Türkiye’de DASK Oranı %40’ı Aştı

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de daha önce yaşanan acıların yaşanmaması ve olası bir deprem halinde ortaya çıkacak ekonomik problemlerin önüne geçilmesi için hayata geçirilen Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile sigortalanan konut sayısı 7.2 milyona ulaştı. Bu sayı Türkiye’deki konutların %41.30’unun zorunlu deprem sigortasının olduğu anlamına geliyor. Ancak uzmanlara göre halen yeterli seviyede değiliz.    

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Sigortalılık Oranı En Yüksek Olan Bölge Marmara

Yakın dönemde 17 Eylül 1999 Marmara Depremi ve sonrasındaki 12 Kasım 1999 Düzce Depremi ile halen etkilerinin devam ettiği iki önemli felaketi yaşayan Marmara Bölgesi, DASK sıralamasında hem bina sayısı, hem de Türkiye genelindeki yüzdesel payı açısından ilk sırada yer alıyor. DASK istatistiklerine göre Marmara Bölgesi’ndeki 6 milyon 14 bin 550 konutun, 3 milyon 57 bin 591’inde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. %50.8 ile Türkiye’deki sigortalılık oranının en yüksek olduğu bölge olan Marmara Bölgesi’ni ise sırasıyla %40.5 sigortalılık oranı ile İç Anadolu Bölgesi, %38.40’la Ege Bölgesi, %35.80’le Akdeniz Bölgesi, %33.10’la Karadeniz Bölgesi, %30.20 ile Doğu Anaolu Bölgesi ve %28.10’la Güney Doğu Anadolu Bölgesi izliyor.

Dask İstatistiği

Deprem Sonrası Binalarda DASK Oranı Daha Yüksek

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntı ise binaların inşa yılına göre sigortalılık oranları oldu. DASK’ın açıkladığı verilerde 2007 yılı sonrası binalar %37.88’lik sigortalılık oranı ile en yüksek paya sahip olurken, 2000 – 2006 yılları arasında inşa edilen binalardaki sigortalılık oranı ise %25.80 oldu. İstatistiklerde en çarpıcı sonuç ise 1999 yılı öncesi binalardaki sigortalılık oranlarında ortaya çıktı. 1997 – 1999 yılları arasında inşa edilen binalarda sigortalılık oranı sadece %7.76 olurken, 1975 öncesinde inşa edilen binalarda sigortalılık oranı ise %5.40’ta kaldı. Deprem sonrası inşa edilen binalardaki sigortalılık oranının yüksek olmasında konut kredisi alımlarında şart koşulan zorunlu deprem sigortası poliçesinin etkisinin yüksek olduğu düşünülüyor.

DASK Bina Yılı

Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin

Konutunuzu olası bir deprem sırasında meydana gelebilecek hasarlar karşısında korumak ve ekonomik yönden de bir hasarla karşılaşmamak adına zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçenizi vakit kaybetmeden yaptırmalısınız. Poliçe tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenmek ve poliçenizi kısa sürede yaptırmak için hemen DASK Başvurusu ile Sigortam.net’ten teklif alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL