Online Olarak Devlet Katkısı Sorgulama Dönemi Başladı

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) katılımcılarının en önem avantajlarından biri olan devlet katkısı artık internet üzerinden online olarak sorgulanabilecek. Devlet katkısı sorgulama işlemini yapmanız için tek yapmanız gerekense, e-devlet sistemine giriş yapmanız. 

Sistem üzerinden devlet katkısı kullanımı ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz gibi, devlet katkısı limitinizi de öğrenebilirsiniz.

Otomatik Bireysel Emeklilik Kritik Hale Geldi

Ülkemizde milyonlarca katılımcısı bulunan bireysel emeklilik sistemi için 1 Ocak 2017’de yeni bir dönem başlıyor. Bu tarihten itibaren 45 yaşın altındaki herkes otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş olacak. Sisteme giren kişilerin brüt maaşların %3’ü kadar kesinti yapılacak ve söz konusu kesinti 50 TL’nin altında olamayacak.

Otomatik bireysel emeklilik sistemine katılanlar da daha önce sisteme giren kişiler gibi %25 devlet katkısı avantajından yararlanabilecek. İşte tam da bu nedenle milyonlarca kişi şimdiden maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağı, ne kadar devlet katkısından yararlanabileceği gibi soruların arayışına girdi. Bu ihtiyacın farkına varan TSB (Türkiye Sigorta Birliği) de vatandaşların sistemle birlikte hak kazandıkları devlet katkısını miktarını eksiksiz olarak öğrenebilmeleri için, söz konusu sorgulama işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabileceğinin duyurusunu paylaştı.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında hak kazanılan devlet katkısı miktarı, turkiye.gov.tr dışında e-devlet özelliği bulunan bankaların internet bankacılığı ortamıyla da yapılabiliyor.

Devlet Katkısı Sorgulama ile Kazancınızı Takip Edin

Türkiye’de son dönemde getirilen devlet katkısı ile birlikte sadece ilerleyen yıllarda ek gelir sahibi olmak isteyenlerin değil, birikimlerinde kazanç sağlamak isteyenlerin de büyük bir ilgi göstermeye başladığı bireysel emeklilik sistemine katılan sayısı 7 milyona yaklaştı. 1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaş altındaki çalışanların da otomatik olarak sisteme dahil edilmesiyle bu sayının katlanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Otomatik bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler ise 2 ay sonunda maaşlarından yapılan kesintiyi de alarak sistemden çıkabilecek. Ancak buna rağmen çok önemli bir bölümün sistemden çıkmayarak, devlet katkısı avantajıyla beraber birikim sağlamak ve geleceğini güvence altına almak için sistemde kalmaya devam etmesi bekleniyor. Katılımcıların ne kadar devlet katkısından yararlandıklarını görebilmeleri içinse devlet katkısı sorgulama işlemi çok daha kolay bir hale getirildi.

BES Başvurunuzu Kolayca Yapın

Hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için rahat bir geleceğe ilk adımı atmak istiyorsanız, siz de vakit kaybetmeden bireysel emeklilik sistemine katılabilirsiz. Şimdi online olarak bireysel emeklilik başvuru formu üzerindeki gerekli alanları doldurun, BES avantajlarından yararlanmaya bir an önce başlayın.

Müşteri Yorumları