320 Depremde 21 Milyon TL Hasar Ödedik, Konutların Yüzde 27'sini Sigortaladı
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

320 Depremde 21 Milyon TL Hasar Ödedik, Konutların Yüzde 27’sini Sigortaladık

Hürriyet
 
DASK İdarecisi Eureko Sigorta Genel Müdür Okan Utkueri, son dönemde yaşanan sarsıntıların zorunlu deprem sigortasına olan talebi artırdığını belirterek, toplam 13 milyon konuttan 3.5 milyonunun depreme karşı sigortalandığını söyledi.
 
TÜRKİYE’de sigortalanabilir 13 milyon konuttan 3.5 milyonu zorunlu deprem sigortası ile sigortalandı, son dönemde yaşanan depremler sigortaya olan talebi artırdı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurum İdarecisi Eureko Sigorta Genel Müdür Okan Utkueri, bugüne kadar konutların yüzde 27’sinin deprem sigortası ile sigortalandığını açıkladı. Utkueri, “Orta vadede zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 5.5 milyona çıkarmayı amaçlıyoruz. Nihai hedefimiz ise, kapsam dahilindeki tüm konutları deprem güvenceli hale getirmek” dedi. DASK İdarecisi Eureko Sigorta Genel Müdür Okan Utkueri, son 11 yıldaki hasar verici 320 depremde, zarar gören sigortalı konutlara 21 milyon TL’den fazla tazminat ödediklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu ödemelerin yüzde 97’si kısmi hasarlar için yapıldı. Her zaman önemle altını çizdiğimiz bir nokta var. Zorunlu deprem sigortalı konutların tazminat ödemesi alabilmesi için tamamen yıkılması gerekmiyor. DASK, konutlarda oluşan deprem kaynaklı kısmi hasarları da karşılıyor. Orta şiddetteki depremlerin daha çok kısmi hasara yol açtığı düşünülürse, tüm ev sahiplerinin zorunlu deprem sigortası sahibi olması gerekiyor.”
 
 

Depremin etkisi unutuluyor

 
Son dönemde yaşanan depremlerin, zorunlu deprem sigortasında belli ölçüde artışa neden olduğuna değinen Okan Utkueri, şunları söyledi: “Özellikle orta şiddetteki Simav depreminin yarattığı büyük ölçekli hasarda DASK olarak, çok hızlı ve koordineli çalıştık. Deprem, 19 Mayıs gecesi meydana geldi. Biz hasar tespit işlemlerimizi tamamlayarak, 1 Haziran itibariyle hasar ödemelerimizi başlattık. Bu da zorunlu deprem sigortası sistemine ve kurumumuza güveni artırdı. Sigortalılık oranı yükselmesine karşın, depremin etkileri zamanla unutulduğundan bu artış süreklilik arz etmiyor.”
 

Elazığ’da 88 bin konutun yüzde 20’si sigortalı

 

OKAN Utkueri, son Elazığ’da meydana gelen depremden de bahsederek, Elazığ’da zorunlu deprem sigortası kapsamına giren yaklaşık 88 bin konuttan, 18 bine yakınının poliçesi bulunduğunu söyledi. Utkueri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elazığ’da konutların yüzde 20’si zorunlu deprem sigortası güvencesinde. Elbette birinci ve ikinci deprem risk bölgesindeki bu bölgede sigortalılık oranının artması gerekiyor. 2010’un Mart ayında Elazığ’da gerçekleşen ve yıkımla sonuçlanan 6 büyüklüğündeki deprem sırasında yüzde 17 olan sigortalılık oranı, bugün yüzde 20’ye çıktı. DASK, o dönemde depremde hasar gören 300’den fazla zorunlu deprem sigortalı konuta 400 bin TL tazminat ödedi.”
 

Simav depremi bina kalitemizi ortaya koydu

 

DASK İdarecisi Eureko Sigorta Genel Müdür Okan Utkueri, Kütahya, Simav depremine de değinerek, şunları söyledi: “Kütahya’da zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 123 bin konuttan 21 bine yakınının poliçesi bulunuyor. Depremin ardından bin 20 hasar ihbarı aldık. Şu an itibariyle sonuçlanan hasar dosyaları için 556 bin TL tazminat ödemesi yaptık. Değerlendirme ve ödeme işlemlerine hızla devam ediyoruz. Simav depreminden çok ciddi dersler çıkarılabileceğini düşünüyoruz. Zira bu ölçekte bir depremin yarattığı hasarın adedi ve boyutu binaların inşaat kalitesi hakkında önemli ipuçları veriyor.”

Benzer İçerikler

Yönetmeliğe Göre Yapılan Binalara DASK İndirimi

Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatı ile genel şartlarında yapılan güncellemelerle yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar zorunlu deprem sigortasında avantajlı olacak.

Devamını Oku

Deprem Sigortası Unutulmuş

Kütahya Simav’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri Zorunlu Deprem Sigortası’na çevirdi. Kütahya’da kapsama giren 125 bin konut bulunurken, bunların 18 bin 196’sı sigortalı.

Devamını Oku

Deprem Sigortasının Önemi Nedir?

Ülkemizin jeopolitik durumu göz önüne alındığında doğal afetlerin yaşanılmasının kaçınılmaz olduğu unutulmamalıdır. Deprem önlenemez fakat deprem sigortası yaptırarak deprem sonrası oluşan hasarlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Devamını Oku