2.75, 3. derecede %1.43, 4. derecede %0.6, 5.derecede ise %0.50 olarak belirlenmiştir.

Hatırlanacağı gibi Marmara Depremi’nin en önemli yıkıcı etkilerinden bir diğeri de ekonomik anlamda ortaya çıkmıştı. Binlerce konut saniyeler içerisinde yerle bir olurken, yıllarca verilen emeklerle ev sahibi olan yüzbinlerce kişi ise evsiz kalmıştı. Söz konusu bu ekonomik yıkımı engellemek ve yaraların daha hızlı bir biçimde sarılmasını sağlamak için ülkemizde uygulamaya sokulan zorunlu deprem sigortası şimdiye kadar 7 milyondan fazla kişiye olası bir doğal afet sonrası ortaya çıkacak maliyetleri için güvence sağlıyor. Uzmanlara göre 30 yıl içerisinde olma ihtimali %50 olduğu belirtilen Beklenen Büyük İstanbul Depremi’nin ortaya çıkartacağı ekonomik maliyetin yaklaşık 30 milyar dolarını DASK sayesinde sigorta şirketleri karşılayacak.

2012 yılında yürürlüğe giren yönetmelik gereğince ayrıca yeni bir evde elektrik ve su hizmetinin verilebilmesi için, konutun zorunlu deprem sigortası poliçesinin yapılması şart koşulmuştur. Bu da ülkedeki DASK’lı konut sayısının artmasını sağlayan en önemli adımlardan biri oldu diyebiliriz. Zorunlu deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında ise doğru ve eksiksiz bir beyanat gelmektedir. Aksi takdirde yanlış bilgilerle doldurulmuş bir poliçe, olası bir hasar sonrasında çok önemli problemlere neden olabilir.  Zorunlu deprem sigortası ile sadece deprem anında meydana gelen hasar maliyetlerini değil, deprem kaynaklı yangın, tsunami, yer kayması gibi afetlerin neden olduğu maliyetler de teminat kapsamına alınmaktadır. Bu nedenle sadece yeni binaların değil, özellikle de deprem öncesinde yapılan binalarda zorunlu deprem sigortası güvencesinin bulunmasu büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu binalarda deprem anında hasar oluşma riski deprem sonrası yapılan binalara göre çok daha yüksektir. Eğer zorunlu deprem sigortanız bulunmuyor veya yenileme tarihiniz yaklaşmışsa DASK fiyatları için Sigortam.net’ten hızlıca teklif alabilirsiniz.

DASK Fiyatı Almak Çok Kolay

Evinizin zorunlu deprem sigortası poliçenizi nerede yaptıracağınızı ve yenileyeceğinizi düşünmenize gerek yok. Konutunuzun zorunlu deprem sigortası prim tutarının ne kadar olduğunu öğrenmek ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirerek poliçenizi yaptırmak istiyorsanız DASK Başvuru formu ile bilgilerinizi doldurun, uzman sigorta danışmanlarımız size en uygun dask fiyatları bilgilerini ulaştırsın.

Benzer İçerikler