444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı Anıtpark'ta

14 Haziran 2010
Düzce Damla
 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem  Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı Düzce’ye geldi.
 
Kuzey Anadolu fay hattı deprem tırıDoğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK)  kuruluşunun 10. yıldönümünde deprem ve zorunlu  deprem sigortası bilincini artırmaya yönelik yeni projesi  Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ının Elazığ'dan başlattığı  yolculuk Düzce’ye kadar uzandı. Halkın deprem anını  yaşayarak doğru davranış biçimlerini edinmesi  amacıyla Anıt Parkta yer alan Simülasyon TIR’ını  Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri de gezdi.
 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) işbirliğiyle hayata  geçirilen proje kapsamında 50 gün boyunca Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki 20 il ziyaret edilecek.  İllerde düzenlenecek 115 eğitim semineri ve TIR  etkinlikleriyle yaklaşık 40 bin kişiye doğrudan ulaşılması  hedefleniyor.
 
 
 
DASK ve KRDAE işbirliğiyle Türkiye'de deprem  bilincini geliştirmek için yola çıkan Kuzey Anadolu Fay  Hattı TIR'ı zorunlu deprem sigortasının  yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Türkiye'de zorunlu  deprem sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan  2009 yılı sonu itibariyle 3,5 milyonunun (yüzde 27)  poliçesi bulunuyor. Zorunlu deprem sigortası poliçesi  sahibi konutların sayısının 2010 yılı sonunda 5 milyona  çıkarılması hedefleniyor. Bu sigorta, konutları doğrudan  deprem kaynaklı hasarlara karşı teminat altına alıyor.
 
KRDAE çalışanlarından oluşan 10 kişilik ekip Düzce’de  kamu görevlileri, öğrenciler ve halka depremi,  depremden korunma yollarını ve zorunlu deprem sigortasını anlattı. Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ındaki  simülasyon sistemi sayesinde katılımcılar, deprem  anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme  fırsatı yakaladılar. 
 
TIR'ı ziyaret edenlere 'Deprem Geçecek, Hayat  Devam Edecek' temalı Depreme Hazırlık Eğitim Seti  dağıtıldı.

 

Okumaya Devam Edin

DASK, Deprem Riskine Telefon Kulübesi ve Otomobille Dikkat Çekecek

05 Haziran 2010 Cumartesi

Ev haline getirilmiş kulübe ve otomobil Kadıköy ve Bakırköy’de meydanlarda sergilenecek.

DASK Türkiye Genelinde 3,5 Milyon Poliçeye Ulaştı

04 Haziran 2010 Cuma

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, Türkiye genelinde 3,5 milyon poliçeye ulaştıklarını belirtti.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası için Akademisyenlerle Buluştu

26 Mayıs 2010 Çarşamba
DASK, Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırma ve sigortayı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında deprem ve ilgili alanlarda çalışma yürüten akademisyenlerle buluştu.