Sigortacılar için Depremden Sonraki En Büyük Tehdit Ne?

sigortahaber.tv
Sel, depremden sonraki en büyük tehdit
Sigortacılar için Depremden Sonraki En Büyük Tehdit Ne?Artık Doğu Karadeniz’in kaderi haline gelen sel, 26 Ağustos’ta Rize’yi bir kere daha vurdu ve 13 kişi hayatını kaybetti. Son felaketle birlikte, bölgede 2005’ten bu yana gerçekleşen sel ve heyelan felaketlerinin sayısı 12’ye, hayatını kaybeden kişi sayısı 49’a çıktı. Sigortacılar açısından bakıldığında Rize’deki sel bir uyarı niteliği taşıyor. Çünkü yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde İstanbul başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinde şiddetli yağışlar sel, su baskını ve heyelan gibi felaketlere yol açıyor. Sanayileşmiş bölgelerde yaşanan bu felaketler sektörü büyük oranda zarara uğratıyor. Şimdiye kadar en büyük hasar geçtiğimiz yıl İstanbul’daki Ayamama Deresi’nin taşmasıyla meydana gelmiş ve sektör 700 milyon lira hasar ödemişti. Türkiye’yi tehdit eden doğal afetler arasında sel, depremlerin ardından ikinci sırada geliyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Türkiye’de su baskınları, doğal afetler içerisinde en sık karşılaşılan ve ekonomik kayıpları hayli yüksek olan olaylar arasında yer alıyor. İklim değişiklikleriyle yakından ilgili olan su baskınlarının büyüklüğü ve sıklığı bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Kurak bölgelerdeki yetersiz bitki örtüsü ve dik meyiller, ani su baskınlarının hızını artırıyor. Erozyon ve çarpık kentleşme de en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle şehir planlaması aşamasında arazinin yanlış kullanımı, yetersiz yağmur suyu drenaj sistemleri, son yıllarda İstanbul, Ankara gibi büyük illerde yaşanan ve önceden tahmin edilemeyen, ani su baskınları riskinin sürekli artmasına yol açıyor.
2010 felaket yılı
 Avrupa: Almanya mayıs ayında sellere teslim olurken, İngiltere’de 81 yılın en kurak ayları yaşandı.
 Rusya: Son 130 yılın en kurak yazında Rusya’daki yangınlarda günde 700 kişi zehirlenerek öldü.
 Çin: Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletindeki toprak kayması sonucu 1.117 kişi öldü, 627 kişi ise kayıp.
 Brezilya: Nisan ayında Rio de Janeiro’da sellerin oluşturduğu toprak kayması 212 kişiye mezar oldu.
 Afrika: Sahel Bölgesi’nin doğusundaki kuraklık yüzünden 10 milyon insan açlıkla boğuşuyor.
 Pakistan: Pakistan’daki seller nedeniyle 2.000 kişi hayatını kaybederken, felaket 14 milyon insanın hayatını olumsuz yönde etkiledi.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL