Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor’un Bu Yılki Kazananları

DASK’ın bu yıl dördüncüsünü düzenlediği  “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasının kazanan illeri belli oldu. Yarışmada Sakarya birinci, Ordu ikinci, Çanakkale ve Muğla ise üçüncü olurken, birinci il 100.000 TL, ikinci il 60.000 TL, üçüncü olan il ise  30.000 TL tutarında malzeme kazandı.

Türkiye’deki yerel yönetimleri güvenceli ve sigortalı bir yaşam için teşvik etmek amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmaya Türkiye genelinde büyük bir ilgi gösterildi. Yarışmaya katılan şehirlerin değerlendirmelerinde, zorunlu deprem sigortası için gerçekleştirdikleri tanıtımlar, sigortalılık oranı ve ulaştıkları poliçe sayıları gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Kazanan İllerin Çalışmaları

Yarışmada birinci olan Sakarya, yarışma döneminde Sakarya Okul Tabanlı Afet Eğitimi Yaygınlaştırma Projesi (OTAEP) ve “Afete Hazır Kadın” projelerini gerçekleştirirken, bu çerçevede toplamda 1000 kadına doğal afet, yangın ve DASK eğitimleri verildi.

Yarışmanın ikincisi Ordu’da ise DASK logolu imsakiyelerin basımının yanı sıra ve Cuma nazamında DASK konulu vaazlar ve hutbeler okundu. Şehirde ayrıca DASK konulu pankatlar ve şehir genelinde yapılan anonslarla halkı bilinçlendirme çalışması yapıldı.

Yarışmada Muğla ile birlikte üçüncülüğü paylaşan Çanakkale’de ise “Afete  Hazır Aile” eğitimlerinin yanında, şehir genelindeki kamu spotları ile bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, Muğla’da ise il ve çevre illerde yapılan sunum ve toplantıların yanında şehir genelinde geniş çaplı afiş ve broşür dağıtımları gerçekleştirildi.

Siz de çok geç kalmadan Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olmak istiyorsanız, hemen Sigortam’net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler

DASK 2020 Değişiklikleri

DASK 2020 Değişiklikleri

Marmara Bölgesinde 1999 yılında yaşanan ve maddi manevi büyük kayıplara yol açan depremin...ardından, ülkemizin en büyük eksikliklerinden biri olan deprem sigortası gündeme geldi. Hem devleti hem de vatandaşları zor durumda...bırakan afet sonrası hızlıca örgütlenen DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak 2000 yılında görev ve faaliyetlerine...başladı. ZDS (Zorunlu Deprem Sigortası) edindirmek, uygulamak ve yönetmek, bu kurumun başlıca sorumluluğudur. Formaliteleri...iyileştirme çalışmalarına devam eden kurum, 2020 yılında vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için yönetmeliğini güncelledi....DASK 2020 değişiklikleri hakkında merak ettiklerinizi bu sayfadan öğrenebilirsiniz. [widget...id="sigortamnet_dask_widget-2"]

DASK Sigortası Neden Gerekli?

Ülkemizin coğrafi konumu, dünya üzerinde deprem açısından...en riskli bölgelerden biridir. Doğal afetler içerisinde en sık yaşadığımız deprem sonucunda, ciddi maddi kayıplar ortaya...çıkabilir. ‘Deprem geçecek, hayat devam edecek’ mottosuyla yola çıkan DASK, afet sonrasında vatandaşların kaldığı yerden...hayatlarına devam edecek güvenceyi sağlamayı amaçlar. Depremin boyutu ne olursa olsun, depremden kaynaklanan infilak, yangın, tsunami,...yer kayması gibi risklere karşı konut sahibine maddi güvence sağlar. Deprem sonucunda meydana gelen hasar kısmi de olsa, konut...oturulmaz vaziyete de gelse, hayatın normale dönmesi için gereken tazmini hızlı şekilde yerine getirir. Aynı zamanda Zorunlu Deprem...Sigortası yaptırmak, kişilerin sosyal sorumluluğudur.

DASK Sigortasındaki 2020 Yenilikleri Neler?

Zorunlu Deprem Sigortası...Tarife ve Talimat Tebliği’nde yapılan düzenlemeler, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca resmi gazetede yayınlandı. 1 Ocak 2020’den...itibaren geçerli olacak olan yenilikler arasında 2020 DASK fiyatları, DASK primi neye göre belirlenir?...gibi konular var. Fiyatlandırma politikasında iyileştirme düzenlemeleri yapan kurum, bilimsel verilerle vatandaşların ihtiyaçlarını...bir araya getirerek sigorta oranını artırmayı ve bu hizmetten herkesin yararlanmasını hedefliyor. Yeniliklerin alt yapısı...oluşturulurken deprem risk haritası güncellendi ve zorunlu deprem sigortası azami teminat tutarı...değiştirildi.

2020 DASK fiyatları değişir mi?

Konut sahiplerinin en çok merak ettiği DASK fiyatları arttı...mı konusu, resmi gazetede yapılan tarife değişikliği duyurusu ile açıklığa kavuştu. Buna göre asgari prim tutarı,...deprem risk haritalarında birinci ila beşinci arasında değişen risk bölgelerine göre 110 - 80 - 60 - 50 ve 40 TL olarak...belirlendi.

Binaların Niteliklerine Göre Yapılan Yenilikler Neler?

Yenilenen DASK hesaplama metodlarına...göre belirlenecek olan
DASK...fiyatlarıüzerinde binaların öznitelikleri de etkili olacak. Bina yaşları 2000’den öncesi ve sonrası olarak dikkate...alınacak. 2000 yılından önce inşaat ruhsatı alan binalarda ve zemin üstü 8 kat ya da üstü olan yapılarda tarifeye %10 eklenirken,...zeminden yukarı 3 kata kadar olanlar için %10 indirim uygulanacak. Hesaplama yapılırken zemin katlar ile altında kalan bodrum katlar...dikkate alınmayacak. Genel olarak risk grubu, zemin şartları, TDTH (Türkiye Deprem Tehlike Haritası) kaynakları, konum, bina yapısı...ve öz nitelikler gibi faktörlerin hepsi bir arada değerlendirilecek. Süresi dolduğunda 1 ay içinde yenilenen poliçelerde %10 indirim...yapılacak.

DASK Kapsamında Verilen Azami Teminat Tutarı Ne Kadar?

1 Ocak 2020 öncesi yapı tarzında ayrım yapılmadan...verilen teminat 190.000 TL iken, yeni düzenleme sonrası 215.000 TL’ye yükseltildi. Sigorta bedeli hesaplamasında esas metrekare...bedelleri ise şu şekilde değiştirildi: • Betonarme, karkas ve çelik yapılar: 1020 TL • Yığma kâgir yapılar: 725 TL •...Diğer yapılar: 355 TL

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmanın Avantajları

• DASK veri tabanına göre 2000 yılından...2019 yılının sonuna kadar 658 maddi hasarlı deprem gerçekleşti. 25.289 poliçe üzerinden 191.000.000 TL hasar ödemesi...yapıldı. • 2019 yılı içerisinde 12 Ağustos’a kadar 31 maddi hasarlı deprem gerçekleşti. 828 poliçe üzerinden 3.2 milyon TL...hasar ödemesi yapıldı. Yukarıdaki verilere göre Zorunlu Deprem Sigortası’nın mecburiyetindeki haklı nedenler ortadayken, doğal...afetlerden olumsuz etkilenen binlerce vatandaşın mağduriyeti DASK tarafından büyük ölçüde giderilmiştir. Buna rağmen...Türkiye’deki konutların ZDS oranı halen %52’dir. Mesken güvenliğinizi maddi güvence altına almak için yaptırmanız gereken DASK...ne kadar diye hesaplamak için Sigortam.net hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz. Size özel poliçe teklifleri için hızlıca...başvuru yapabilir, uzman ekibimizle iletişime geçerek canlı destek alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL