11 Yılda 11 Bin Hasar Dosyası Açıldı, DASK 22 Milyon Liralık Hasar Ödedi

SigortacıGazatesi
DASK’ın kurulmasından bu yana meydana gelen 322 hasarlı depremde 11 bin hasar dosyası açılırken 22 milyon liralık hasar ödendi. Hasarlarda Ege Bölgesi başı çekerken, sigortalılık oranında Marmara ve İç Anadolu önde gidiyor. Bugün gelinen noktada DASK’ın tek bir depremde 5 milyar liraya kadar ödeme yapma gücü bulunuyor.
17Ağustos 1999 felaketinin, yani bir deprem bölgesinde yaşadığımızı çok acı bir şekilde idrak etmemizin üstünden 12 yıl geçti. Böyle bir depreme karşı önlem alma düşüncesiyle hareket ederek kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kuruluşunun üstündense 11 yıl geçti. Her ne kadar depremin yıkıcı sonuçlarını yaşayarak öğrenmiş olsak da halk olarak sigorta bilincimiz hâlâ çok düşük seviyelerde. 30 Aralık 2010 itibariyle 73.722.988 kişilik nüfusa sahip olan Türkiye’de zorunlu olmasına rağmen deprem sigortasına sahip konut oranı sadece yüzde 27. 2010 yılında 817 bin 92 adet yeni konut yapımı için yapı ruhsatı alındı ve böylece yeni ev yapım sayısı ülke tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak bu rekor büyümenin zorunlu deprem sigortalarına yansıdığı söylenemez. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de deprem sigortalı konut sayısı henüz 3,5 milyona ulaştı. Türkiye’deki sigortalanabilir konut sayısıysa 13 milyonun üzerinde.
DASK’ın kurulmasından bu yana Türkiye’de 322 hasarlı deprem meydana geldi. Bu depremlerde 11 bin hasarlı konuta 22 milyon liranın üstünde ödeme yapıldı. 17 Ağustos’tan sonra benzer büyüklükte bir deprem felaketi yaşanmasa da, DASK çok önemli bir işlev yüklenerek, 11 bin hasarlı konutun yarasını sardı. Eğer DASK kurulmasaydı, muhtemelen bu konutların sahipleri başlarının çaresine bakmak zorunda kalacak ya da ‘devlet baba bize sahip çıksın’ söylemine başvurmaktan başka çareleri olmayacaktı.
Türkiye, yurtdışı ve yurtiçi sektör temsilcilerinin her zaman ifade ettiği gibi, sigorta bilincinin yeni yeni geliştiği, ama sigorta potansiyelinin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Ancak görülüyor ki, özellikle deprem sigortasının önemi henüz anlaşılamamış. Sektör yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, bütün branşlarda olduğu gibi deprem sigortalarında da eğitimin önemine bir kez daha dikkat çektiler. DASK da üç yıldır bilinci artırmak için çalışmalara hız vererek, gerek Fay Hatları TIR’ı gerekse Hürriyet Treni’yle, Türkiye’yi il il dolaşıp deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimine ara vermeden devam ediyor.

‘Sigorta Yaptırmak Aklıma Gelmedi’

Yine Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı açıklamada, 2009 yılında yapılan bir araştırmanın ilginç sonuçlarına yer veriliyor. Zorunlu deprem sigortası yaptırmama nedenlerinin sorulduğu araştırmada, katılımcıların yüzde 39’u “Aklıma gelmedi”, yüzde 23’ü “Pahalıdır diye düşündüm”, yüzde 11’i “Kayalık zeminde oturuyorum”, yüzde 9’u “Yakın zamanda deprem olmaz”, yüzde 7’si “Hasarımı alamam diye düşündüm”, kalan yüzde 5’i ise “Depremde ölürüm” yanıtlarını vermiş. Ancak tablonun bir de iyi tarafı var. Kuruluşunun 11’inci yıldönümünde ele aldığımız DASK yaşanan depremlerde başarılı bir sınav verdi. Müsteşarlık, Simav’da 19 Mayıs’ta meydana gelen depremin hasarlar tazmini için 1.100 sigortalı konutun 375’ine 1,5 milyon liralık hasar ödemesi yapıldığını açıklayarak, “DASK’ın tek bir hasarda ödeme gücü, kendi kaynakları ve reasürans korumasıyla birlikte 5 milyar liraya ulaşmış ve böylece 11 yılda dünyanın en büyük sigorta havuzlarından biri haline gelmiştir” ifadesine yer verdi.

Ege’nin Hasarını İç Anadolu Ödüyor!

DASK’ın kuruluşundan bu yana en çok hasara yol açan depremler ağırlıkla Ege Bölgesinde gerçekleşti. Hasar ödemesi de yine en çok bu bölgeye yapıldı. Ege’yi Doğu ve Güneydoğu takip ediyor. Ancak bu bölgelerde sigortalılık oranı diğerlerine göre düşük kalıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki ekonomik yoksunluğun sigortalılık oranı üzerinde etkisi olsa da, Ege sosyoekonomik bakımdan daha farklı bir durumda. Ama, benzer durumdaki İç Anadolu’ya göre sigortalılık oranının 4 puan düşük olduğu görülüyor: Ege: % 25, İç Anadolu: % 29. Üstelik Ege, deprem açısından İç Anadolu’dan çok daha riskli bir bölge. Zaten DASK’ın kuruluşuyla beraber en çok hasar dosyası açılan ilk 10 deprem arasında Ege 5 depremle başı çekerken, İç Anadolu’daki hiçbir deprem ilk 10 arasına giremiyor. Yani İç Anadoluluların yaptırdığı sigortayla Egelilerin hasarı ödeniyor.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL