Türkiye’de Hane Halkının % 35’i Zorunlu Deprem Sigortasına Sahip

Doğal Affet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü İsmet Güngör: “Türkiye’de hane halkının % 35’i zorunlu deprem sigortasına sahip” dedi.

Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak 13 yılda 6 milyon haneyi poliçelendirdiklerini söyledi.

Türkiye’de 11 milyon konutun zorunlu deprem sigortasının olmadığını vurgulayan Güngör, “DASK olarak geçmiş 13 yılı incelediğimizde 6 milyon poliçeyi geçmiş durumdayız. Gelinen nokta itibariyle baktığımızda bu işe başlarken birkaç yüz bin poliçe varken şu anda 6 milyon poliçenin olmasının çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak halen 17 milyon konuttan sadece 6 milyonunun zorunlu deprem sigortası olması da bizim daha çok gidecek yolumuz olduğunu gösteriyor” dedi.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Konutlardaki deprem sigortası zorunluluğunu anlatmak için ülkeyi adım adım gezdiklerini anlatan Güngör, önemli olan noktanın sadece zorunlu bir deprem sigortası yaptırmak olmadığını, bunun toplumu bilinçlendirme meselesi olduğunu bildirdi. Ayrıca Güngör, toplumun bilinçlenmesi gerektiğini, bu bilinçlilik seviyesiyle de depreme karşı önlemler alınacağını düşündüğünü söyledi.

Depremle mücadelenin bir süreç olarak görülmesi gerektiğini işaret eden Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz her ne kadar zorunlu deprem sigortası diyorsak da her şeyin güvenli yaşamla başladığını söylüyoruz. Güvenli binalarla her şeyin başladığını vurguluyoruz. Güvenli binalarda oturacağız, bu güvenli binalarla halkımızın güvenle yaşadığını sağlıyor olacağız. Bu kapsamda kentsel dönüşüm projelerini destekliyoruz. Sonrasında deprem anında toplumumuzun doğru davranışları benimsemesini sağlayacağız. Her yıl kamuoyu araştırması yapıyoruz. Toplumumuzdaki deprem algısını ülkenin her bölgesinde çok hassas bir şekilde ölçmeye çalışıyoruz. Araştırmalar sonucunda sevindirici taraf, halkımızın % 90’a yakınının zorunlu deprem sigortasının yani deprem algısının farkında olduğu sonucuna vardık.”

Geçen yıl yürürlüğe giren doğal afet kanunuyla artık hane sahiplerinin elektrik ve su abonelik işlemleriyle kredi çekimlerinde zorunlu deprem sigortasının sorgulandığını hatırlatan Güngör, bunun insanları bir şekilde zorunlu deprem sigortası yaptırmaya teşvik ettiğini belirtti.

Güngör, sözlerine şunları ekledi: “Türkiye’de hane halkının % 35’i zorunlu deprem sigortasına sahip. Bu oran, Kahramanmaraş’ta % 21 seviyelerinde. Kahramanmaraş’ın hemen hemen hepsinin birinci derecede deprem bölgesinde olduğunu, Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bir şehir için bu oranın fevkalade düşük olduğunu belirtmek istiyorum. Bu oranların hızlı bir şekilde yukarı çekilmesi gerekmektedir. Türkiye genelinde il bazında baktığımızda Bolu ve Yalova’nın yaklaşık % 60 oranında olduğunu biliyoruz. Marmara Bölgesi için bunun % 35-40 seviyesinde olduğunu görüyoruz.”

Zorunlu Deprem Sigortası fiyatlarını öğrenmek ve sigorta başvurusu yapmak için Sigortam.net’ten başvuru formu doldurun.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL