Deprem Analizi Nasıl Yapılır?

Ülkemizin büyük çoğunluğu birinci ve ikinci derece deprem kuşağı içinde yer alıyor ve malesef Türkiye nüfusunun %95’i aktif deprem bölgesinde yaşıyor. Deprem bölgesinde yaşadığımızın en acı kanıtlarından 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ile deprem konusunda bilinçlenmeye başladık. Bu bilinçlenme ile hayatımıza Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yönetilen zorunlu deprem sigortası, bina deprem analizi gibi kavramlar yanında ''Neden Deprem Sigortası Yaptırmalısınız?'' gibi tartışmalar gündeme geldi.

Deprem sigortası evinizin depremden aldığu hasarları kapsayarak mal varlığınızı depremden sonra da koruyan, korumanıza yardımcı olacak bir sistemi içeriyor.

Deprem olmadan önce yapılması gereken en önemli analiz belki de binanın deprem analizi. Bu analiz ile birlikte binanızın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu görür, adımlarınızı binanızın dayanıklılığına göre atarsınız.
Başka bir yere yerleşmek ya da binanızı sağlamlaştırmak sizin tercihiniz olacaktır. Ancak bina deprem analizinin 2000 yılından önce yapılmış binalar için gerekli olduğu söyleniyor. Bu durumun sebebi ise yüksek olasılıkla deprem konusunu bu yıllardan sonra ciddi şekilde almamız ve binaların eskidikçe yıpranma paylarının bulunmasından.

Bina deprem analizi nasıl yapılıyor?


Analiz 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı deprem analiz firmaları tarafından yapılıyor. Bina analizi yapılırken binanın eskiliği, yapılış şekli dikkate alınıyor. Binanın yerleştirildiği zeminin sağlamlığı kontrol ediliyor. Binadan alınan beton örneği basınç testlerine tabi tutuluyor. Donatı adı vaerilen testle betonun kalitesi, demirlerin projeye uygun döşenip döşenmediği araştırılıyor. Ferroscan adı verilen bir aletle demirlerin nereden geçtiğini ver nasıl örüldüğünü görmek de mümkün.Tüm bu test ve aletlerle evin sağlamlığına ait bir raporunuz oluyor. Analiz işleminin süresi ise binanızın büyüklüğü, kat sayısına göre değişebiliyor.

Unutmayın; depremi yaşadıktan sonra değil yaşamadan önce aldığınız önlemler sizin ve ailenizin hayatını kurtarır. DASK poliçesi olmayan ve depremden zarar görenlere devlet tarafından bir yardım sağlanmamaktadır. Konutlarınızı deprem riskine karşı koruma altına almak için DASK sigortası yaptırın. Kolay ve hızlı bir şekilde teklif almak için Sigortam.net’e gelerek dask başvuru formu doldurun.

Müşteri Yorumları