Türkiye’nin Sadece %41’i DASK’lı

Depremin bir Türkiye gerçeği olduğu sözü dillere pelesenk olmuş durumda. Özellikle 1999 Marmara depremi felaketinden sonra bu sözü kanıksadık ve alınabilecek önlemlerle ilgili çokça konuşur hale geldik. Ama sözde aldığımız önlemler maalesef tam anlamıyla gerçeğe dönüşmüyor.

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

Devlet tarafından zorunlu olarak düzenlenen, olası bir depremde meydana gelebilecek hasarlara karşı bizi maddi anlamda koruyacak en temel önlem olan zorunlu deprem sigortası yaptırma oranı ülkemizde %41 oranında kaldı. Yani ülkemizdeki bütün konutların sadece %41’i zorunlu olmasına rağmen deprem sigortasını yaptırmış durumda.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu ( DASK) verilerine göre ülkemizde toplamda 17.661.690 adet konut bulunmakta. Bu konutların arasında sadece 7.234.042 adedi sigortasını yaptırmış durumda. Geriye kalan konutların olası bir deprem halinde herhangi bir güvenceleri bulunmuyor.

En Fazla Sigortalı Marmara Bölgesinde

Kurumun resmi sitesindeki istatistiklere göre en çok zorunlu deprem sigortalı konut Marmara bölgesinde yer alıyor. Marmara’da zorunlu deprem sigortalı binaların oranı %42,20. Sırasıyla Marmara’yı %18,60 ile İç Anadolu, %13,50 ile Ege, %11,20 ile Akdeniz, %7,50 ile Karadeniz, %3,20 ile Güneydoğu Anadolu ve %3,20 ile Doğu Anadolu izliyor.

1. Dercede Risk Bölgesindeki Evlerin %45,2’si Sigortalı

Türkiye’de birinci derecede risk alanında bulunan konutların sadece %45,2’inin zorunlu deprem sigortası  var. 2. Derecede risk alanında olan konutların %26,2’si, 3. Derece risk alanında bulunan konutların ise %11,7’si zorunlu deprem sigortası ile korunuyor.

Deprem her an olabilir. Bize düşen bu olasılağa karşı gerekli önlemleri hemen ertelemeden almak. Zorunlu deprem sigortasını kolay ve hızlı bir biçimde yaptırmak için hemen dask başvurusu formunu doldurun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL