Zorunlu Deprem Sigortasına İlgisizlik | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zorunlu Deprem Sigortasına Yeterli İlgi Yok

sondakika.com
 
Nüfusunun yüzde 98'i deprem riski altına olan Türkiye'de, zorunlu deprem sigortasına yeterli ilginin olmadığı bildirildi. 
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 12 milyon 988 bin 664 konut bulunduğunu, zorunlu deprem sigortası kapsamında sigortalı olan konut sayısının ise 3 milyon 221 bin 587 olduğunu söyledi. 
 
Türkiye'de, 10 yıl öncesine göre daha fazla kişinin depreme karşı sigorta yaptırdığına dikkat çeken Yazıcı, 'Ancak sigorta yapılmış konut sayısı riske göre yeterli değil' dedi. 
 
Yazıcı, Türkiye'nin, değişmez gerçeği olan depremle yaşamayı öğrenmek, depremden korunmaya yönelik önlemleri almak zorunda olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: 
 

 

 

 
'Önlemlerin başında da, konutlarımızın, iş yerlerimizin depreme karşı dayanıklılığına dikkat etmek geliyor. Bugün Türkiye'deki konutların yüzde 24'ü yani 3 milyon 221 bin 587'si zorunlu deprem sigortası ile güvence altına alındı. 10 yıl öncesine kıyasla bu sayı büyük bir gelişmeye işaret etse de, DASK'ın amacı, ülkemizdeki tüm konutları güvence altına almak.'
 

Duyarlılık Alınan Zararla Orantılı

 
Türkiye'deki zorunlu deprem sigortalı olma oranının bölgelere göre farklılık gösterdiğini anlatan Yazıcı, şu bilgileri verdi: 
 
'Marmara Bölgesi yüzde 32,72'lik oranla başı çekerken, yüzde 27,77 ile İç Anadolu Bölgesi ikinci, yüzde 23,15 ile Ege Bölgesi üçüncü sırada yer alıyor. Bunları yüzde 17,42 ile Akdeniz, yüzde 17,06 ile Karadeniz, yüzde 14,54 ile Doğu Anadolu, yüzde 11,78 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.' 
 
Sigortalı konut oranlarının il bazında incelendiğinde değişkenlik gösterdiğine vurgu yapan Yazıcı, en fazla sigortalı konutun bulunduğu kentin yüzde 52,29 ile Bolu, yüzde 48,23 ile Düzce olduğunu kaydedildi.

Benzer İçerikler

Su ve Elektrik Aboneliği için DASK Şartı 18 Ağustos’ta Başlıyor

Zorunlu deprem sigortasının varlığı ve geçerliliği, tapu işlemlerinde, su ve elektrik abonelik işlemlerinde ve konut kredisi işlemlerinde kontrol edilecek.

Devamını Oku

125 Bin Bina Risk Altında!

İstanbul’da gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda 125 bini aşkın konut ve iş yerinin risk altında olduğu açıklandı.

Devamını Oku

DASK’ı Olmayan Konuta Elektrik, Su, Doğalgaz Yok

Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaşması amacıyla Hazine tarafından hazırlanan DASK yasa taslağı vatandaşlara çeşitli yaptırımlar getirecek.

Devamını Oku