Türkiye Deprem Poliçesi Üretiminde 3. Sırada!

Doğal Afet Sigortaları (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar, Türkiye’nin deprem sigortasında dünyadaki ülkeler ile kıyaslandığında en fazla poliçe üretimi yapan 3. ülke olduğunu söyledi. Ayrıca Çağlar, deprem sigortasının önemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Deprem sigortasının bilincini ve farkındalığını artırmayı amaçladıklarını ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çağlar, konumu nedeniyle Türkiye’nin ve dünyanın deprem tehlikesinde olduğunu ve bu konuda vatandaşlara önlem almaları için uyarılarda bulunulduğunu dile getirdi.

Çağlar, malesef dünya geneline bakıldığınında 2013’te 140 milyar dolarlık doğal afet hasarının yaşandığını fakat bu hasarın yalnızca 45 milyar dolarının sigorta kapsamında yer aldığını vurguladı.

 

 

Türkiye’nin %57’si Birinci ve İkinci Derece Deprem Riski Altında

Depremin Türkiye’de yaşanabilir doğal afetler içinde %61 ile en büyük orana sahip olduğuna dikkat çeken Çağlar, Türkiye’nin %57’sinin özellikle birinci ve ikinci derece deprem riski altında olduğunu belirtti. Ülkemizde yaşayanların % 70’inin, büyük sanayi kuruluşlarımızın ise %75’inin aktif fay hatları üzerinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Deprem sigortası priminin yılda ortalama 111 TL olduğuna söyleyen Çağlar, aylık az primlerle büyük varlıkların sigortalanabileceğinin önemine değindi. Özellikle 1999 depreminden sonra deprem sigortası bilincinin arttığını rakamsal olarak bakıldığında %4 seviyesinden %38 seviyelerine ulaştığına dikkat çekti. 

Türkiye’de toplama bakıldığında deprem poliçesinin 6,7 milyon olduğunu, 2017 yılı için beklentilerinin ise 10 milyon olduğunu, bu amaçla çalışmalar yaptıkalrını dile getirdi. Türkiye’nin illerini gezdiklerini belirten Çağlar, depremi yaşayan illerde sigorta bilincinin daha yerleşmiş olduğunu, bu bölgelerin de Türkiye’nin batı taraflarında yer aldığını söyledi. Doğu illerinde bu bilincin az olduğunu fakat Van’da yaşanan depremin sigorta bilincini yükseltmede etkili olduğunu vurguladı. Özellikle Sivas ilinde sigortalılık oranının çok düşük olduğunu söyleyen Çağlar, burada sigorta bilincinin yükseltilmesine yönelik çalışılması gerektiğini belirtti.

DASK olarak şimdiye kadar 22 bin hasarı kapsam altına aldıklarına dikkat çeken Çağlar, bu amaçla 160 milyon TL harcama yaptıklarını, yalnızca Van ili için 125 milyon TL ödeme yaptıklarını vurguladı.

Siz de deprem riskinin farkında olun, büyük kayıplar yaşamadan deprem sigortanızı yaptırın. Sigortam.net’ten DASK başvuru formunu doldurun, en uygun DASK fiyatları ile sizi arayalım.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL