31.086 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Türkiye’de DASK Oranı %40'ı Aştı

18 Nisan 2016

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de daha önce yaşanan acıların yaşanmaması ve olası bir deprem halinde ortaya çıkacak ekonomik problemlerin önüne geçilmesi için hayata geçirilen Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile sigortalanan konut sayısı 7.2 milyona ulaştı. Bu sayı Türkiye’deki konutların %41.30’unun zorunlu deprem sigortasının olduğu anlamına geliyor. Ancak uzmanlara göre halen yeterli seviyede değiliz.    

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Sigortalılık Oranı En Yüksek Olan Bölge Marmara

Yakın dönemde 17 Eylül 1999 Marmara Depremi ve sonrasındaki 12 Kasım 1999 Düzce Depremi ile halen etkilerinin devam ettiği iki önemli felaketi yaşayan Marmara Bölgesi, DASK sıralamasında hem bina sayısı, hem de Türkiye genelindeki yüzdesel payı açısından ilk sırada yer alıyor. DASK istatistiklerine göre Marmara Bölgesi’ndeki 6 milyon 14 bin 550 konutun, 3 milyon 57 bin 591’inde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. %50.8 ile Türkiye’deki sigortalılık oranının en yüksek olduğu bölge olan Marmara Bölgesi’ni ise sırasıyla %40.5 sigortalılık oranı ile İç Anadolu Bölgesi, %38.40’la Ege Bölgesi, %35.80’le Akdeniz Bölgesi, %33.10’la Karadeniz Bölgesi, %30.20 ile Doğu Anaolu Bölgesi ve %28.10’la Güney Doğu Anadolu Bölgesi izliyor.

Dask İstatistiği

Deprem Sonrası Binalarda DASK Oranı Daha Yüksek

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntı ise binaların inşa yılına göre sigortalılık oranları oldu. DASK’ın açıkladığı verilerde 2007 yılı sonrası binalar %37.88’lik sigortalılık oranı ile en yüksek paya sahip olurken, 2000 – 2006 yılları arasında inşa edilen binalardaki sigortalılık oranı ise %25.80 oldu. İstatistiklerde en çarpıcı sonuç ise 1999 yılı öncesi binalardaki sigortalılık oranlarında ortaya çıktı. 1997 – 1999 yılları arasında inşa edilen binalarda sigortalılık oranı sadece %7.76 olurken, 1975 öncesinde inşa edilen binalarda sigortalılık oranı ise %5.40’ta kaldı. Deprem sonrası inşa edilen binalardaki sigortalılık oranının yüksek olmasında konut kredisi alımlarında şart koşulan zorunlu deprem sigortası poliçesinin etkisinin yüksek olduğu düşünülüyor.

DASK Bina Yılı

Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin

Konutunuzu olası bir deprem sırasında meydana gelebilecek hasarlar karşısında korumak ve ekonomik yönden de bir hasarla karşılaşmamak adına zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçenizi vakit kaybetmeden yaptırmalısınız. Poliçe tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenmek ve poliçenizi kısa sürede yaptırmak için hemen DASK Başvurusu ile Sigortam.net’ten teklif alın.


Okumaya Devam Edin

Neden Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmalısınız?

587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası, deprem ile oluşacak maddi zararları sigorta bedeli kadar kapsar.

Zorunlu Deprem Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Deprem sigortası teminatları, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından belirlenmiştir. Teminatlar, sadece depremin neden olduğu hasarları değil, değil deprem sonrasında yaşananabilecek başka olumsuz koşullarıda karşılacak şekilde düzenlenmiştir.

Hasar Anında Yapmanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

Hasarın gerçekleştiğini öğrendiğiniz tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde DASK'na veya sözleşmeyi yapan sigorta şirketine ya da aracısına haber vermeniz gerekir.