AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Sigorta Bilincini Yaymak İçin En Etkili Yöntemin Hangisi Olduğunu Söyledi?

sigortahaber.tv

 

‘Eğitimle sigorta bilinci artırılmalı’

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Sigorta Bilincini Yaymak İçin En Etkili Yöntemin Hangisi Olduğunu Söyledi?Akut Başkanı Nasuh Mahruki insanların doğal afetler karşısında bilinçli olabilmeleri için eğitimin her çeşit algıya hitap edebilmesi gerektiğini söylerken, halkı bilgilendirmede ünlülerin mesajlarının etkili olduğunu vurguladı.17 Ağustos depreminin üzerinden 11 yıl geçti. Anılarımız hala hafızalarda. O günden bugüne doğal afetlerle karşılaştığımızda neler yapmamız konusunda henüz yeterli bir bilgiye sahip olamadık. Ülkemizin yüzde 95′i deprem riski ile karşı karşıya. Fakat buna rağmen hala bu konuda yeterli algımız olmadığı gibi maddi açıdan zarar görmemizin önüne geçebilecekZorunlu Deprem Sigortası (ZDS) yaptırmıyoruz. Büyük felaketin üzerinden 11 yıl geçmiş olmasına rağmen henüz 4 konuttan 1′i Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmış. Doğal afetlere karşı bilinç düzeyini artırmak ve hiç olmazsa maddi kayıplarımızın karşılanması için ZDS’nın önemini vurgulamak adına, Akut sigorta şirketleri ile çeşitli kampanyalara imza atmaya devam ediyor. AKUT ve Aksigorta 2010 yılında başlayan ve beş yıl sürecek olan bir sosyal sorumluluk projesi başlatarak sigorta bilinci yaratmak adına önemli adımlar attılar. “Hayata Devam Türkiye” adı verilen proje bu yıl iki aylık bir maraton sonunda ilk etabını tamamladı. 17 Ağustos Depremi’nde de büyük başarılara imza atan AKUT Başkanı Nasuh Mahruki projenin ilk etabını sigorta bilincine vurgu yaparak Sigortahaber Tv’ye değerlendirdi. Bilinç düzeyinin artması için eğitimlerin sürekli ve her algıya hitap edecek şekilde olmasının önemini vurgulayan Mahruki sözlerine şöyle devam etti “Türkiye’de sigorta bilinci konusunda genel bir eksiklik var ve biz eğitim faaliyetlerimizin vatandaşlarda tutum değişikliğine neden olmasını ümit ediyoruz. Bu projedeki amaç aslına bakarsınız tamamen bir toplum bilinçlendirme ve eğitim faaliyeti. Esas olan devamlılık ve tekrarlardır. Sürekli ve düzenli tekrarlarla vatandaşın bilinçaltına, bilincine işlemek, algılarında değişiklik yaratmak ve bu öğrenmelerin, bilgilerinde davranış değişikliğine yol açmasını arzu ediyoruz.”

DASK ile konutunuzu depreme karşı koruma altına alın!

AKUT olarak doğal afetler sırasında pek çok can kurtarmış olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirten Mahruki “Bir daha böyle acılar yaşanmasın diye AKUT ve Aksigorta olarak bilgimizi ve gücümüzü birleştirerek “Hayata Devam Türkiye” dedik ve 2 ay süren turumuzda vatandaşlarımızın böyle özel bir çalışmaya ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Aksigorta’ya afet eğitimi konusunda yaptığı öncülük için teşekkür ediyorum .” dedi. 17 Ağustos depremini yaşamanın ürkütücü de olsa bizlere deneyim açısından önemli bir ders olduğunu kaydeden Mahruki “Bu amaçla Aksigorta ile birlikte yürüttüğümüz “Hayata Devam Projesi”nde bir deprem simülatörü kullandık bu da projeye ciddi anlamda değer kattı” dedi. Mahruki sözlerini eğitime vurgu yaparak noktaladı: “Türkiye’nin afete dayanıklı bir toplum olabilmesi ve yurttaşların davranışlarında değişiklik yaratabilmemiz için eğitim, toplum bilinçlendirme çalışmalarında sürekliliğin, devamlılığın, tekrarların olması gerekir.”

Sanatçı mesajları etkili

Mahruki, insanlarda davranış değişikliğine yol açabilmek için eğitimin sürekli olması gerektiğini belirtirken bir diğer önemli noktanın algıya ulaşmakta olduğunu söylüyor. Mahruki “Vatandaşlarımızın bir kısmı eline bir broşür verildiğinde bunu okuyabiliyor ama bu çok küçük bir yüzde. Bir kısmı simülatörde kendi deneyimlediği zaman o farkındalığa ulaşıyor. Bir diğer kısmı tiyatro oyununu izlerken hem gülüyor, eğleniyor, keyifli vakit geçiriyor hem de arada küçük küçük
mesajlar alıyor. Başka bir bölümü de özellikle televizyonda izlemekten hoşlandığı kişilerden bunları duyunca daha çok etkileniyor. Örneğin “Hayata Devam Projesi”nde 30 kadar değerli sanatçımıza bizim topluma vermek istediğimizmesajlarını söylettik. Bazı yurttaşlarımız ki epey bir kitle diyebilirim buna, bu tür mesajları bu insanların ağzından duymaktan daha çok etkileniyor. O yüzden burada önemli olan elimizdeki enstrümanları en verimli şekilde kullanmak ve toplumun geniş bir kesiminin bu mesajları bu bilgileri öğrenmelerini sağlamak.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL