Sigortacılar için depremden sonraki en büyük tehdit ne?- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortacılar için Depremden Sonraki En Büyük Tehdit Ne?

sigortahaber.tv
 
Sel, depremden sonraki en büyük tehdit
 
Artık Doğu Karadeniz’in kaderi haline gelen sel, 26 Ağustos’ta Rize’yi bir kere daha vurdu ve 13 kişi hayatını kaybetti. Son felaketle birlikte, bölgede 2005’ten bu yana gerçekleşen sel ve heyelan felaketlerinin sayısı 12’ye, hayatını kaybeden kişi sayısı 49’a çıktı. Sigortacılar açısından bakıldığında Rize’deki sel bir uyarı niteliği taşıyor. Çünkü yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde İstanbul başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinde şiddetli yağışlar sel, su baskını ve heyelan gibi felaketlere yol açıyor. Sanayileşmiş bölgelerde yaşanan bu felaketler sektörü büyük oranda zarara uğratıyor. Şimdiye kadar en büyük hasar geçtiğimiz yıl İstanbul’daki Ayamama Deresi’nin taşmasıyla meydana gelmiş ve sektör 700 milyon lira hasar ödemişti. Türkiye’yi tehdit eden doğal afetler arasında sel, depremlerin ardından ikinci sırada geliyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Türkiye’de su baskınları, doğal afetler içerisinde en sık karşılaşılan ve ekonomik kayıpları hayli yüksek olan olaylar arasında yer alıyor. İklim değişiklikleriyle yakından ilgili olan su baskınlarının büyüklüğü ve sıklığı bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Kurak bölgelerdeki yetersiz bitki örtüsü ve dik meyiller, ani su baskınlarının hızını artırıyor. Erozyon ve çarpık kentleşme de en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle şehir planlaması aşamasında arazinin yanlış kullanımı, yetersiz yağmur suyu drenaj sistemleri, son yıllarda İstanbul, Ankara gibi büyük illerde yaşanan ve önceden tahmin edilemeyen, ani su baskınları riskinin sürekli artmasına yol açıyor.
 

 

 

 
2010 felaket yılı
 
 Avrupa: Almanya mayıs ayında sellere teslim olurken, İngiltere’de 81 yılın en kurak ayları yaşandı.
 
 Rusya: Son 130 yılın en kurak yazında Rusya’daki yangınlarda günde 700 kişi zehirlenerek öldü.
 
 Çin: Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletindeki toprak kayması sonucu 1.117 kişi öldü, 627 kişi ise kayıp.
 
 Brezilya: Nisan ayında Rio de Janeiro’da sellerin oluşturduğu toprak kayması 212 kişiye mezar oldu.
 
 Afrika: Sahel Bölgesi’nin doğusundaki kuraklık yüzünden 10 milyon insan açlıkla boğuşuyor.
 
 Pakistan: Pakistan’daki seller nedeniyle 2.000 kişi hayatını kaybederken, felaket 14 milyon insanın hayatını olumsuz yönde etkiledi.

Benzer İçerikler

DASK, 15 Yıl İçinde 160 Milyon TL Tazminat Ödemesi Yaptı!

Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ndan alınan bilgiye göre son 15 yıl içerisinde depremzedelere 160 milyon TL’yi aşan tazminat ödendi. 

Devamını Oku

Konutların Yalnızca Dörtte Biri Sigorta Sahibi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından kamuoyu ile paylaşılan verilere göre, 2012 Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de bulunan konut sayısı toplamda 16 milyon 375 bin 840 adete ulaştı. 

Devamını Oku

Dask’a İlgi Yetersiz

Selamet Yazıcı, son 60 yıl içinde Türkiye'deki doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasarların üçte ikisinin deprem nedeniyle meydana geldiğini kaydetti. 

Devamını Oku