Konutların Yüzde 25’i Depreme Karşı Sigortalandı

Referans

1999’daki büyük depremden bir yıl sonra zorunlu deprem sigortası uygulamaya girdi. Deprem öncesinde 500 bin konutun sigortası varken, bugün Türkiye’deki konutların yüzde 25’i zorunlu deprem sigortası ile sigortalandı.
Konutların Yüzde 25'i Depreme Karşı Sigortalandı17 Ağustos 1999’daki o büyük depremin üzerinde tamı tamına 11 yıl geçti. Şimdi diyeceksiniz ki, o günleri mi yeniden hatırlatacaksın? Ya da depremle yaşama gerçeğinden mi bahsedeceksin?
Merak etmeyin; sizlere, yaşadığımız felaketten bahsedip, yaraları bir kez daha kaşımak, o kötü günleri yeniden hatırlatmak istemiyorum. Değinmek istediğim konu, zorunlu deprem sigortası. Hani şu, Türkiye’deki konutların yaptırmak zorunda olduğu sigorta var ya, işte o…
Ama önce gelin isterseniz şöyle bir hafızamızı tazeleyelim ve depremden bir sene sonrasına, 2000 yılının Eylül ayına yani, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulup da zorunlu deprem sigortası uygulamasına başlandığı döneme dönelim. Hatırlayın, depremin yaralarını sarmak, yıkılanın yerine yenisini koymak için tabiri caizse dünyada el açmadığımız ülke kalmadı. Başta Dünya Bankası olmak üzere Uganda’dan bile yardım aldık. Depremin hemen ardından konan vergiler ise halkın belini büktü ki, bu vergiler uzun süre de devam etti.
Zorunlu deprem sigortası ise bir daha bunların yaşanmaması için uygulamaya sokuldu. Bütün dünyada olduğu gibi doğal afetler, devletin üzerine yük olmasın; vatandaş, sahip olduklarını az paralar ödeyerek kendi korusun, devletten yardım istemesin diye…

Devlet baba zihniyeti bitti

Daha açık bir anlatımla o büyük deprem bize, ‘devlet baba’ zihniyetinin sürdürülebilir olmadığını gösterdi. Yıllardır süregelen anlayış neydi? Her doğal afet sonrasında insanlar yıkılan evlerinin önünde ‘nerede bu devlet, bize yardım etsin’ diye ağlayıp, sızlanıyorlardı. Afet bölgesine giden devlet büyükleri de popülist politika uğruna, ‘korkmayın, devlet baba yanınızda, yaralarınız sarılacak’ derdi. Sonra da makamlarına döndüklerinde, ‘biz bu yükün altından nasıl kalkacağız, nereden kaynak bulacağız?’ diye bu sefer de onlar inim inim inlerlerdi.

Konutlardaki sigortalılık oranı

Zaten vaat edilen sözler de tutulmazdı. 99 depremi bize bir şeyi daha gösterdi. Bir daha yaşanacak bir depremde, devletin artık bu yükün altından kalkamayacağını ve kimseye de avuç açamayacağımızı. İşte zorunlu deprem sigortası bunun için gerekliydi ve 2000 yılının Eylül ayında uygulama başladı. Gelelim bugüne. Aradan geçen 11 yıl içinde sigortalanabilir 13 milyon konuttan, 3 milyon 300 bini zorunlu deprem sigortası yaptırdı. Yani, Türkiye’deki konutların yüzde 25’i deprem hasarına karşı sigortalanmış durumda.
Açıkça söylemek gerekirse; 99 depreminden önce 500 bin konutun sigortalı olduğunu hesaba kattığınızda, zorunlu deprem sigortası uygulaması ile 11 yılda 3.3 milyon konutun depreme karşı güvence altına alındığını ve bu konutların da her yıl sigortalarını yenilediğini düşündüğünüzde, bunun üzerine bir de sigorta bilinci yeterli düzeyde gelişmemiş bir ülke olduğumuzu eklediğinizde, zorunlu deprem sigortası ile ciddi bir başarı yakalandığı ortaya çıkacaktır. Peki, bu gelişme yeterli mi? Elbette, değil. Sıkça karşılaştığım sorulardan biri, birgün gelip de Türkiye’deki konutların hepsinin depreme karşı sigortalanıp, sigortalanmayacağı. Bu soruya verdiğim cevap ise aynen şudur: Ne zaman ki bu ülkede tüm araçlar, tüm konutlar, tüm işyerleri, tüm meslek sahipleri, tüm çiftçiler sigorta yaptırır; o zaman, 13 milyon konutun hepsi de zorunlu deprem sigortası ile sigortalanır. Varın artık ne demek istediğimizi siz düşünün. O nedenle de bana göre, mevcut konutların yarısı bile deprem sigortası yaptırsa bu, hem sigortacılık adına hem de ülke adına önemli bir gelişmedir.
Tabi bu noktada da bazı kesimlere düşen görevler var. Birincisi, halkın deprem konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor ki, deprem sigortası da bu bilincin bir parçası.
İkincisi ise, zorunlu deprem sigortasının gelişmesinde en büyük görev sigorta şirketlerine ve şirketlerin satış kanalları olan acentelerine düşüyor. Daha da önemlisi artık konut sahiplerinin kendi malını kendi koruması gerektiğinin bilincine varıp, deprem sigortasını bir külfet olarak görmemesi ve sigortasını yaptırması gerekiyor.

Hedefimiz, 5.5 milyon konutu sigortalamak

DASK İdarecisi Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, 1999 yılında meydana gelen Marmara ve Düzce depremleri sonrasında yapılan çalışmalar arasında en önemli başarı öykülerinden birinin DASK ve Zorunlu Deprem Sigortasının hayata geçirilmesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘Yaşanan büyük felaketi takiben, çok kısa süre içinde zorunlu deprem sigortası uygulamaya alındı ve bugün uluslararası arenada herkesin örnek gösterdiği bir model haline geldi. Tanıtım ve bilinçlendirme çalışmalarına verdiğimiz ağırlık sayesinde sigortalılık oranını 2010’un ilk yarısı itibariyle yüzde 25’e yükselttik. Bu sayede 3.3 milyon konutun zorunlu deprem sigortasıyla güvence altına alınması sağlandı. Zorunlu deprem sigortası 2009’da sigorta sektörünün hayat dışı segmentinde en hızlı büyüyen iki branştan biri oldu. Hedefimiz, sigortalı konutların sayısını 5.5 milyona çıkarmak.Halkın sigorta bilincini artırmak, DASK ve zorunlu deprem sigortasının bilinirliğini yükseltmek için son beş yılda yoğun iletişim faaliyetleri gerçekleştirdik. Sosyal sorumluluk hassasiyetiyle yaklaştığımız bu çalışmalarda reklam ve halkla ilişkilerin yanında doğrudan iletişime odaklanarak başarılı sonuçlar elde ettik. Zorunlu deprem sigortasının bilinirlik oranı 2008’de yüzde 52 iken 2009’da yüzde 70’e yükseldi. Önümüzdeki dönemde de DASK’ın bilinirliğinin artırılması, deprem sigortası bilincinin geliştirilmesi için iletişim faaliyetlerine devam edilecek.’

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL