Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı Anıtpark’ta

Düzce Damla
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı Düzce’ye geldi.
Kuzey Anadolu fay hattı deprem tırıDoğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) kuruluşunun 10. yıldönümünde deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırmaya yönelik yeni projesi Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ının Elazığ’dan başlattığı yolculuk Düzce’ye kadar uzandı. Halkın deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini edinmesi amacıyla Anıt Parkta yer alan Simülasyon TIR’ını Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri de gezdi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında 50 gün boyunca Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki 20 il ziyaret edilecek. İllerde düzenlenecek 115 eğitim semineri ve TIR etkinlikleriyle yaklaşık 40 bin kişiye doğrudan ulaşılması hedefleniyor.
DASK ve KRDAE işbirliğiyle Türkiye’de deprem bilincini geliştirmek için yola çıkan Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı zorunlu deprem sigortasının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Türkiye’de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 2009 yılı sonu itibariyle 3,5 milyonunun (yüzde 27) poliçesi bulunuyor. Zorunlu deprem sigortası poliçesi sahibi konutların sayısının 2010 yılı sonunda 5 milyona çıkarılması hedefleniyor. Bu sigorta, konutları doğrudan deprem kaynaklı hasarlara karşı teminat altına alıyor.
KRDAE çalışanlarından oluşan 10 kişilik ekip Düzce’de kamu görevlileri, öğrenciler ve halka depremi, depremden korunma yollarını ve zorunlu deprem sigortasını anlattı. Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ındaki simülasyon sistemi sayesinde katılımcılar, deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme fırsatı yakaladılar.

TIR’ı ziyaret edenlere ‘Deprem Geçecek, Hayat Devam Edecek’ temalı Depreme Hazırlık Eğitim Seti dağıtıldı.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL