Dizel Arabaların Araç Sahipleri için 5 Önemli Faydası!

Dizel arabaların faydaları, özellikle performans ve tasarruf açısından kendini gösterir. Dizel araba faydaları hakkında bilgi sahibi olarak aracınızı seçerken daha doğru kararlar verebilirsiniz. Peki dizel araba faydaları nelerdir? Dizel araba sahibi olanların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Dizel yakıt normalden daha fazla güce ihtiyacı olan araçların kullandığı bir yakıttır. Aracın verimliliğini ve performansını yükselten bu yakıt özellikle yük taşımacılığında tercih edilir.

Benzinli araçlara göre kullanımı, bakımı oldukça farklı olan dizel arabalar araç sahipleri için büyük faydalar sağlıyor. Dizel yakıtının özellikleri ile ilgili “Dizel Yakıtının Özellikleri Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Dizel Arabaların Faydaları

Yüksek Performans

Dizel yakıtın enerji yoğunluğu benzine göre daha fazla olduğu için performansı da oldukça yüksektir.

Düşük Yakıt Tüketimi

Dizel arabaların yakıt tüketimi benzine göre daha azdır. Dolayısı ile araç sahibinin bütçesini korur.

Ekonomik

Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha ekonomiktir. Benzine her yıl büyük oranda zamlar yapılmaktadır.

Küresel Isınmaya Karşı

Küresel ısınmaya yol açan karbonmonoksit, hidrokarbon ve karbondioksit emisyonu dizel arabalarda oldukça düşüktür.

Bazı püf noktalara dikkat edildiğinde dizel araçlar oldukça uzun ömürlüdür. Dizel araba bakımı ile ilgili “Dizel Motor Bakımı için 5 Püf Nokta!” yazımıza göz atabilirsiniz.

Dizel Araba Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

  • Hasar durumunda ya da periyodik değişimlerde kullanılan parçanın yan sanayi olmadığından orijinal yedek parça olduğundan emin olmanız gerekir. Eşdeğer parça olarak adlandırılan bu parçaların orijinal kullanılmaması sigortalı ve sigortacılar arasında büyük sorunların yaşanmasına neden oluyordu. Bu durumu düzeltmek amacı ile Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını yürürlüğe koydu. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi “Eşdeğer Parça Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızdan alabilirsiniz.
  • Dizel aracınıza uygun yağ çeşidini kullanmanız oldukça önemlidir. Ayrıca yağın kaliteli olması gerekir aksi durumda daha büyük sorular ve masraflar baş gösterebilir.
  • Araçtaki yağı tamamen bitirmeden, azaldığını gösteren uyarıyı gördüğünüzde yakıt almanız gerekir.
  • Dizel arabaların periyodik yağ ve bakım kontrollerinin yaptırılması önemlidir. Yoksa daha büyük sorunlar yaşanabilir.

Aracınızın bakımını ihmal etmemeniz gerektiği gibi kaskosunu da mutlaka yaptırın. Kaza ya da hasar durumlarında kendi cebinizden yüksek maliyetli hasarları ödemek yerine, kasko poliçeniz bütçenizi korusun! Sigortam.net‘ten en uygun kasko fiyatları için teklif alın, tek bir ekrandan fiyat ve teminatları karşılaştırın.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları