Diş Sararması Problemini Giderecek 7 Doğal Yöntem

Bembeyaz dişlerle gülümsemek kişinin hem kendisini iyi hissetmesi , hem de öz güveni açısından oldukça önemlidir. Ancak yeterli bakımın yapılmaması, beslenme alışkanlıkları, sigara tiryakiliği veya genetik nedenlerden dolayı meydana gelen diş sararması problemi çoğu kişinin bir türlü çözüme kavuşturamadığı önemli bir sorun haline gelebiliyor. Diş sararması probleminin düzenli ve doğru bakım teknikleri ile ve bazı ufak müdahalelerle üstesinden gelmek ise mümkün.

Diş Sararması Neden Meydana Gelir?

Diş sararmasının en önemli nedenlerinin başında ağız ve dişlerde gerekli hijyen ortamının sağlanamaması gelmektedir. Gün içerisinde sadece sabahları ve gün sonunda dişleri fırçalamak, sararma probleminin ortaya çıkması için yeterlidir. Çünkü yemek sonrasında diş tabakası üzerinde saatlerce kalan artıklar, dişlerde sararmanın meydana gelmesi için yeterli koşulları sağlamaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça yemek sonrasında da diş temizliği yapılmalıdır.

Yeme – içme alışkanlıkları da dişlerde renk probleminin ortaya çıkmasının ana nedenlerini barındırmaktadır. Dişlerdeki sararmanın tartışmasız en önemli sebeplerinin başında sigara geliyor. Sigara kullanımı nedeniyle, diş bakımınıza ne kadar önem verirseniz verin, yine bu problemle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Diş sarılığı probleminin ortaya çıkmasına neden olan alışkanlıkların başında ise siyah çay alışkanlığı, sık sık tüketilen domates, soya, hazır soslar ve sirke türleri, her ne kadar birçok yararı bulunmasına rağmen baharatlar, asitli ve doğal olmayan tatlandırıcılı içecekler ve jelibon gibi diş aralarına yapışma olasılığı yüksek yumuşak şekerlermelerin tüketimi geliyor.

Sağlığınız için Hemen Teklif Alın!

Sağlık Sigortanızı Sigortam.net'ten yaptırın, poliçeniz e-postanıza gelsin!

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
TEKLİF AL
Özel Sağlık Sigortası
HEMEN BAŞVUR
Sigortam.net her an yanınızda!

Diş Sararmasını Engelleyici Doğal Yöntemler

  • Diş sararmasının önüne geçebilmeniz için yeme – içme alışkanlıklarınıza dikkat etmenizin dışında, düzenli ve doğru diş temizliği yapmak ve yine düzenli olarak uzman bir diş hekimi kontrolünden geçmek en önemli koşulların başında gelmektedir. Ancak bazı doğal yöntemlerle de dişlerinizdeki sararmayı engelleyebilir, hatta eskisinden daha beyaz bir görünüme kavuşabilirsiniz;
  • 1 çay kaşığı karbonat, 2 damla zeytinyağı ve yarım limonun suyundan oluşan bir kür meydana getirip, diş fırçanızı bu küre batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Fesleğen de dişlerin beyazlatılmasında oldukça etkili bir bitkidir. Günde birkaç fesleğen yaprağını çiğneyerek veya bu yaprakları kuruttuktan sonra diş macununuza katarak kullanabilirsiniz.
  • Portakal kabuğunun iç kısmı ile akşamları dişlerinizi fırçalamanız diş sarılığının önüne geçebileceği gibi ağız ve diş çevresindeki mikropların da arındırılmasını sağlayacaktır. Portakal kabuğunu kurutup toz haline getirdikten sonra tıpkı fesleğen yaprağında olduğu gibi diş macunu ile birlikte de kullanabilirsiniz.
  • Muz kabuğu da diş beyazlatmada etkili yöntemlerden bir diğeridir. Muz kabuğu ile dişlerinizi ortalama 15 dakika avduktan sonra, diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız etkili sonuçlar verecektir.
  • Malik asit içermesi nedeniyle çilek de diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Birkaç çileği ezerek hamur haline getirmenizin ardından içerisine biraz da karbonat ekleyerek, ortaya çıkan hamuru dişlerinize uygulayabilir, sonrasında ise ağzınızı su ile durulayabilirsiniz.
  • Karbonat ve tuz karışımı da diş sarılığının önüne geçilmesinde etkili bir diğer yöntemdir. Tuz, içerisinde barındırdığı granüller ile diş üzerindenki katmanların kaldırılmasını sağlayacaktır.

Özel Sağlık Sigortası ile Dişlerinizi Koruyun

Diş problemleri dış görünümün dışında sağlığınızı etkileyebilecek problemlerin de kaynağı olabilir. Bu nedenle diş muayenelerinizi aksatmadan düzenli olarak yaptırmalısınız. Özel sağlık sigortası ile poliçenize diş teminatını da ekletebilir, böylelikle kaliteli bir sağlık hizmeti alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası diş teminatı ile ilgili bilgi ve özel sağlık sigortası fiyat teklifi almak için hemen Sigortam.net‘in 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın,

Müşteri Yorumları