Deprem Sigortası Yaptırmanın Yararları

Ülkemiz jeopolitik konumundan dolayı fay hatları üzerinde bulunur ve bu nedenle depremler küçük ve büyük şiddetli olmak üzere sıkça yaşanmaktadır. Depremi önleyemesek de depremin vereceği zararları en aza indirmemiz mümkündür. Deprem sigortası yaptırmanın yararları bu aşamada oldukça önemlidir. Deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek yangın, tsunami gibi risklere karşı güvence sağlayan deprem sigortası, deprem bittikten sonra normal yaşama dönülmesini amaçlar.

Deprem sonrasında hasarlı konut için devlet yardımı alınabilmesi, deprem sigortasının yararları arasında en önemli yere sahiptir. Deprem hasarlarına karşı maddi tazminat alınabilmesi için deprem sigortasının yaptırılması gerekir. Konunun öneminden dolayı deprem sigortası ülkemizde yaptırılması zorunlu olan sigortalardan biri olmuştur.

Deprem sigortasının avantajları hakkında yazımızın devamından bilgi alabilirsiniz.

Afet Sigortaları Kanunu DASK sigortası yaptırmayanlar için bir takım kurallar koymuştur. Eğer deprem sigortanız varsa tüm bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Fakat yoksa tam tersi durum geçerli olacaktır. Deprem sigortasının avantajları hakkında yazımızın devamından bilgi alabilirsiniz.

Deprem Sigortasının Faydaları Nelerdir?

  • Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayanlar konut kredisi, konut yapma yardımı ve depremden dolayı binanın hasar alması durumunda devletin sunduğu yardımlardan faydalanamaz. Dolayısı ile çıkacak tüm masraflar kişinin bütçesinden karşılanır. Deprem sigortası yaptırıldığında ise bu durumun tam tersi olur, sigortalı kişinin bütçesi korunur.
  • Artık deprem sigortası olmayanlar evine elektrik, su ve doğal gaz bağlatamıyor. Bu bağlatma işlemlerini yaptırmak için ilgili kuruluşa gittiğinde ise deprem sigortasının yaptırılmış olduğuna dair resmi belge isteniyor. Eğer bu belge sunulamazsa işlemler gerçekleştirilmiyor. Konu ile ilgili haberin detaylarına “Deprem Sigortası Yaptırmayana Su ve Elektrik Aboneliği Yok” yazımızdan ulaşabilirsiniz. DASK sigortası olanlar tüm bu işlemleri rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor.
  • Evinizi birçok riske karşı korumanız için gerekli olan konut sigortasını da ancak deprem sigortanız varsa yaptırabilirsiniz. Konut sigortası ile en değerli mekanınız olan evinizi deprem, sel-su baskını, yangın, hırsızlık, gibi olumsuzluklara karşı güvence altına almış olursunuz. İsterseniz eşya teminatını da poliçenize ekleterek, büyük maddi birikimlerle satın aldığınız eşyaları da güvence kapsamına alabilirsiniz.

Ayrıca ödediğiniz sizin için küçük de olsa deprem sigortası primleri ile depremzedelere büyük destek verirsiniz.

DASK Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Deprem sigortası, hem hali hazırda sahip olduğunuz meskenler hem de konut kredisi kullanarak almayı planladığınız meskenler için devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Halen mevzuatta geçmiş yıllarda yapılmayan ödemelerle ilgili bir cezai işlem uygulaması bulunmasa da, konunun güncelliği ve önemi nedeniyle DASK sigortası olmayan konutlarla ilgili yapılan işlemlerde bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.

Konut kredisi alımında konut sigortasının yapılabilmesi için deprem sigortasının yapılması şartı aranmaktadır. Ayrıca Ağustos 2012 ile yürürlüğe giren yeni Afet Sigortaları Kanunu gereğince DASK poliçesi olmayan kişiler artık evlerine elektrik ve su bağlatamamaktadırlar.

Bu yeni uygulamanın özellikle kirada oturanlar için sıkıntılı bir durum oluşturma olasılığı olsa da, olası deprem sonrası meydana gelebilecek maddi zararlarının karşılanmasına olanak sağlayacak olması bakımından da gerekli görülmüştür.

Tüm bunlardan daha da önemlisi, doğal afet sonrası kayıplarınızı en aza indirmek için deprem sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

En özel mekanınız olan yuvanızı depreme karşı koruyun, riskler yaşamadan bütçenizi zorlamadan güvence altında olun. En uygun deprem sigortası fiyatlarına kolay ve hızlı şekilde ulaşmak için Sigortam.net üzerinden DASK başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Müşteri Yorumları